Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20091221214943120




Znanstveniki dvomijo v trajnostno proizvodnjo biogoriv

torek, 22. december 2009 @ 22:32 CET

Uporabnik: Sonce

Znanstveniki pri Evropski komisiji so izrazili dvom glede vprašanja, ali bodo biogoriva sploh kdaj lahko proizvedena trajnostno in v dovolj velikih količinah. To je hud udarec za letalsko industrijo, ki največjo možnost za zmanjšanje izpustov vidi prav v večji uporabi biogoriv.

Prav tako je to slaba novica za cestni promet. Direktiva iz leta 2008 namreč določa, da mora biti delež biogoriv v celotni porabi cestnega prometa 10 odstoten. Biogoriva so teoretično ogljično nevtralna, saj ob izrabi v zrak izpustijo le CO2, ki se je v rastlinah nabiral med rastjo.

A raziskovalci trdijo, da toplogredni plini, uporabljeni pri pridelavi biogoriv, izničijo manjše izpuste CO2 pri njihovi izrabi. Še posebej jih skrbijo izpusti dušikovega oksida, ki je 270-krat bolj agresiven toplogredni plin kot CO2, v zrak pa ga izpuščajo gnojila.

Heinz Ossenbrink iz Institute of Energy (IOE) pri Evropski komisiji je opozoril, da so zadnje raziskave pokazale dolgoročen škodljiv vpliv dušikovega oksida pri obsežni pridelavi biogoriv: "Nekatere starejše študije tega niso upoštevale, zdaj pa smo odkrili manj pozitivno plat biogoriv."

IPCC pri odločanju o trajnostni pridelavi biogoriv sicer upošteva tudi izpuste dušikovega oksida, a znano je, da so napake pri tem kar velike. Sodelavec oddelka za obnovljivo energijo pri IOE Robert Edwards pojasnjuje:

"Razlog so velike razlike v izpustih na različnih področjih. Že z ene strani polja na drugo se lahko izpusti podvojijo. V bližnji regiji so lahko izpusti na primer stokrat višji, po celem svetu pa je razlika v izpustih lahko celo tisočkratna." 

Vir: umanotera.org/etc

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20091221214943120







Domov
Powered By GeekLog