Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/2009081313214883




Spolno prenosljive bolezni

petek, 17. junij 2016 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Piše: Renata Košir in Nina Slabe v Vivi www.viva.si

Zaščitite se!
Spolno prenosljive bolezni so okužbe, ki jih povzročajo predvsem bakterije, virusi in paraziti. Navadno se širijo z vaginalnim spolnim odnosom ter analnim in oralnim spolnim odnosom, vendar je zmotno prepričanje, da je to edini možni način okužbe. Prenos je možen tudi med porodom in dojenjem z matere na otroka, z uporabljenimi injekcijskimi iglami, redkeje pa s transfuzijo.

Žal so okužbe vse pogostejše med mlajšo populacijo v starosti od 15 do 24 let. Zavedati se moramo, da se lahko okužimo, še pomembneje pa je, da vemo, kako bolezen preprečiti oziroma kako jo prepoznati in zdraviti v najzgodnejši fazi.

Obstaja več kot dvajset različnih povzročiteljev bolezni, med najpogostejšimi pa so klamidija, gonoreja, virus herpes simpleks, HIV, humani papiloma virus, sifilis in trihomoniazis. Obolevnost je enaka pri obeh spolih, vendar ima bolezen navadno hujši potek pri ženskah.

Znaki in simptomi okužbe
Možno je, da bolezen poteka popolnoma brez znakov in simptomov, zaradi česar se posameznik niti ne zaveda, da je okužen. Do 70 odstotkov žensk z gonokokno in klamidijsko okužbo ne kaže znakov bolezni. Toda čeprav je bolezen asimptomatska, še vedno lahko pride do hudih, dolgotrajnih posledic.

Spekter znakov in simptomov je širok, med prvimi in najpogostejšimi pa so smrdeč izcedek iz sečnice in/ali nožnice, genitalni ulkus, oteklina in srbečica v predelu moda in dimelj. Opazimo lahko tudi genitalne ali analne bradavice. Izcedek iz sečnice je lahko znak gonokokne, klamidijske okužbe ali pa sta prisotna oba povzročitelja. Zato so mikrobiološki testi ključni pri diagnosticiranju povzročitelja. Posamezni znaki, kot so srbečica, rdečica in morebitni izpuščaji, lahko čez čas izginejo. To nikakor ni zagotovilo, da je bolezen ozdravljena. V primeru virusne okužbe lahko pride do reaktivacije in bolezen je znova prisotna.

Posledice okužbe različne
Hitro širjenje in razširjenost spolno prenosljivih bolezni je posledica dejstva, da ne moremo vedeti, ali je posameznik okužen ali ne, v posameznih primerih pa tega ne ve niti okužena oseba. Okužba lahko mine brez posledic, lahko pa trajno okvari naše zdravje ter povzroči neplodnost ali trajne bolečine, v nekaterih primerih pa celo smrt. Študije nakazujejo, da pri 10 do 40 odstotkih žensk z nezdravljeno klamidijsko okužbo pride do vnetja male medenice; pri teh ženskah obstaja 6- do 10-krat večja verjetnost, da pride do zunajmaternične nosečnosti. Okužba poškoduje tudi jajcevode, kar lahko vodi v neplodnost. Ne smemo spregledati dejstva, da je humani papiloma virus glavni povzročitelj raka materničnega vratu. Pri nosečnicah z gonokokno okužbo, so pogostejši spontani splavi, prezgodnji porodi, v 10 odstotkih primerov pa pride do prenatalne smrti ploda. Če je okužba nezdravljena, do 30 odstotkov novorojencev razvije hudo okužbo oči, ki v primeru pozne diagnostike in neustreznega zdravljenja vodi v slepoto. Pri moških so posledice klamidijske okužbe vnetje obmodka, ki vodi v neplodnost. Če nastane vnetje sečnice in stanja ne zdravimo ustrezno, pride do zožitve sečnice, posledica pa so težave pri uriniranju in pozneje bolezni ledvic.

