Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20090328141052324
Preženite pomladansko utrujenost
nedelja, 29. marec 2009 @ 22:32 CEST
Uporabnik: Sonce
Prvi sončni žarki so se že pokazali, tudi narava se prebuja, ljudje pa smo kronično utrujeni, se bojimo prehladov in se izogibamo svežemu zraku. Pomladanska utrujenost je predvsem posledica pomanjkanja sonca in bogate kalorične zimske hrane, ki je revna z rudninami, vitamini in antioksidanti. Okrepčajte svoje telo z naravnimi napitki.
»Industrijsko« pridelana sadje in zelenjava omgočata le del tega, kar bi lahko, zato moramo posegati po ekološko pridelani hrani in užitnimi divjimi rastlinami, ki so v tem letnem času eno najmočnejših poživil. Še posebej za koprive velja, da skodelica njihovih poganjkov na dan prežene spomladansko utrujenost.
Lahko jih skuhate v malo vrele vode zabeljene z olivnim oljem in čemažem. Pripravite jih tudi kot špinačo, v juhi, ... Večkrat si privoščite sveže stisnjen sok iz pomaranč (še posebej rdečih), a ga ne pijte pozno popoldan ali zvečer, saj lahko moti vaš spanec.
Naberite pest zgodnjih pomladanskih plevelov, ki so prehransko bogatejši kot zelenjava, med katero rastejo. Naberite navadno zvezdico, dlakavo penušo, regačico in regrat ter koprive. Mešanico v mešalniku zmešajte s četrt litra vode in kefirjem. Dodajte dve žlici olivnega olja ter prelijte v kozarce. Posipajte z mleto papriko.
Poganjke teh plevelov lahko dodate tudi svežemu soku iz korenja. Uporabni poganjki so še hmelj, penuše, rman, plešec in ko ga najdete, tudi čemaž. Na tri srednje korene dodajte dva do tri skodelice šopa divje zelenjave.
V mešalniku zmešajte dve banani in prgišče narezanih koprivnih poganjkov ter deciliter vode, sirotke ali jogurta.
Nakalite semena redkve in repe ter pustite, da nekoliko zazelenijo, tako bodo postali bolj pekoči. Ščep nakaljenih semen z mešalnikom zmešajte s četrt litra sirotke ali kefirja. Dobili boste napitek, ki je odličen vir rudnin in zaščitnih glukozinolatov.
Tudi žitna zrna (rž ali pšenico) nakalite tako, da že nekoliko zelenijo, nato skodelico zrn zmešajte s pol litra vode in zmeljite v mešalniku. Tekočino z goščo segrejte na 40°C, ugasnite ogenj in pustite v posodi vsaj pol ure, da encimi razgradijo vsaj še del škroba. Pripravek lahko precedite ali pa pojeste kar vse skupaj.
Pripravite kis z medom, tako da v litru naravnega jabolčnega kisa raztopite 2 žlici medu. Krepčilni napoj pa pripravite tako, da deciliter kisa z medom razredčite s petimi decilitri vode, dodate šop vrste zelenjave in zmešate z mešalnikom.
Spijte v dveh ali treh odmerkih, med katerimi naj mine od dve do tri ure. Žejo lajšajte z zelenimi čaji in poparki zelišč. Za poparke so primerni predvsem rožmarin, čober, materina dušica, šetraj, dobra misel, melisa in koprive.
Vir: lifestyle.enaa.com
Komentarji (0)
www.pozitivke.net