Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20100206204937667




Kako se lotiti nadloge, ki se ji reče prhljaj

nedelja, 7. februar 2010 @ 22:32 CET

Uporabnik: Sonce

Na spletni strani enaa.com pišejo, da ta neprijetna nadloga doleti vsakega drugega prebivalca našega planeta? Ne samo neprijeten videz, pač pa tudi srbečica in napetost sta zelo moteča za vsakega 'imetnika' prhljaja. Zakaj  prhljaj sploh nastane? Sestavni del lasnih mešičkov so žleze lojnice, te tvorijo loj.

Naloga le tega je, da žaščiti kožo pred izsušitvijo, hkrati jo ščiti pred okužbami z bakterijami in nekaterimi glivami. Kadar je loj na koži prisoten v večji količini, so pričnejo ustvarjati odlični pogoji za rast in razvoj gliv iz rodu Malasezija. Ta gliva kvasovka je sicer na koži normalno prisotna, naseljuje pa območja kot so lasišče, prsi in hrbet.

Najbolj razširjene neresnice o prhljaju

Ljudje, ki imajo prhljaj, imajo najbrž že gensko predispozicijo da se jim razvijejo omenjeni simptomi. Mišljenje, da bodo nadležni prhljaj odpravili ali vsaj omilili s pogostim umivanjem z običajnimi šamponi, je napačno, saj se takrat stanje lahko samo še poslabša.

Klinične študije so pokazale da se stopnja luščenja, prav tako prisotnost kvasovke Malasezije skozi leto prav nič ne spreminjata.

Tudi to ne drži. Študija je pokazala, kadar se šamponi na osnovi cinkovega piritiona uporabljajo po navodilih, da pacienti ne razvijejo rezistence na zdravilo in se simptomi prhljaja zagotovo zmanjšajo.

V današnjem času imamo celo paleto šamponov proti prhljaju, ki so blagi in tako popolnoma varni za barvane lase. Šampon namanjeni za lasišče s prhljajem vsebujejo cinkov pirition, za katerega pa ni znano, da bi imel kakršnekoli škodljive učinke pri umivanju barvanih las, še pišejo pri enaa.com.

Vir: lifestyle.enaa.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20100206204937667







Domov
Powered By GeekLog