Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20090325231523745




Partnerstvo ekošole in Mercatorja

sreda, 25. marec 2009 @ 23:15 CET

Uporabnik: Sonce

Ob podpisu pokroviteljske pogodbe med Ekošola kot način življenja in Poslovnim sistemom Mercator

Ekošola

Ekošola je projekt evropskega združenja in je sestavni del prizadevanj Evropske unije za okoljevarstveno izobraževanje. Nosilec projekta je fundacija za okoljsko izobraževanje in vzgojo ter izobraževanje za trajnostni razvoj (FEE), ki je bila ustanovljena z namenom, da organizirano in načrtno pospeši okoljsko izobraževanje in ozaveščanje.

Članice FEE so države, ki razvijajo vsaj dva programa okoljskega osveščanja. V Sloveniji sta to programa Ekošola kot način življenja in Modra zastava. Države se v FEE ne vključujejo prek vlad, ampak neposredno – iz vsake države je včlanjena ena nevladna organizacija. V Sloveniji je to Društvo za okoljsko vzgojo Evrope v Sloveniji (DOVES). Program Ekošola kot način življenja  vodi prof. Nada Pavšer in se je s krovno evropsko organizacijo povezala že leta 1996.

V letu 1996 se je program začel razvijati na dveh šolah, in sicer OŠ Bakovci pri Murski Soboti in na Notranjskem v Cerknici. Od takrat do danes se je razširil na 548 osnovnih šol, vrtcev, in CŠOD.

Ta številka zajema ustanove, ki vzgajajo mlade, da jim bo skrb za okolje in naravo morda nekoč postala del življenja. To daje upanje, da bo tudi kakovost našega bivanja v prihodnosti zagotovljena. Slovenija je naravno lepa in bogata, biotsko pestra dežela, zato se moramo toliko bolj potruditi, da bo taka tudi ostala, k temu pa lahko največ pripomorejo tisti, ki bodo snovali njeno prihodnost – naši najmlajši.

Program veliko pripomore k celostnemu okoljskemu osveščanju šole, njene okolice in tudi širšega prostora. Ekošola namreč pomeni uresničitev ciljev vzgoje in izobraževanja za trajnostni razvoj, ki so opredeljeni v nacionalnem učnem programu okoljske vzgoje ter nacionalne strategije vzgoje in izobraževanja za trajnostni razvoj. To je najbolj konkreten primer, kako lahko učni načrt v življenju šole zaživi.

Slovenija ima v okviru mednarodnega programa Ekošol poseben status, saj sodi v sam vrh in je celo zgled drugim. Majhnost in pestra pokrajina, ki se kaže tudi v raznolikosti programov, sta veliki prednosti Slovenije. Bistveno je, da se ekošole ne oblikujejo s posameznimi projekti, temveč celostno, saj gre pri tem za način življenja. Tako delo so z navdušenjem sprejeli tudi učenci; pobuda zanj vedno prihaja od spodaj navzgor in ne obratno; šole se morajo same javiti k sodelovanju. Pogosto dajo pobudo učenci sami, kar dokazuje, da mladi postajajo zelo občutljivi za okolje.

Glavna načela ekošole:

Metodološko je program ekošole sestavljen iz sedmih korakov in usklajen s standardi ISO 14001, prilagojenimi za vzgojno-izobraževalni program.

Število ekošol v Sloveniji po letih

Šolsko leto

95/96

96/97

97/98

98/99

99/00

00/01

01/02

02/03

03/04

04/05

05/06

06/07

07/08

08/09

Registriranih

2

37

47

54

59

78

105

170

206

209

263

307

383

548

Nagrajenih

0

0

17

33

43

56

79

127

159

175

199

237

288

 


Vizija slovenske ekošole je uvajanje drugačnih metod in oblik dela pri pouku, medpredmetno povezovanje, nujnost projektnega delovanja in povezovanja dela na šoli, izboljšanje kakovosti medsebojnih odnosov na šoli in izven nje, predvsem pa spreminjanje miselnosti ter odnosa do okolja in narave.

Program predvideva in uresničuje širitev mreže ekošol in izdajanje priročnikov za izvedbo tematskih sklopov (voda, energija, odpadki …). Tematske sklope šola izbere glede na aktualnost in okolje, v katerem deluje. Vsako šolsko leto potekajo seminarji za koordinatorje in učitelje, vključene v projekt, strokovne ekskurzije in srečanja koordinatorjev šol, kjer se izmenjujejo mnenja in izkušnje. Organizirane so razstave in predstavitve, druženje učencev in dijakov, ter izmenjava izkušenj na nacionalni in mednarodni ravni.

Kako postane šola ekošola?
Pobudniki, da se šola vključi v ekološki program, so lahko učenci, učitelji ali ravnatelji. Ko se šola odloči, da želi nekaj narediti na tem področju in oblikuje skupino nosilcev programa, se prijavi nacionalni koordinaciji. S tem pridobi začetne informacije, da lahko aktivnosti stečejo in pride do usposabljanja učiteljev ter drugih začetnih aktivnosti.

Šola ustanovi programski svet, ki vključuje nekaj učencev, učiteljev, ravnatelja, predstavnika lokalne skupnosti in včasih tudi več kot dobrodošle sponzorje. Skupaj nato naredijo analizo stanja in zasnujejo okoljski program za šolsko leto.

