Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20090720212721790




Nevarnost plinskih terminalov za okolje

torek, 21. julij 2009 @ 16:00 CEST

Uporabnik: Pozitivke

IZJAVA ZA JAVNOST

Mednarodna okoljska organizacija AAG z podporo WWF se trudi že dalj časa preko medijev, mednarodne konference o nevarnosti plinskih terminalov in nazadnje na srečanju zunanjih ministrov G8 v Trstu opozoriti javnost in lokalno politiko z obeh strani meje, da je izgradnja katerega koli terminala v Tržaškem zalivu nespremenljiva.

Terminala bi predstavljala tveganje ne samo za Tržaški zaliv, ki je namenjen turizmu, ampak tudi za življenje stotine tisočih ljudi, ki živijo v Sloveniji, Italiji in Hrvaški v primeru nesreč, ki bi se lahko pripetile v skladiščih ali na samih tankerjih.

V tem primeru je razvidno, da projekti ne predvidevajo narave, moči in širjenja tveganj v slučaju nesreč ali terorističnih napadov in še posebno eksplozij rezervoarjev terminalov ali tankerjev, ki bi jih lahko povzročili prodorni in ostri eksplozivni predmeti.

Med okoljskimi učinki je treba upoštevati velik problem ohladitve vode. Samo terminal Gas Natural v Žavljah bi izpustil v morje vsak dan 650.000 m3 morske vode, ohlajene za najmanj 5 stopinj. Voda je namenjena segrevanju plina je tudi klorirana, zato bo vsako leto v morju 40 ton klora več, kar bo vplivalo in spremenilo kemično in biološko ravnovesje Tržaškega zaliva. Drugi resen problem je sistem hlajenja in balastnih voda tankerjev, ki predstavljajo močno tveganje pri prevozu in za širjenje škodljivih in patogenih vodnih organizmov (Harmful Acquatic Organism and Pathogens- HAOP).

Ne smemo pa niti pozabiti, da bi odstranjevanje dna, kjer tankerji pristanejo in se usidrajo, spravilo v obtok velike količine usedlin z veliko koncentracijo toksičnih snovi, ki so se nabrale v stoletjih pristaniških in industrijskih dejavnostih Tržaškega zaliva. Ta je namreč- v svojem središču- nagnjen k onesnaževanju s težkimi kovinami v prvih 90 cm usedlin, še posebno z živim srebrom, ki so ga že našli –v velikih količinah- v ribah.
AAG se že več mesecev prizadeva dobiti uraden odgovor od Vlade RS, zunanjega, gospodarskega in obrambnega ministrstva, glede postavitve plinskega terminala Žavlje v Italiji. Za vlado in pristojna ministerstva verjetno veljajo v naši državi drugačni zakoni kot za “navadne državljane”.  Dokaj skop in nerazumljiv odgovor smo prijeli z strani MOP-a, ki samo “proučuje” dogajanja v zvezi z PT . Vsa Slovenska ministrstva skupaj z predsednikom vlade plinsko krizo v Evropi izkoriščajo, kot opravičilo za izgradnjo PT Žavlje ne glede, da bodo, dali zeleno luč za izgradnjo “ tempirane bombe”. V kolikor bo prišlo, do nesreče si bodo umili roke, da so to naredili misleč na ljudi, da jih nebi “zeblo”. Sloveniji primankuje samo 3% plina, ki bi ga zlahka nadomestili z obnovljivimi viri energije.

Zadnji zgolj informativni sestanek Italijanske in Slovenske strani je potekal brez strokovnih podlag, saj na meddžavni ravni ni sestavljena komisija, ki bi imela booplastila ministerstev obeh držav za skupno oceno vplivov na okolje (priloga – zapisnik- meddržavnega sestanka Slovenija - Italija).


Po naših neuradnih informacijah naj bi Slovenska vlada podlegla grožnji Italijanskega zunanjega ministra. Ta je osem dni po tem sestanku v Ljubljani, ob robu zunanjih ministrov G8, dal izjavo, da podpira hrvaška stališča glede meje z Slovenijo. Po tej izjavi oziroma grožnji Sloveniji, je postalo vprašanje izgradnje plinskega terminala v Žavljah s strani Slovenije rešeno!


V AAG skupaj z WWF pripravljamo strateški načrt za zaustavitev izgradnje plinskega terminala, ki vsebuje tudi tožbo na evropsko sodišče zaradi kršenja Arhuške konvencije, saj ni bila javnosti predstavljena vsa projektna dukomentacija in zavestnega poizkusa ogrožanja zdravja in varnosti prebivalcev zaradi posledičnih vplivov na okolje.
--
Predsednik Alpe Adria Green
Vojko Bernard

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20090720212721790







Domov
Powered By GeekLog