Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20090716235718108




Prihaja urad, ki mu ne bo vseeno za podnebje

četrtek, 16. julij 2009 @ 23:57 CEST

Uporabnik: Sonce

Na spletni strani MMC RTV Slovenija pišejo, Slovenija bo na ravni ministrstva brez listnice kmalu dobila urad za podnebne spremembe, Lučka Kajfež Bogataj pa je za MMC zanikala govorice, da naj bi ga vodila.Vlada naj bi odlok za ustanovitev urada obravnavala v četrtek, že zdaj pa krožijo govorice, da je mesto direktorja urada ponudila klimatologinji Kajfež Bogatajevi z Biotehniške fakultete v Ljubljani.

A je ta za našo spletno stran zatrdila, da ni dobila nobenega takšnega povabila. Na vprašanje, ali bi ga sploh sprejela, pa je odgovorila, da dvomi, da je bila mišljena kot kandidat in da zato ni razmišljala tako daleč.

Lučka Kajfež Bogataj podpira oblikovanje urada
Ustanovitev urada za podnebne spremembe, ki naj bi imel pooblastila, kakršna imajo ministrstva brez listnice, sicer podpira, ker bi prinesel horizontalne povezave med posameznimi ministrstvi in bo njegov vodja (kot je zapisano v vladnem predlogu za obravnavo, bo njegov naziv direktor) sodeloval na sejah vlade.

To pomeni, da bo omogočeno sodelovanje in povezovanje različnih sektorjev, ki se jih tičejo podnebne spremembe, pravi L. Kajfež Bogataj. Svoja razmišljanja je ponazorila tudi z nekaterimi primeri. O vprašanjih, vezanih na vprašanje vode, bi, denimo, novi urad odločal skupaj z ministrstvi za kmetijstvo, okolje in prostor, gospodarstvo ipd.

Prav tako bi prišlo do povezovanja sektorjev za zadeve, kot sta energetika in zmanjševanje emisij. Vprašanja, ki jih sprožajo ta področja, po besedah sogovornice zahtevajo visoko stopnjo soglasja med ministrstvi in ni primerno, da jih obravnava zgolj en resor.

Kajfež Bogataj: Ustanovitev bo nepopularna
Kajfež Bogatajeva se zaveda, da bo ustanovitev urada s stališča volivcev verjetno nepopularna, a v tem vseeno vidi priložnost, da zaradi že omenjenih horizontalnih sprememb pri obravnavi vprašanja podnebja pride do pozitivnih sprememb.

Seveda pa velja povedati nekaj več o predvidenem uradu. V dokumentu predloga odloka o njegovi ustanovitvi, ki ga je pripravil generalni sekretariat vlade, je zapisano, da urad potrebujemo, ker pri podnebnih spremembah ne gre za klasično okolijsko vprašanje, "temveč je podnebna politika skupni imenovalec za zavestno vodeno in spodbujevalno politiko smotrnega izkoriščanja surovin ter zmanjševanja rabe energije (še posebej pa iskanje energentov z nizkimi izpusti toplogrednih plinov in novih gospodarskih ter tehnoloških priložnosti v prehodu na nizko ogljično družbo)".

S pomočjo urada bi se Sloveniji uspelo bolje organizirati, saj bi vladno politiko in ukrepe prilagodili ciljem podnebne politike.

Vlada: Urad bo zagovarjal slovenske interese
"Urad za podnebne spremembe bo lahko temeljito usklajeval in zagovarjal slovenske interese, ob upoštevanju etičnih dimenzij problema, znotraj enotne harmonizirane politike podnebnih sprememb na ravni EU-ja in v okviru Združenih narodov – to je okvirne konvencije ZN-A o podnebnih spremembah in drugih relevantnih mednarodnih konvencij ter protokolov," navajajo na generalnem sekretariatu vlade.

Ob tem tako kot Kajfež Bogatajeva trdijo, da odločitve, vezane na podnebne spremembe, nikakor ne morejo biti stvar posameznega resorja, saj so ključne za naše prihodnje gospodarstvo in blaginjo nasploh. "Usklajena stališča Slovenije na področju podnebnih sprememb bodo v okviru Sveta EU zastopali sektorski ministri vlade RS-a, v okviru konvencij ZN-a ter v drugih mednarodnih institucijah in forumih pa direktor za področje podnebnih sprememb, ki bi vodil urad," pojasnjujejo svoje videnje nadaljnje slovenske podnebne politike.

Urad bo imel tudi upravno funkcijo
Kaj naj bi bile torej naloge urada? Na generalnem sekretariatu vlade imajo v mislih predvsem umeščanje podnebne politike v splošne razvojne politike in socialno politiko; upravljanje z državnim premoženjem in horizontalno povezovanje; usmerjanje in usklajevanje relevantnih sektorskih politik skozi optiko podnebnih sprememb, zlasti okolijske, energetske, prometne, kmetijske, varnostne, prostorske, šolske in raziskovalne politike.

Urad naj bi pripravljal tudi programe in druge dokumente za področje podnebnih sprememb, podeljene pa naj bi mu bile še upravne naloge. To pomeni, da bi pripravljal normativne akte in upravljal druge naloge, ki bi mu jih naložila vlada. Več o nalogah urada si lahko preberete v okvirčku ob strani, še pišejo na MMC RTV Slovenija.

Vir: rtvslo.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20090716235718108







Domov
Powered By GeekLog