Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20100122000626744




Ni vsa plastika enaka!

sobota, 23. januar 2010 @ 05:02 CET

Uporabnik: Sonce

Trikotnik na posamezni plastenki vam pove, iz kakšne plastike je narejena. Na dnu plastenke, plastične embalaže ali posod za shranjevanje živil poiščite trikotnik s številko v sredini in ugotovite, kakšne sestave je vaša plastika.

Če je v trikotniku številka 2, 4 ali 5 oziroma če je plastika označena z okrajšavami HDP ali HPDE, LDPE ali PP, ni razloga za skrb, ker gre za plastične mase, ki ne izpuščajo kemikalij v vodo.

Izogibajte pa se plastični embalaži in izdelkom z oznakami 1 (PET/PETE), 3 (PVC), 6 (PS) in 7 (PC/PLA).

Poglejmo si te oznake natančneje

1 PET/PETE (polietilen tereftalat)
Najpogosteje to oznako najdete na plastenkah za enkratno uporabo. Pri teh obstaja nevarnost izločanja težkih kovin, kot je antimon, in BPA, ki deluje kot hormonski motilec. Poleg tega se iz takšnih plastenk izločajo tudi potencialno kancerogene snovi, kakršni sta acetaldehid in DEHA.

3 V ali PVC (polivinilklorid)
Znano je, da v vodo izpušča dve strupeni kemikaliji, DEHP (di-2-etilheksil ftalat) in bisfenol-A. Obe motita delovanje hormonov, vendar se kljub temu široko uporabljata pri izdelavi plastenk za pijače, olje in celo za dojenčke.

6 PS (polistiren)
Plastika, narejena iz stirena, izpušča stiren, kancerogeno snov, ki povzroča tudi slabo počutje, glavobole, utrujenost, omotičnost in zmedenost. Ta vrsta plastike se najpogosteje uporablja v kavnih skodelicah za enkratno uporabo in v embalažah hitre prehrane.

7 PC/PLA ali brez oznake (polikarbonat)
Ta vrsta plastike je narejena iz BPA, ki se bo gotovo izločala v vodo, zato je najverjetneje najslabši možni izbor med plastenkami. Na žalost se uporablja v plastenkah za dojenčke, bidonih, pisarniških aparatih za vodo in posodah za shranjevanje hrane.

Kaj je BPA?

BPA ali bisfenol-A je industrijska kemikalija, ki se uporablja v proizvodnji plastičnih smol, epoksi smol in drugih produktov. Nedavne študije so pokazale, da večja izpostavljenost tej snovi povečuje tveganje za zdravje ljudi, povezuje se s sladkorno boleznijo, hibami pri rojstvu, fibroidi v materničnem tkivu, rakom na prsih, zmanjšano količino sperme in rakom na prostati. Izpostavljenost tej snovi je najnevarnejša za dojenčke in otroke.

Pravzaprav znanstveni dokazi pričajo, da je potrebna »večja zaskrbljenost od tiste, ki jo je izrazil znanstveni odbor za možne učinke na žlezo prostate, mlečno žlezo in zgodnejši začetek pubertete pri izpostavljenih zarodkih, dojenčkih in otrocih«, zaključuje poročilo NTP.

Medtem ko FDA še vedno ostaja na stališču, da je BPA v manjših odmerkih varna, so nekatere ameriške države in Kanada prepovedale uporabo te snovi za katerikoli potrošnikom namenjen proizvod.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20100122000626744







Domov
Powered By GeekLog