Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20090704151657378




Biomasa – CO2 nevtralna?

nedelja, 5. julij 2009 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Veliko in dolgo časa že beremo v slovenskih medijih o obnovljivih virih energije, kamor sodi tudi raba biomase za ogrevanje in pripravo tople sanitarne vode. Poleg sončne energije, katero zajemamo z različnimi kolektorji najbolj napreduje raba biomase. Zgrajenih imamo kar nekaj sistemov za daljinsko ogrevanje stanovanjskih in poslovnih enot.

V času neopaznega dviganja cen fosilnih goriv pa s pomočjo tudi državne promocije rabe biomase, individualni investitorji posegajo po kurilni opremi za sežig sekancev in peletov. Manj zahtevna in bolj udobna je raba peletov za ogrevanje individualnih objektov.

Poznana so nam prizadevanja za vplivanje na klimatske spremembe z zmanjšanjem toplogrednih emisj katerih največji sestavni del zavzema co2. V takšna hotenja se vključujemo posamezniki, država, povezava držav in tudi povezava posameznih celin.

In v ta prizadevanja posega in se vklučuje tudi tekst na spletni strani www.energija.si. Preprosto se jim je zapisalo, da je šteti rabo sekancev in peletov za ogrevanje nevtralna za proizvodnjo dimnih plinov skupaj s co2.

Cilj zmanjšanja toplogrenih emisj je povečanje rabe obnovljivih virov energije, kjer ni soproizvodnje dimnih plinov. Za lažje razumevanje pričujočega pisma moramo napisati primerjavo iz prakse. Najpogosteje se v slovenskem prostoru uporabljajo za rabo trajnega vira energije ( obnovljivega ) toplotne črpalke. Najpogostejši vir je energija zemlje. Povprečno dobre toplotne črpalke porabijo za svoje obratovanje 1 kW/h električne energije za proizvodnjo 4 kW/h toplotne energije. Ker je dobra polovica proizvedene električne energije v Slovenija proizvedena v Trbovljah in Šoštanju s sežigom rjavega premoga ima to za posledico soproizvodnjo dimnih emisij. Zaradi teh emisij želijo posamezniki razvrednoti pomen in vlogo teh toplotnih črpalk. Vzporedna postavitev fotovoltaičnega sistema na individualnem objektu pa tudi takšne navedbe nasprotnikov zanika.
Vzporedno pa moramo primerjati koliko toplotgrednih emisj se proizvede pri sečnji v gozdu , pri transportu lesne biomase v proizvodnjo pelet in koliko energije se porabi za proizvodnjo pelet in seveda koliko toplogrednih emisij ,kot posledica izgoravanja bencina ali nafte se proizvede. Za lažje razumevanje vam posredujemo podatek ,da je na slovenskem trgu trenutna cena 1 tone peletov med 220 do 250 eur/t. Koliko energija se porabi in koliko toplogrednih emisij se proizvede pa zadeva natančnega izračuna. Povprečna poraba v slovenskih hišah pa je med 3 do 5 ton na sezono. Sedaj pa je potrebno sešeteti emisije proizvedene s pripravo biomase in ob sežigu . In sedaj temu javno povemo, da teh emisj ni oziroma so nevtralne. To je še ena neresnica v promociji rabe biomase.

Res je, da les ob pretvarjanju v prvotno stanje ( gnitje ) proizvede co2 in to bi lahko šteli za nevtralnost, saj se to zgodi v vsakem proimeru ( gorenje ). Nikakor pa ne moremo šteti proizvedene emisije pri pripravi biomase za nevtralne. Ker imamo v Sloveniji dovolj strokovnjkov s področja lesne tehnologije, bodo le ti natančno izračunali, koliko energije je potrebno za proizvodnjo ene tone peletov.

Vsekakor priznamo prihodnost biomasi v primeru, kadar le ta nadomesti rabo fosilnih goriv iz uvoza, saj nam to povečuje našo energetsko neodvisnost z rabo domačega naravnega resursa.

Vojko Bernard - GreenSlo

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20090704151657378







Domov
Powered By GeekLog