Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20090401133838955




Istambulska deklaracija za vodo

četrtek, 2. april 2009 @ 22:31 CEST

Uporabnik: Sonce

Po 4. svetovnem vodnem forumu v Mexico Cityju leta 2006, ki je bil pomemben mejnik nenehnega dela svetovnega gibanja za pravico do vode, smo se tokrat zbrali v Istanbulu, da bi nasprotovali 5. svetovnemu vodnemu forumu. Prišli smo, da bi ovrgli legitimnost tega lažnega, korporacijskega svetovnega vodnega foruma in da bi spregovorili o pozitivnem delu svetovnih gibanj za pravico do vode!

Glede na to, da smo v Turčiji, ne moremo zanemariti dejstva, da je ta država dober primer uničujočih vplivov destruktivne politike upravljanja z vodo. Turška vlada vztraja pri privatizaciji služb za oskrbo z vodo ter namerava postaviti jez na vsako reko v državi. Štirje posebni primeri uničujočih in tveganih jezov v Turčiji vključujejo jezove Ilisu, Yusufeli, Munzur in Yortanli.

Ljudje že desetletje močno nasprotujejo tem projektom, zlasti jezu Ilisu, ki je del večjega projekta namakanja in proizvodnje energije, znan pod imenom Jugovzhodna Anatolija oziroma GAP. Jez Ilisu – eden izmed najbolj kritiziranih projektov zajezovanja na svetu – je še posebej zapleten in povzroča razburjenje zaradi svojih vplivov na mednarodno politiko na Bližnjem vzhodu.

Jez se nahaja v regiji, kjer živijo Kurdi in kjer so nenehne kršitve človekovih pravic povezane z nerešenim kurdskim vprašanjem. Turška vlada s projektom GAP negativno vpliva na preživetje Kurdov in zatira njihove kulturne in politične pravice.

Naše gibanje je tukaj zato, da predlaga rešitve za vodno krizo in zahteva, da Generalna skupščina ZN organizira naslednji svetovni forum o vodi. Sodelovanje pomembnih uradnikov in predstavnikov Združenih narodov na našem srečanju je dokaz, da se je nekaj spremenilo.

Gre za konkreten in simboličen premik legitimnosti: od uradnega foruma, organiziranega s strani osebnih interesov, in Svetovnega sveta za vodo do ljudskega foruma, organiziranega s strani svetovne civilne družbe, vključno s kmeti, avtohtonim prebivalstvom, aktivisti, družbenimi gibanji, sindikati, nevladnimi organizacijami in mrežami, ki se povsod po svetu trudijo zaščititi vodo, zemljo in skupnost.

Združene narode in njihove države članice pozivamo, da sprejmejo dolžnost legitimnega svetovnega sklicatelja multilateralnih forumov in da se formalno obvežejo, da bodo gostili forum o vodi, ki je povezan z dolžnostmi držav in odgovoren do svetovne skupnosti.

Pozivamo vse organizacije in vlade na tem 5. svetovnem vodnem forumu, da se obvežejo, da bo to zadnji korporacijsko voden vodni forum. Svet potrebuje legitimen, odgovoren, transparenten in demokratičen vodni forum, ki izhaja iz procesov ZN, ki jih podpirajo njihove države članice.

Ponovno potrjujemo nelegitimnost svetovnega vodnega foruma ter zavračamo Ministrsko deklaracijo, saj ne priznava vode kot univerzalne človekove pravice in je ne izključuje iz svetovnih trgovinskih sporazumov. Poleg tega osnutek resolucije zanemarja neuspeh privatizacije za zagotovitev dostopa do vode za vse ter ne upošteva tistih pozitivnih priporočil, ki jih je predlagala nepopolna resolucija Evropskega parlamenta.

Nenazadnje deklaracija spodbuja uporabo vode za proizvodjo energije iz hidroelektričnih jezov in povečano proizvodjo goriva iz poljedelskih pridelkov, kar vodi k nadaljnji neenakosti in nepravičnosti.

