Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20090421115239265




Kakšna sončna očala izbrati?

torek, 21. april 2009 @ 22:31 CEST

Uporabnik: Sonce

Prva sončna očala so nosili že v 14. stoletju na Kitajskem. Teh z dimom zatemnjenih leč pa niso nosili, da bi zaščitili oči, temveč, da bi jih skrili pred drugimi ljudmi. Danes sončna očala uporabljamo iz povsem drugih razlogov, saj lahko prekomerno izpostavljanje soncu vodi do izgube vida in rakavih obolenj na očeh.

Večina ljudi je preredko izpostavljena sončni svetlobi brez zaščite zaradi zastrašujočih kampanij proti soncu. Dnevno naj bi potrebovali vsaj 20 minut sončne svetlobe, ko ta ni močna pa seveda več. Tako naj bi se izogibali prepogostemu nošenju sončnih očal, saj naj bi s tem poslabšali svoj vid prav tako, kot ga poslabšano s pretiranemu izpostavljanju soncu.

Če vas na sončni svetlobi bolijo oči ali glava, je to znak, da vaša nadledvična žleza ne deluje pravilno in ne pošlje ustreznega signala, ki bi zožal šarenice. V tem primeru je vzrok običajno psihičen.

A ko smo soncu izpostavljeni po več ur, je zaščita nujna, ne glede na to, ali se nahajamo na plaži ali na smučišču, več kot dobrodošla pa so sončna očala tudi med vožnjo.

Kako izbrati prava očala
UV žarki so sestavni del sončne svetlobe, ki prodirajo in spreminjajo strukturo kože in očesnih celic. UVB žarki imajo krajšo valovno dolžino in so glavni povzročitelj opeklin in staranja, medtem ko imajo UVA žarki daljšo valovno dolžino, prodrejo dlje v tkivo in povzročajo tako rakava obolenja kot staranje.

Ko izbirate sončna očala, vedno poiščite oznako, ki označuje, koliko UV žarkov zaustavijo leče. Izberite očala, ki zaustavijo vsaj 99 odstotkov UVB žarkov in 95 UVA žarkov. Oznaka UV 400 ali stoodstotna UV-zaščita naj bi bila zagotovilo kakovosti.

Samo UV filtracija pa ni edina lastnost sončnih očal, na katero moramo biti pozorni. Pomembno je tudi, kako natančno je spolirana površina stekel, da ta ne bi povzročala optičnih defektov, na kakovost očal pa vpliva še kakovost samega materiala stekel. Prav slednja dva faktorja sta tista, kjer pogorijo cenena očala iz modnih butikov.

Najbolj priljubljene so plastične leče, vrhunec v ponudbi pa so steklene leče, ki zagotavljajo maksimalno čisto vidljivost, recimo Carl Zeiss Vision Sunlens ali Barberini, ki proizvaja najtanjšo stekleno lečo na svetu. S tem odpravlja tudi edino pomanjkljivost, ki jo prinaša steklo - težo.

Katere leče so prave za vas?

Običajne leče - enakomerno zatemnijo celotno sliko.

Polarizirane leče - ustavijo bleščečo svetlobo, ki je še posebej moteča pri vožnji in med športom in ustvarijo izjemno kontrastno in čisto sliko. Lahko popačijo sliko ob gledanju na ekrane.

Fotokromične leče - njihova barva se prilagaja glede na trenutne svetlobne razmere. Ustavijo bleščečo svetlobo in izboljšajo čistost slike.

Polikarbonatne leče - so izjemno odporne in kot nalašč za športnike in aktivne ljudi. Pogosto jih najdemo na lahkih športnih očalih z možnostjo izmenjavanja leč.

Vir: lifestyle.enaa.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20090421115239265







Domov
Powered By GeekLog