Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20090401233306795




Slovenija mora poskrbeti za samooskrbo z energijo

nedelja, 5. april 2009 @ 22:30 CEST

Uporabnik: Sonce

Slovenija mora v prihodnosti poskrbeti za čim višjo stopnjo samooskrbe z energijo, so si bili enotni energetiki na omizju Foruma 21. Ob tem so opozorili na problematiko zatečenega stanja na slovenskem trgu elektrike ter na premajhne pretočne zmogljivosti v omrežnem sistemu.

Generalni direktor direktorata za energijo na ministrstvu za gospodarstvo Janez Kopač je na vprašanje o ceni električne energije čez 10 let odgovoril, da se bo z začetkom trgovanja s CO2 kuponi z letom 2013 tudi cena elektrike zvišala, in sicer na raven leta 2008, ko je bila najvišja v zadnjih letih.

Kopač je ob tem pojasnil, da polovico cene elektrike, ki jo plačamo, predstavlja plačilo omrežnine, tudi ta pa se bo dražila, saj se Evropa zaradi izrabe več obnovljivih virov nagiba k razpršenemu sistemu energetskih virov. Proti koncu leta pa se po Kopačevih besedah odjemalcem električne energije obeta še prispevek za učinkovito rabo energije, kar bo dodatno prispevalo k ceni elektrike.

Predsednik uprave Taluma Danilo Toplek meni, da bo cena višja, prepričan pa je, da bi ob ustreznih ukrepih uspeli preprečiti, da bi dosegla lansko vrednost. "Cena je lahko samo še višja, saj je Evropa v veliki meri odvisna od uvoza energije.

Do leta 2030 bi lahko po nekaterih analizah uvozila do 70 odstotkov energije," je izpostavil direktor Premogovnika Velenje Milan Medved in dodal, da bodo prav kuponi CO2 eden glavnih oblikovalcev cen elektrike na trgu. "Cena elektrike za gospodinjstva je že sedaj prenizka, kar pomeni, da lahko gre samo še navzgor," je še pojasnil.

Da bo cena elektrike zagotovo samo naraščala, meni tudi direktor Inštituta za raziskave v energetiki, ekologiji in tehnologiji Djani Brečević. "Trenutna cena energije je trenutno umetna, saj je posledica recesije v Evropi. Prepričan je tudi, da trg elektrike v Evropi ni dosegel, kar bi moral, zaradi nezadostnih prenosnih zmogljivosti, saj je v njih preveč ozkih grl. Odprava teh bi pomenila boljši sistem trgovanja z elektriko."

Direktor družbe Istrabenz energetski sistemi Robert Golob pa je ob tem izpostavil, da so se cene električne energije vedno v zgodovini poviševale ob zaprtju nuklearnih elektrarn. "Edini stabilizator cen je jedrska energija," je dodal. Direktor GEN energije Martin Novšak ni prepričan v porast cen energije, saj verjame, da se bodo te poskušale stabilizirati.

Graditi moramo na samozadostnosti, je prepričan Medved, ki ob tem izpostavlja, da evropski energetski sistem nikoli ni bil grajen za ustvarjanje dobička, saj da to ni tržna kategorija. Prav tako pa zagovarja čim več investicij v gradnjo sistema samooskrbe z energijo.

Golob je ob tem opozoril, da ima Slovenija mnogo vodnih virov energije, ki ostajajo neizkoriščeni. Graditi bi jih morali prav v tem času, še meni Golob in dodaja, da bodo po izgradnji prav ti objekti stabilizatorji cen.

Vir: umanotera.org/etc

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20090401233306795







Domov
Powered By GeekLog