Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20091201135233850




Morski ekosistemi ključni v boju s podnebnimi spremembami

torek, 1. december 2009 @ 22:32 CET

Uporabnik: Sonce

Poročilo Mednarodne zveze za ohranjanje narave in naravnih virov (International Union for Conservation of Nature - IUCN) opozarja, da mora mednarodna skupnost hitro ukrepati in zaščititi obalne ekosisteme ter s tem preprečiti izginotje dveh tretjin površin morske trave in polovice vseh gozdov mangrov.

IUCN škodo, ki jo povzroča uničevanje morske trave in mangrov primerja s škodo, ki jo povzroča izsekavanje amazonskega pragozda. Med ukrepi, ki bi omejili škodo, so popolna zaščita teh območij, boljše prostorsko načrtovanje priobalnih predelov, učinkovitejše upravljanje ribištva, omejitev razvoja priobalnih mest in obnovitev obalnih ekosistemov.

Poročilo IUCN podpirajo tudi podatki znanstvenikov British Antarctic Survey (BAS), ki so ugotovili, da večja površina morja, ki jo je razkrilo taljenje ledu, vpija več CO2. Znanstveniki ocenjujejo, da fitoplankton absorbira 3,5 milijona ton ogljika, kar je enako 12,8 milijona ton CO2. To je približno toliko, kot ga lahko absorbira od 6.000 do 17.000 hektarov tropskega gozda.

Pri BAS so prepričani, da je te podatke treba upoštevati pri izračunih in modelih, ki predvidevajo podnebne spremembe. Hkrati znanstveniki opozarjajo, da je taljenje ledu sicer res prispevalo k večji absorpciji CO2, a po drugi strani je prispevalo k povečanju oceanskih mas in dvigu morske gladine.

Vir: umanotera.org/etc

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20091201135233850







Domov
Powered By GeekLog