Zaupajte svoje težave
Ko ljudje pridejo k zdravniku, so navadno zaskrbljeni, sram jih, skrbi jih tudi zaupnost. Pomembno je, da ginekologu ali osebnemu zdravniku zaupate in natančno opišete svoje težave. To je ključen dejavnik, zato mora med zdravnikom in pacientom vladati zaupanje. Pri sumu na spolno prenosljivo bolezen je potreben natančen pregled ustne votline ter genitalnega in analnega predela, pri ženskah pa še vaginalni in mikrobiološki pregled ter analiza izločka. Pri sumu na okužbo s HIV je treba vzeti vzorec krvi in urina. Če je spolno prenosljiva okužba potrjena, je nujno zaupanje med partnerjema, saj je treba zdraviti oba. V nasprotnem primeru lahko resno zboli tudi partner in obstaja velika verjetnost, da bo prišlo do ponovitve bolezni.

Preprečevanje: netvegano spolno življenje in higiena
Če so povzročitelji okužbe bakterije ali paraziti, zdravljenje poteka z ustreznimi antibiotiki, v primeru virusne okužbe pa specifično zdravilo ne obstaja. Zato je ključna uporaba kondoma med vsakim spolnim odnosom. Okužbe je namreč veliko laže preprečevati, kot pa zdraviti. Kondomi okužbe ne preprečijo 100-odstotno, vendar njeno pogostnost v zelo veliki meri zmanjšajo. Raba lubrikantov, ki vsebujejo olje, ni priporočljiva, saj lahko poškodujejo kondom. Po spolnem odnosu je priporočljivo prhanje, saj s tem odplaknemo s telesa del patogenih mikroorganizmov. Nasprotno pa so kopeli lahko škodljive, saj odstranjujejo normalno prisotne bakterije na koži in v nožnici, s čimer povečajo možnost okužbe. Med menstruacijo so ženske dovzetnejše za okužbo. Če povzamemo – pri preventivi sta pomembna ustrezna higiena in netvegano spolno življenje.

KLAMIDIJSKA OKUŽBA
Povzročiteljice okužbe so bakterije iz rodu Chlamydia, najpogosteje Chlaymidia trachomatis. Okužba prevladuje med mladostniki v starosti od 15 do 24 let. Prenaša se predvsem s spolnimi stiki, vendar ne smemo pozabiti na možnost prenosa z matere na novorojenca med porodom ali dojenjem. Razlog za okužbo pri moških je navadno oralni ali analni spolni odnos. Večja dovzetnost mladostnic za okužbo je posledica nezrelega materničnega vratu in posledično večje dovzetnosti za okužbo. Klamidijska okužba je znana kot “tiha bolezen”, kajti tri četrtine deklet ter polovica moških z okužbo ne kaže znakov in simptomov bolezni – spregledajo jih tako sami kot tudi zdravniki. Pri ženskah sta najpogosteje prizadeta sečnica in maternični vrat. Značilne težave so izcedek iz nožnice in pekoče uriniranje. Bolečina v spodnjem delu trebuha in hrbta, slabost, povišana telesna temperatura, bolečine med spolnim odnosom ali močnejše krvavitve med menstruacijo nakazujejo, da se je bolezen razširila. Težave pri moških so podobne: izcedek iz penisa, pekoč občutek med uriniranjem, srbečica okoli spolovila in redko oteklina mod.

V primeru oralnega spolnega odnosa lahko najdemo klamidijo tudi v grlu oziroma v anusu pri analnem spolnem odnosu. Nezdravljena okužba se širi na jajčnike, jajcevode in maternico ter povzroča vnetje male medenice, ki dodatno okvari jajcevode in okoliška tkiva. Pozne posledice so kronična bolečina na območju male medenice, neplodnost ali zunajmaternična nosečnost. Pri moških so zapleti redki: lahko pride do vnetje obmodka, ki povzroča bolečino, povišano telesno temperaturo in v majhnem odstotku neplodnost. Če se okuži nosečnica in bolezni ne zdravimo, obstaja večja verjetnost prezgodnjega poroda ali pa novorojenec dobi okužbo oči in/ali dihal. Na temelju vzorcev, dobljenih iz urina, sečnice ali materničnega vratu, bolezen diagnosticiramo z ustreznimi laboratorijskimi testi. Zdravljenje poteka z ustreznimi antibiotiki, ki jih predpiše osebni zdravnik ali ginekolog. Ne smemo pozabiti, da je v primeru okužbe nujno zdraviti tudi partnerja. Da preprečimo vse zgoraj naštete zaplete, sta pri spolno aktivnih mladostnikih priporočljiva letni pregled ter upoštevanje preventivnih nasvetov in ukrepov.

