Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20091230115323195




S tobakom nad jutranjo nosečniško slabost

četrtek, 31. december 2009 @ 22:30 CET

Uporabnik: Sonce

Kadar noseče prebivalke Kambodže trpijo za jutranjo slabostjo, žvečijo tobak. Številne od žvečenja tobaka postanejo odvisne, za to pri WHO mlade mamice opozarjajo, da njihova tradicija škodi tako njihovemu zdravju, kot zdravju njihovih otrok.

Študija je pokazala, da kar več kot polovica žensk starejših od 48 let v Kambodži redno žveči tobak ter, da je kar ena izmed petih žensk na podeželju po žvečenju tobaka prvič posegla med nosečnostjo.

Najpogostejše uporabnice tobaka za žvečenje v državi so ženske, ki pomagajo pri porodih, saj kar 68% izmed njih redno žveči tobak. Prav tako žvečenje tobaka svojim pacientom priporoča večina tradicionalnih ženskih zdravilk.

Zdrobljene tobačne liste običajno zmešajo z citronko in betelovim orehom, naravnim stimulansom, ki proizvaja svetlo rdeč sok ter ga na področju azijskega Pacifika uporabljajo že stoletja. Prebivalke Kambodže mešanico nato dalj časa prežvekujejo v ustih, s čimer na eni strani tvegajo odvisnost, na drugi pa raka v ustni votlini.

Kadar je ženska noseča s tem ogroža tudi svojega še nerojenega otroka. Običajno se ti otroci rodijo s premajhno telesno težo, slabšo funkcijo pljuč ali celo mrtvorojeni.

Študija je pokazala tudi, da v primerjavi s tremi četrtinami moških, le majhen odstotek žensk v Kambodži kadi cigarete. Medtem, ko skoraj polovica odraslih žensk žveči tobak, jih kadi le 4% izmed njih.

Kot kaže se ideja o koristnih učinkih žvečenja tobaka prenaša iz roda v rod, predvsem po ženski liniji. Vodja raziskav dr. Pramil N. Singh iz kalifornijske univerze Loma Linda je povedal, da skupina že načrtuje novo študijo, v kateri bodo raziskali ali žvečenje tobaka predpisujejo tudi lokalni zdravniki.

Vir: svarog.org

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20091230115323195







Domov
Powered By GeekLog