Zagovarjamo in spodbujamo vsa načela in obveznosti, določene v deklaraciji s foruma iz leta 2006: potrjujemo, da je voda kot osnovni element življenja na našem planetu temeljna in neodtujljiva človekova pravica; vztrajamo, da je treba zagotoviti solidarnost med sedanjimi in bodočimi generacijami; zavračamo vse oblike privatizacije in razglašamo, da morata biti upravljanje in nadzor vode javna, družbena, nepristranska, neprofitna in posledica sodelovanja in udeležbe,; pozivamo k demokratičnemu in trajnostnemu upravljanju ekosistemov in k ohranjanju neoporečnosti vodnega kroga z zaščito in primernim upravljanjem jezov in okolja.

Nasprotujemo prevladujočemu gospodarskemu in finančnemu modelu, ki določa privatizacijo, komercializacijo in korporatizacijo javnih služb za oskrbo z vodo in komunalnih služb. Uprli se bomo takšni uničujoči reformi javnega sektorja, saj poznamo posledice za revne ljudi, ki so rezultat togih praks za pokritje stroškov in uporabe predplačanih števcev.

Od srečanja v Mehiki leta 2006 dalje svetovno gibanje za pravico do vode nasprotuje korporacijskemu nadzoru vode za dobiček. Naši dosežki med drugim vključujejo: vrnitev javnih služb za oskrbo z vodo, ki so bile privatizirane; spodbujanje in uresničevanje javno-javnih partnerstev; prisilitev industrije ustekleničene vode v izgubo dohodka ter sodelovanje v skupnih sočasnih aktivnostih v mesecu nevladne organizacije Blue October in tednu svetovne akcije. Ponosni smo na svoje dosežke, zlasti na priznavanje človekove pravice do vode v več ustavah in zakonih.

Istočasno pa se moramo soočati z gospodarsko in ekološko krizo. Mi ne bomo plačevali za vašo krizo! Ne bomo reševali tega škodljivega in netrajnostnega modela, ki je neodgovorno zasebno zapravljanje preoblikoval v ogromne javne dolgove, ki so vodo in skupnost preoblikovali v trgovsko blago, ki je preoblikovalo celotno naravo v rezervat surovin in v smetišče na prostem.

Osnovno soodvisnost med vodo in podnebnimi spremembami so potrdili znanstveniki, poudarja pa jo tudi Medvladni odbor za podnebne spremembe. Zato ne smemo sprejeti odzivov na podnebno zmedo v energetskem sektorju, ki sledijo istemu mišljenju, ki je pravzaprav povzročilo krizo.

To mišljenje ogroža količino in kakovost vode in življenja, ki temelji na jezovih, jedrskih elektrarnah in plantažah s pridelki za gorivo. Decembra 2009 bomo svoje skrbi in predloge predstavili na konferenci Združenih narodov o podnebnih spremembah v Kopenhagnu.

Poleg tega prevladujoči model intenzivnega industrijskega kmetijstva onesnažuje in uničuje vodne vire, siromaši obdelovalno zemljo in je poguben za prehransko neodvisnost. To ima izjemne učinke na življenja in javno zdravstvo. Po uspehu na svetovnem socialnem forumu v Belemu si prizadevamo okrepiti strateško zavezništvo med gibanji za vodo ter gibanji za zemljo, hrano in podnebje.

Še naprej si prizadevamo ustvarjati mreže in nove družbene zveze ter vključevati tako lokalne oblasti kot tudi parlamentarce, ki so odločeni, da bodo branili vodo kot skupno dobro in zagotovili pravico do sveže vode za vse ljudi in naravo. Z ustanavljanjem nacionalnih združenj in regionalnih mrež spodbujamo tudi povezovanje vseh javnih služb za oskrbo z vodo.

Ponosni smo na svoje dosežke in veselimo se nadaljnjega sodelovanja med državami in celinami!

Društvo HUMANITAS ,  v koaliciji svetovnih partnerjev za VODO

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20090401133838955







Domov
Powered By GeekLog