Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20090901201249551




Pacifik – odlagališče smeti

četrtek, 3. september 2009 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Znanstveniki, ki so raziskovali Tihi ocean, so ugotovili, da je pod vodo območje, dolgo več kot 2.736 kilometrov, ki je postalo pravo odlagališče plastike, ki naj bi bila nov vir kemičnega onesnaževanja. Znanstveniki, ki so se pred kratkim vrnili z ekološke ekspedicije po Tihem oceanu, so povedali, da so na poti, dolgi več kot 2.736 kilometrov, odkrili velike količine plastičnih smeti.

Raziskovalna ekipa je v okviru tritedenske ekspedicije z naslovom 'Velika pacifiška cona smeti' ocenila, da bo treba še veliko narediti, da bi lahko ocenili natančno količino in dimenzije cone, kjer se nahajajo smeti, ter vpliv odpada na življenje pod vodo.

Ostanki so koncentrirani v krožnem območju, ki se premika v smeri urinega kazalca, skupaj pa sestavljajo 'cono konvergence', ki se začne v bližini Havajskega otočja in se razprostira do sredine poti med ameriško zahodno obalo in Japonsko.

Čiščenje bo zelo težavno, ker je ''velika večina odpadkov, ki smo jih videli, majhna – velikosti nohta ali še manjša,'' je povedala Miriam Goldstein, glavna znanstvenica ekspedicije. ''Našli smo številne delce, ki so bili veliki kot živali, ki živijo tam, zato bo njihova odstranitev vsekakor velik izziv,'' je še povedala.

Tihi ocean, znan tudi kot Pacifiški ocean ali Pacifik, s 179,7 milijoni km² pokriva kar tretjino površine Zemlje.

Na raziskovalni ladji New Horizon je bila skupina 30 znanstvenikov, tehničnega osebja in članov posadke, ekspedicijo pa je vodil Scrippsov inštitut za oceanografijo v Kaliforniji.

Plastika – onesnaževalka

Znanstveniki so ugotovili, da so velike količine plastičnih smeti, ki plavajo v svetovnih oceanih, nov vir kemičnega onesnaženja. Raziskave so pokazale, da se med razgradnjo plastike v morje sproščajo strupene snovi, ki jih v naravi ni mogoče najti in bi lahko vplivale na rast in razvoj morskih organizmov.

Do zdaj je namreč veljalo, da je plastika kemijsko relativno stabilna, njena grožnja za živa bitja pa naj bi prišla iz njene sposobnosti, da zaduši katero koli žival, ki se ujame vanjo ali jo zaužije, ker jo zamenja za hrano.

Vendar zadnje raziskave kažejo na to, da je plastika tudi vir raztopljenih snovi, ki se lahko hitro razpršijo v morskem okolju. Večina teh kemikalij naj bi bila strupena tako za ljudi kot za živali.

O obsegu plastičnega onesnaževanja morja se je začelo govoriti šele v zadnjih letih, ko so velike jadrnice poročale o velikih površinah oceanov, v katerih plavajo plasti odpadkov, ki so ujeti v morske tokove. Nekatere smeti naj bi bile stare že več desetletij, kar nakazuje na to, da plastika potrebuje veliko časa, da se razgradi. Vendar je raziskava, ki so jo naredili na Japonskem pokazala, da se plastika v primernih pogojih in ob pravi temperaturi razgradi zelo hitro.

Kot ocenjujejo, po oceanih plava več milijonov ton plastičnih smeti – samo na obale Japonske naj bi morje naplavilo 150.000 ton plastike na leto.

Vir: 24ur.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20090901201249551







Domov
Powered By GeekLog