Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20100124130712542




Na džojnt in pivo na Češko

četrtek, 4. februar 2010 @ 05:01 CET

Uporabnik: Pozitivke

Na spletnem Dobro jutro pišejo: Na Češkem posedovanje do 15 gramov marihuane ni več kaznivo dejanje. Češka je s 1. januarjem 2010 postala še bolj prijazna do svojih državljanov in tujih obiskovalcev, ki seveda najbolj oblegajo Prago.

V nasprotju z represivno-zdravstveno manijo, ki divja po Evropi in drugih delih tako imenovanega razvitega sveta, je kajenje v lokalih še vedno dovoljeno, z novim kazenskim zakonikom pa so določili zgornjo mejo še dovoljenje količine mamil, ki jo lahko ima posameznik za osebno uporabo.

Po Karlovem mostu se boste lahko odslej sprehodili z džojntom v ustih in še največ 15 grami marihuane v žepu, nato pa si privoščili izvrsten golaž s kruhovimi cmoki, vse skupaj pa poplaknili z odličnim, a še vedno poceni češkim pivom.

Pravosodna ministrica Daniela Kovarova in njen kolega na čelu notranjega ministrstva Martin Pecina sta ob pomoči strokovnjakov ter na podlagi vsakdanje sodne in policijske prakse določila tudi zgornjo mejo pri drugih prepovedanih mamilih. Za osebne potrebe je dovoljeno imeti pri sebi tudi do pet gramov hašiša in štiri tabletke ekstazija ter gram heroina in kokaina, dovoljeno pa je tudi gojenje opojnih rastlin.

Ljubiteljski gojitelji lahko brez bojazni gojijo do pet stebel koke in indijske konoplje ter 40 halucinogenih gob. Češka je s tem zakonom postala resna tekmica Nizozemski, meki rekreativnih uživalcev mehkih drog, kjer lahko imate v žepu do pet gramov marihuane in za to ne boste kaznovani. Nasprotniki dekriminalizacije so seveda zagnali preplah. Mladina naj bi odslej še bolj posegala po mamilih, zvišalo pa naj bi se tudi število zasvojencev. Toda primer Portugalske, kjer so leta 2001 izvedli dekriminalizacijo marihuane, kokaina, heroina in metaamfetamina, kaže na nasproten trend. Marihuana za mlade ni več tako zanimiva, zmanjšalo pa se je tudi število zasvojencev.

V svetovnem in tudi evropskem merilu spada Slovenija med države z relativno liberalnim odnosom do marihuane. Rekreativno, zasebno uživanje tega mamila se praviloma tolerira (v mestih, še posebej na določenih točkah, bolj kot na podeželju), vendar ni natančno določeno, kolikšna količina marihuane še predstavlja enkratno lastno uporabo. Ker mejna količina formalno ni določena, mora policija iz vsakokratnih okoliščin primera (količina, način pakiranja, prisotnost tehtnice, ravnanje uživalca oziroma storilca v pravno-policijskem žargonu ...) ugotoviti in oceniti, ali gre v konkretnem primeru za kaznivo dejanje ali zgolj prekršek.

Zakon o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami določa, da se z denarno kaznijo od 42 do 209 evrov ali zaporom do pet dni kaznuje za prekršek osebo, ki ima v posesti manjšo količino prepovedanih mamil za enkratno lastno uporabo. Bi bilo smiselno določiti mejno količino? Na policiji ocenjujejo, da "glede na določila slovenske zakonodaje in prakso policijskega dela spremembe zakonodaje v smislu opredelitve dovoljene količine posedovanja prepovedane droge ne bi bile smiselne in ne bi koristile policijskemu delu".

Po njihovem mnenju bi bila za policijsko delo pomembnejša razmejitev med kaznivim dejanjem in prekrškom z določitvijo mejne količine posamezne prepovedane droge, kar so že predlagali lani. Na ministrstvu za zdravje, ki je pristojno za to področje, načrtujejo spremembo zakonodaje glede posedovanja marihuane za lastno uporabo. Do takrat pa bodo o tem, ali je zasežena marihuana namenjena za zasebno uporabo ali ne, presojali na sodiščih, kjer bodo imeli v prihodnjih mesecih še več dela.

Število obravnavanih kaznivih dejanj zlorabe prepovedanih mamil se je namreč v prvi polovici minulega leta povečalo za 58,4 odstotka (s 1001 na 1601) v primerjavi z enakim obdobjem v letu 2008. Med temi so zagotovo primeri, ki bi jih lahko z določitvijo mejne količine uvrstili med prekrške, s čimer bi vsaj nekoliko razbremenili delo sodišč. Zaključene pa so bile tudi nekatere dolgotrajne operacije v sodelovanju s tujimi varnostnimi organi proti mednarodnim kriminalnim združbam, ki so zahtevale precejšnje angažiranje policistov. Policisti so tako v sodelovanju s cariniki med drugim zasegli 125 kilogramov konoplje, 11 kilogramov heroina in 5670 ampul testosterona.

Ameriški pravosodni minister Eric Holder je izdal navodilo, naj zvezni tožilci opustijo obtožbe proti ljudem, ki so bili obtoženi uporabe marihuane v medicinske namene. Ukrep velja za štirinajst držav, ki so medtem že legalizirale uporabo opiatov za medicinske namene. S tem so v ZDA spremenili politiko prejšnjih ameriških predsednikov, Georgea Busha in Billa Clintona, ki sta ostro nasprotovala legalizaciji marihuane za medicinske namene. Nekateri poznavalci že menijo, da bo ukrep pripomogel k splošni legalizaciji uporabe marihuane v ZDA.

V Evropi je avstrijski parlament lani sprejel nov zakon, ki dovoljuje gojenje marihuane v zdravstvene in znanstvene namene pod nadzorom avstrijskega ministrstva za zdravje. To pomeni, da bo imela v Avstriji agencija za zdravje in varno hrano odslej ekskluzivno pravico za gojenje marihuane, ki je sicer še vedno kategorizirana kot mamilo, še pišejo na spletnem Dobro jutro.

Gregor Gruber
Vir: www.dobrojutro.net

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20100124130712542







Domov
Powered By GeekLog