Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20090401130740428




Znanstveno poročilo o škodljivosti živinoreje

sreda, 1. april 2009 @ 13:07 CEST

Uporabnik: Sonce

Skupina raziskovalcev z Elke Stehfest na čelu poudarja, da bi zmanjšanje količine govedine in svinjine vodilo k ogromnemu zmanjšanju ogljika, saj bi se vegetacija na neuporabljenih površinah občutno povečala.

Model se nanaša na poljedelsko površino, ki se uporablja za pridelovanje dodatne hrane. Za to je potrebna veliko manjša površina. Med tem bi bil en del lahko neobdelan. Poleg tega se ne bi tvorilo na miljone ton metana letno. Podrobnosti te študije so bile objavljene v strokovni reviji Climatic Change. 

Učinki te spremembe bi zmanjšali stroške dragih tehnologij za zniževanje količine ogljika. K temu spadajo tudi elektrarne s čistim premogom. Strokovnjaki področja podnebnih sprememb že leta svarijo pred velikimi količinami ogljika, ki nastajajo zaradi proizvodnje mesa, predvsem govedina vodi do velikih škod.

Metan se sprošča pri prebavljanju krav in pri razpadu gnoja. Za proizvodnjo 1 kg govedine morajo kmetje nakrmiti kravo s 15 kg žita in 30 kg osnovne krme. Žito zahteva gnoj, za katerega pridelavo tudi potrebujemo veliko energije.

Elke Stehfest  je sedaj analizirala gospodarske vplive govedine in drugih vrst mesa s stroški stabilizacije vrednosti ogljika pri 450 delih na milijon.  To vrednost omenjajo nekateri strokovnjaki v zvezi s preprečevanjem nevarnih katastrofalnih povodnji in dviga gladine morij.

Znanstvenica izhaja iz tega, da se morajo, če se prehrambene navade ne spremene do 2050, izpusti omejiti za dve tretjini. Stroški zato so ocenjeni na okrog 40 bilijonov dolarjev. 

Če pa se svetovno prebivalstvo preusmeri na prehrano z malo mesa, kar bi bilo 70 gramov govedine in 3425 gramov perutnine in jajc na teden, bi se sprostilo okrog 15 milijonov  kvadratnih kilometrov koristnih kmetijskih površin. Tam rastoče rastlinstvo bi znatno zmanjšalo množino ogljika. Vrh tega bi se tam lahko zasadili rastline za pridobivanje bioenergije, ki nadomesti fosilna goriva.

Prav tako bi se za 20% znižal izpust toplogrednih plinov. Vsi ti ukrepi bi lahko do leta 2050 razpolovili stroške, nastale zaradi podnebnih sprememb. Izračunane stroške je prikazal znanstvenik Raymond Desjardins iz Agriculture in Agri-Food Canada

Stanko Valpatič, predsednik

Društvo za osvoboditev živali in njihove pravice
The society for the rights and liberation of animals, Slovenia
Ostrožno pri Ponikvi 26, 3232 Ponikva
Tel.: +386 (0)3 5763 303, GSM: +386 (0) 31 499 756
Društvo ima status društva, ki deluje v javnem interesu.
Skupaj gradimo živalim, ljudem in naravi prijazno Slovenijo.
www.osvoboditev-zivali.org · info@osvoboditev-zivali.org

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20090401130740428







Domov
Powered By GeekLog