Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20091104200936765
Kako se je v vaših žvečilnih gumijih in pijači znašel strup?
četrtek, 5. november 2009 @ 05:02 CET
Uporabnik: Pozitivke
Preden se prihodnjič odločite za 'lahko' pijačo ali žvečilne gumije brez sladkorja, dvakrat premislite.
Morda se zavedate nevarnosti sladkorja in menite, da se boste pred njimi obvarovali z uživanjem umetnih sladil ali z njimi celo lažje shujšali. Žal nič od tega ni res in aspartam ostaja pogosta sestavina v živilih le zaradi finančnih interesov proizvajalcev, politikov in drugih. Prav ti so nas namreč prepričali, da so umetna sladila varna, s tem pa dobro napolnili svoje žepe.
Če začnemo pri osnovah – aspartam je nastal v laboratoriju in česar ni izdelala narava, naše telo ne prepozna, kar privede do težav. Aspartam je nastal leta 1965 povsem po nesreči, ko je znanstvenik James M. Schlatter po pomoti polil sestavine, iz katerih je izdeloval zdravilo za razjede na želodcu, polizal prst in ugotovil, kako sladek je.
Odobritev aspartama je pravi triler škandalov, podkupnin in drugih sumljivih poslov farmacevtske industrije, ameriških korporacij in FDA, ki je sprva zavrnila aspartam, saj je ugotovila, da je o njegovi varnosti premalo podatkov ter da pri živalih povzroča tumorje. A aspartam je rešilo dejstvo, da je milijardo dolarjev vredna dietna industrija prav v tistem času iskala nadomestilo za ciklamat. Pod finančnim pritiskom velikih družb so kmalu klonili laboratoriji, ki so raziskovali varnost aspartama, medtem ko so neodvisne študije dokazovale vse njegove stranske učinke.
Ko so leta 1977 zdravniki od FDA zahtevali ponovno preveritev podatkov, ki so jih predložili ustvarjalci aspartama, je kriminalna preiskava pokazala več nepravilnosti. Poginule živali niso bile pregledane takoj po smrti in so tako preveč razpadle, da bi bili rezultati merodajni, tumorje pa so izrezali iz živali ali jih označili za otekline. A industrija je imela še enega asa v rokavu in zaposlila tožilca, ki je sicer vodil raziskavo, proces proti aspartamu pa je zastaral. Na podoben način je odlično plačano službo dobil dr. Hayes, ki mu je kljub nasprotovanju sodelavcev preko političnih vez uspelo doseči odobritev aspartama.
Da aspartam povzroča hude težave z zdravjem, je danes jasno kot beli dan. Najpogostejši stranski učinek so migrene, ostali pogosti pa nihanje razpoloženja, poslabšan vid, napadi, nespečnost, halucinacije, trebušni krči, izguba spomina, slabost in driska. Znanstvenike upravičeno skrbi, da je aspartam kriv za številne nevrološke težave in rakava obolenja.
In nenazadnje, aspartam nam ne pomaga shujšati – prav nasprotno, željo po hrani celo poveča in povzroči sproščanje inzulina in leptina, ki pospešujeta hranjenje maščob v telesu.
Vir: http://lifestyle.enaa.com
Komentarji (0)
www.pozitivke.net