Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/2009040714140368




S prodajo kave pomagamo šimpanzom, pravi Jane Goodall

torek, 7. april 2009 @ 22:31 CEST

Uporabnik: Sonce

Kava, ki so jo pridelali pri rezervatu Gombe, je na avkciji v letu 2008 dosegla ceno 4,18 dolarjev po kilogramu. Pred začetkom podpore mednarodnih distributerjev kave, je bila njena cena nič več kot 1,60 dolarjev za kg.

Poznavalci menijo, da se v gozdovih okoli slavnega rezervata šimpanzov prideluje izvrstna kava, ki prav gotovo spada v vrh kvalitete ponudbe kave v Tanzaniji.

Distributerji so v zadnjih treh letih prispevali k temu, da se je povečala proizvodnja kave, poleg tega pa je zrasla tudi njena cena na mednarodnem trgu, kar vse prispeva k večanju podpore prizadevanjem slavne varstvenice Jane Goodall pri ohranjanju habitata šimpanzov.

Jane Goodall preučuje vedenje teh primatov že od šestdesetih let prejšnjega stoletja, toda žal je v tem času številčnost populacije šimpanzov padla za okoli 30%. Četudi je območje narodnega parka bolj ali manj zavarovano, se je več kot polovica nekdanjega habitata šimpanzov prelevila v kmetijske površine, gozdovi so se krčili in pojavile so se velike poplave tega območja.

Institut Jane Goodall je na to odgovoril z nizom varstvenih ukrepov, ki naj bi pomagali lokalnim skupnostim in tako preprečili uničevanje habitata šimpanzov. Jane Goodall se je zavedala, da ljudem varstvo primatov lahko da kaj pomeni, še bolj pa jim pomeni zdravje in skrb za lastne otroke – na ta način pa se prepleta več problemov.

V letu 2006 je Jane Goodall na konferenci podjetij, ki pražijo kavo, predlagala raziskavo potencialov za pridelavo kvalitetne kave v rezervatu Gombe. Naslednje leto so pri Green Mountain Coffee Roasters naznanili partnerstvo z okoli 2,700 malih pridelovalcev kave v regiji, temu pa sta sledila še Starbuck in Whole Foods.

Zaslužek je pomagal pri gradnji novih šol in izboljšavi kmetovanja, ki pa se ne širi več na račun krčenja gozdov. „Kmetje so dojeli, da so razlog za višjo ceno njihovih pridelkov ravno varstvene dejavnosti v tem območju,“ pravi Alice Macharia, vodja progama Green Mountain za vzhodno Afriko. "Green Mountain ne bi kupoval to kavo, če ne bi bilo te naravovarstvene zgodbe."

Vir: umanotera.org/etc

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/2009040714140368







Domov
Powered By GeekLog