Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20090419235450639




Preprosti koraki do nižjega krvnega pritiska

nedelja, 19. april 2009 @ 23:54 CEST

Uporabnik: Sonce

Vse več ljudi se sooča s povečanim krvnim pritiskom, kar pa mnogi strokovnjaki pripisujejo načinu prehranjevanja, ki temelji na veliko žitih in malo maščobah, ter stresnemu in neaktivnemu življenju. Nenadzorovano visok krvni pritisk lahko privede do kapi ali celo smrti.

Kap se sicer redko pojavi pri ljudeh z zgornjo mejo pritiska pod 170, kljub temu pa je visok pritisk znak, da morate nekaj ukreniti. Pri povečanju krvnega pritiska igra veliko vlogo inzulin. Nivo tega dvigujejo sladkorji in ogljikovi hidrati, povečana količina inzulina v krvi pa dvigne krvni pritisk.

Pri prehranjevanju se skušajte orientirati po glikemičnem indeksu jedi, ki nam pove, koliko inzulina se bo sprostilo ob zaužitju določene hrane. Največ inzulina nastaja, ko zaužijemo sladkor, predelane ogljikove hidrate, kot je bela moka, riž, krompir in podobno.

Ko zaužijemo zelenjavo ali celo sadje, ki sicer tudi vsebuje veliko sladkorja (ki pa ga ne gre enačiti s kuhinjskih sladkorjem), se raven inzulina viša mnogo počasneje. Pri zniževanju krvnega pritiska je pomembno, da zaužijemo dovolj omega 3 maščobnih kislin, saj sodobna prehrana vsebuje preveč rastlinskih omega 6 maščobnih kislin.

Olja, kot so sončnično, sezamovo, sojino in bučno, vsebujejo veliko omega 6 maščobnih kislin, medtem ko omega 3 maščobne kisline najdemo v oljih, kot sta laneno in ribje olje. Slednje je še posebej pomembno za naše zdravje, saj vsebuje edinstveni maščobni kislini EPA in DHA.

Tudi vitamin D igra pomembno vlogo, zato se nikar ne skrivajte pred soncem, kot vas želi prepričati mnogo oglasnih kampanij. Raziskava mladih odraslih, ki so obiskovali solarij, je namreč pokazala, da so bili ljudje, ki so bili redno izpostavljeni UV žarkom, mnogo bolj sproščeni. Seveda ne pretiravajte in se zaščitite pred vsakršnimi opeklinami.

Velikega pomena je tudi redna vadba, ki naj bi nam dnevno vzela približno eno uro časa. Vadba nas sprošča, obenem pa krepi naše telo in tako neverjetno lajša težave z visokim pritiskom. Če je vaša telesna teža prekomerna, se morate zavedati, da bo vsak izgubljen kilogram pomembno prispeval k zmanjšanju težav z visokim pritiskom.

Raziskava na 1200 osebah s prekomerno težo in pritiskom vsaj 140/90 je pokazala prav to – ljudje, ki so hujšali, so imeli občutno nižji krvni pritisk. Žal se je visok pritisk pri osebah, ki so ponovno pričele pridobivati težo, vrnil. Seveda vemo tudi, da stres prav nič blagodejno ne vpliva na naš pritisk. Stres namreč povzroči izločanje adrenalina, ki dviguje pritisk. Izognite se mu z že omenjeno vadbo, obiski joge, sprehodi v naravi in ukvarjanjem s hobiji.

Svoj pritisk redno spremljajte in poskušajte ugotoviti vzorec, ki vam bo povedal, kdaj se ta poviša. Opazujte svoje prehranjevanje, aktivnost in stres in tako ugotovite, kaj je tisto, kar vam škodi, in seveda tudi, kaj vam pomaga.

To boste najlažje počeli z uporabo digitalnega merilnika krvnega tlaka, kot je CSI, ki je preprost za uporabo in zelo natančen. Poleg tega lahko z njegovo pomočjo lažje spremljate gibanje vašega pritiska preko daljšega obdobja, saj hrani podatke o preteklih meritvah.

Vir: lifestyle.enaa.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20090419235450639







Domov
Powered By GeekLog