OKUŽBA Z VIRUSOM HERPES SIMPLEKS
Povzročitelji zelo nalezljive okužbe sta virus herpes simpleks (HSV) tip 1 in pogosteje tip 2. Okužen je vsak peti posameznik, vendar pogosteje ženske. HSV povzroča značilno mehurčaste spremembe na koži in sluznici spolovil. Virus vstopi v telo prek ranic, ki nastanejo med spolnim odnosom ali pa so že predhodno prisotne. Večina okuženih se bolezni ne zaveda, saj ne kažejo znakov in simptomov. Značilne težave so srbenje, pekoč občutek v predelu spolovila in čez nekaj dni pojav rdečih mehurčkov, napolnjenih z brezbarvno vodeno tekočino. Mehurčki čez čas počijo, lahko tudi rahlo krvavijo, nato pa na tem mestu nastane krastica. Mehurčkaste spremembe se pri ženskah pojavijo na območju zunanjih spolovil, nožnice, materničnega vratu in anusa, pri moških pa na penisu, modih, v sečnici in analnem predelu. Zaradi lokacije so lahko mikcije v času okužbe boleče in pojavijo se znaki, podobni gripi (glavobol, bolečine v mišicah, povišana telesna temperatura). Okužba s HSV je vseživljenjska, vendar se izbruhi in pojavljanje bolezni razlikujejo od posameznika do posameznika. Nekateri imajo več izbruhov na leto, drugi le nekajkrat v življenju, pa še ti so s starostjo vse redkejši.

Različni dejavniki, kot so stres, menstruacija, bolezni, operativni posegi in utrujenost, povzročijo ponovitev bolezni. Herpesni okužbi so pogosto pridružene okužbe z drugimi spolno prenosljivimi boleznimi, kot sta klamidija in gonoreja. Zato je smiselno izpeljati vso potrebno diagnostiko, s katero diagnosticiramo in odkrijemo morebitne druge povzročitelje. Okužba s HSV pri odraslih ne pusti dolgotrajnih posledic. Pri nosečnici z aktivno okužbo se lahko med porodom, ko otrok prodira vzdolž materničnega vratu, okužba prenese na novorojenca. Posledice so poškodbe možganov, slepota in celo smrt. Zdravila zoper HSV še ne poznamo. Obstajajo protivirusna zdravila, ki pa bolezni ne preprečijo in ne ozdravijo, temveč samo lajšajo obstoječe simptome in podaljšajo čas do naslednje ponovitve. Preventiva je enaka kot pri drugih spolno prenosljivih boleznih. Ključno je, da ne pridemo v stik z mehurčki in njihovo vsebino.

OKUŽBA Z VIRUSOM HPV 
Humani papiloma virus (HPV) povzroča predrakave spremembe hujše stopnje, rak materničnega vratu, genitalne bradavice in papilome grla. Vsaj 50 odstotkov spolno aktivnih ljudi se okuži s HPV, do okužbe pa najpogosteje pride v starosti od 15 do 25 let. Virus se nahaja na koži in sluznicah. Pri 90 odstotkih žensk okužba spontano mine v 8 do 12 mesecih in ne zapusti posledic. Pri 10 odstotkih okuženih žensk pa se razvije trajna okužba s HPV; pri teh je tveganje za nastanek omenjenih sprememb večje. Obstaja več kot sto vrst virusa HPV. Zdravila zoper okužbo žal še ni. Od decembra 2006 je na slovenskem trgu na voljo cepivo proti HPV. Cepljenje s štirivalentnim cepivom (proti genotipom 6, 11, 16 in 18) je namenjeno preprečevanju hujših predrakavih sprememb ter raka materničnega vratu, zunanjega spolovila in nožnice, pa tudi genitalnih bradavic. Cepljenje je namenjeno še neokuženim dekletom, kajti cepivo ne zdravi obstoječih okužb s HPV in njihovih zapletov, pač pa okužbo samo preprečuje.

Renata Košir in Nina Slabe

Dejavniki tveganja
- pogosto menjavanje spolnih partnerjev
- nezaščiteni spolni odnosi
- spolna aktivnost v zgodnji mladosti

Obstaja več kot dvajset različnih povzročiteljev bolezni, med najpogostejšimi pa so klamidija, gonoreja, virus herpes simpleks, HIV, humani papiloma virus, sifilis in trihomoniazis.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/2009081313214883







Domov
Powered By GeekLog