Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20090623123714528
Po čem se oljčno olje loči od drugih olj?
torek, 23. junij 2009 @ 22:31 CEST
Uporabnik: Sonce
Na spletni strani enaa.com pišejo, oljčno olje sodi med najbolj cenjena rastlinska olja. Ima tudi ugodne učinke na zdravje, kar je značilnost, ki mu daje še dodatno vrednost. "Oljčno olje je sok iz plodu oljke, ki ga iztisnejo izključno z mehanskimi postopki.
Zdravju ugodne značilnosti oljčnega olja - rečemo jim kar varovalni učinki - pa izvirajo iz njegove posebne maščobnokislinske sestave in antioksidativnega učinka nekaterih drugih snovi, ki jih najdemo v tem olju," je pojasnil Bojan Butinar iz laboratorija za preskušanje oljčnega olja Znanstvenoraziskovalnega središča Univerze na Primorskem.
Ekstra deviško oljčno olje vsebuje približno 98 odstotkov maščobe (triacilgliceroli). V njem najdemo visok delež enkrat nenasičenih maščobnih kislin, ki blagodejno vplivajo na srčno-žilni sistem in na ravnovesje lipidov v krvi (holesterol). Dodatno bogastvo oljčnemu olju dajeta preostala dva odstotka drugih snovi; med njimi so antioksidanti, predvsem biofenoli in tokoferoli.
To so lovilci prostih radikalov, ki zmanjšujejo oksidativni stres in s tem staranje organizma. "To je ta zmagovita kombinacija, zaradi česar je oljčno olje unikum med olji," pravi strokovnjak za oljčno olje. Tokoferolom pravimo tudi vitamin E in ga v različnih kemijskih oblikah vsebujejo vsa rastlinska olja. Vendar pa lahko olja pri rafinaciji izgubijo ves ali padel vitamina E. Največ vitamina E zato vsebujejo hladno stisnjena olja.
Številne raziskave kažejo, da je med olji prav oljčno olje tisto, ki ob termični obdelavi, na primer pri kuhanju ali cvrenju, najmanj spremeni strukturo. "Včasih so ob nakupu voka odsvetovali uporabo oljčnega olja, češ da pri kuhanju razpade in je strupeno.
To ni res, poleg ugodne maščobnokislinske sestave ima to olje tudi dodatni antioksidativni učinek, ki ga ščiti (in posledično tudi naš organizem) pred oksidacijskimi spremembami. Zato je veliko bolj smiselno hrano pripravljati v deviškem ali ekstra deviškem oljčnem olju kot pa v drugih semenskih oljih. Če že pečemo v maščobi, potem vsaj uporabimo zelo kakovostno maščobo," svetuje Butinar.
Oljčno olje ima paleto vonja in okusa, ki sega od blagega in sladkega do močnejšega in pikantnega. Senzorični ocenjevalci olja iščejo predvsem sadežnost olja, grenkost in rezkost (pikantnost) oziroma skladnost teh lastnosti ob hkratni zahtevi, da olje nima senzoričnih napak, da torej ni žarko, pregreto, zakisano… Grenkoba je pozitivna značilnost, taka olja imajo še posebno veliko antioksidantov biofenolov, še pišejo pri enaa.com.
Vir: lifestyle.enaa.com
Komentarji (0)
www.pozitivke.net