Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20090830194049898




Število spolno prenosljivih okužb narašča

sobota, 12. september 2009 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Na spletnem Dobro jutro pišejo, da število nekaterih spolno prenosljivih okužb v Sloveniji narašča, navajajo na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) in ob tem izpostavljajo sifilis. Kot poudarjajo v letnem poročilu o spolno prenosljivih okužbah v Sloveniji v letu 2008, mora Slovenija pripraviti nacionalno strategijo promocije spolnega zdravja.

Breme spolno prenesenih okužb v Sloveniji je veliko, predvsem dveh najpogostejših - klamidije in humanih papiloma virusov (HPV), izhaja iz letnega poročila IVZ. V njem navajajo, da je bilo lani prijavljenih 534 primerov spolno prenesenih okužb,  med njimi 136 primerov genitalnih bradavic, 127 primerov spolno prenesenih klamidijskih okužb, 83 primerov nespecifičnega uretritisa, 65 primerov zgodnjega sifilisa, 18 primerov neopredeljenega sifilisa, 10 primerov poznega sifilisa, 49 primerov genitalnega herpesa, 43 primerov gonoreje in trije primeri izcedka iz sečnice moškega.

Ključ za preprečevanje nekaterih spolno prenosljivih bolezni, tudi sifilisa in gonoreje, je predvsem omejevanje tveganega spolnega vedenja, ob tem poudarjajo na IVZ. Prepričani so, da mora Slovenija pripraviti nacionalno strategijo promocije spolnega zdravja, ki bo vključevala preprečevanje in obvladovanje spolno prenosljivih okužb.

Glede gonoreje na IVZ ocenjujejo, da podatki o prijavljenih primerih podcenjujejo pogostost okužbe v prebivalstvu. Nesorazmerno visoko breme gonoreje nosijo moški, ki imajo spolne odnose z moškimi. Na to družbeno skupino pade tudi največje breme okužb z zgodnjim sifilisom.

Ob tem na IVZ navajajo, da je število prijav zgodnjega sifilisa v zadnjem letu naraslo za 130 odstotkov, 17 od 65 prijavljenih primerov pa je bilo zabeleženih pri moških, okuženih z  virusom HIV, ki imajo spolne odnose z moškimi.

Genitalne bradavice, ki so posledica spolno prenesene okužbe s HPV, so najpogosteje prijavljena virusna spolno prenosljiva bolezen v Sloveniji. Ob tem, da dolgotrajna okužba s katerim od visokorizičnih tipov HPV  pripelje tudi do raka materničnega vratu, opozarjajo v poročilu o spolno prenosljivih okužbah v Sloveniji. Izpostavljajo, da se bo letos v Sloveniji začelo brezplačno cepljenje šestošolk proti HPV s cepivom, ki preprečuje tudi nastanek genitalnih bradavic.

Ker je breme različnih spolno prenosljivih okužb nesorazmerno veliko med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi, je po prepričanju IVZ promocija odgovorne in varnejše spolnosti, vključno s promocijo uporabe kondoma, v tej skupini še posebej pomembna.

V sklopu  obvladovanja spolno prenosljivih okužb na IVZ izpostavljajo tudi nujnost promocije pravočasnega iskanja zdravstvene pomoči. Bolnikom z znaki spolno prenosljivih  okužb in težavami zaradi njih bi morali omogočiti dostop do specialističnega zdravljenja brez napotitve, menijo na IVZ, še pišejo na spletnem Dobro jutro.

www.dobrojutro.net

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20090830194049898







Domov
Powered By GeekLog