Pri analizi stanja ne gre za velike, papirnate projekte, ampak za pregled potreb, kaj v šoli ali okolici manjka, in na katerem področju bi lahko uresničevali program občine. Pri tem šole izbirajo teme z železnega repertoarja, ki je predpisan, in jih prenesejo v svoje lokalno okolje.

Najbolj nujne so: Temo si izberejo glede na to, kaj je na šoli, v kraju in okolju najbolj pomembno. Tako se naučijo razmišljati o tem, kaj je treba izboljšati, odkrivajo, spoznavajo, ocenjujejo, kritično razmišljajo in iščejo rešitve. Projekti niso zgolj teoretični, ampak v praksi in življenju dejansko pomenijo izboljšanje.

Še pred začetkom šolskega leta na šoli pripravijo program, v katerem so točno opredeljene naloge. Gre za organizirano delo. S projekti se spremembe načrtujejo konkretno. Na šoli morajo imeti občutek, da se resnično nekaj premika, dogaja, in da k temu prispevajo tudi sami. Prav tako je pomembno sodelovanje javnosti, z veliko informacijami o dogajanju.

V zadnjem koraku na šoli napišejo kratko poročilo in nato ob svetovnem dnevu okolja dobijo oziroma potrdijo mednarodno ekozastavo. Program je zanimiv. V njem ne gre za posebne novosti, za velika odkritja, gre pa za drugačen in osvežujoč pristop.

Ekošola so vsi – od učencev do kuharic
V programu Ekošole je poudarjeno vnašanje osnovnih človekovih vrednot, saj se vsi ekološki projekti začnejo v nas samih. Na šolah so zato pomembni medsebojni odnosi in tudi zdrav način življenja, prehrana ter podobno. Zdrav način življenja lahko poteka le v zdravem okolju, iz njega črpamo vse, tudi zrak in hrano. Cilj programa ekošol je razvijanje in razumevanje trajnostnega razvoja v vseh porah življenja.

Prav to je tisto, kar ekošole razlikuje od ostalih. Ne gre le za obravnavo nekaterih tem pri biologiji ali kakem drugem naravoslovnem predmetu, ampak za način, kako šola živi in diha. Pri programu sodelujejo tudi kuharice, ki pripravljajo zdravo prehrano, pa čistilke, ki skrbijo za majhno porabo čistil, in to takšnih, ki so okolju prijazna.

Mlade in tudi učitelje navajamo na povezovanje vsebine z vsakdanjim življenjem, kar je temelj šole prihodnosti. Posredovanje zgolj abstraktnega znanja iz posameznih predmetov je vse bolj preživeto. Narava je celostna, predmeti so samo poti, kako jo spoznavaš. Prav zato je lahko program Ekošola kot način življenja sestavni del vzgojnega načrta šole.

Ekološka osveščenost se iz šole prenaša na okolico, najprej z otrok na starše, in potem tudi na lokalno skupnost, ki jo poskušajo šole od vsega začetka pritegniti k sodelovanju. Prav tako se sem vključujejo drugi projekti za zdrav način življenja, zdravo prehrano in podobno.

Ekošole v tujini
Od leta 1994, ko je program Eco Schools začel delovati, število sodelujočih šol nenehno raste. Veliko k temu prispeva njegova narava – na preprost in razumljiv način namreč pristopa k okoljskemu izobraževanju, vodstvo programa pa podpira hitro rast sodelujočih šol znotraj posameznih držav, kot tudi širjenje mednarodne mreže, z večanjem števila sodelujočih držav.

Program Eco-Schools je sedaj prisoten v skoraj vseh državah – članicah EU, kot tudi v različnih državah srednje in vzhodne Evrope.

V začetku je bil to evropski program, sedaj pa dobiva vse širšo dimenzijo, ker FEE razvija partnerstvo z nevladnimi organizacijami v drugih regijah sveta. Južnoafriška Republika je s svojo nacionalno organizacijo WESSA postala prva članica FEE zunaj meja Evrope. Obstajajo pa tudi projekti, ki se izvajajo v drugih predelih sveta.

Število sodelujočih šol je od začetka programa zelo naraslo. Ob koncu šolskega leta 2004/2005 se je številka sukala okoli 20.000 šol. Od teh jih je več kot 8.000 osvojilo Zeleno zastavo (ekozastavo).

Okviren prikaz števila ekošol in dobitnikov zelenih zastav na mednarodni ravni (povzeto po spletni strani www.eco-schools.org)

Šolsko leto

94/95

95/96

96/97

97/98

98/99

99/00

00/01

01/02

02/03

03/04

04/05

05/06

08/09

Registriranih

100

200

1000

1800

3000

4000

5000

7000

10000

10100

13500

17000

25000*

Nagrajenih

50

100

200

250

800

1000

2000

2100

3000

4000

4100

5000

10000*

* Številke za šolsko leto 2008/2009 so predvidevanja.

Poslovni sistem Mercator
Prizadevanje za varovanje in ohranjanje okolja zaseda v strategiji družbene odgovornosti Mercatorja Slovenije posebno mesto. Do sedaj je naredil že nekaj velikih in pomembnih korakov v to smer, vendar namerava varovanju okolja veliko pozornosti posvečati tudi v prihodnje.

Izzivi odgovornega in trajnostnega ravnanja z okoljem so v trgovini vezani na:


- Zagotavljanje trajnostno naravnanih notranjih procesov (učinkovito upravljanje z energijo, posebna služba za trajnostno naravnano ravnanje z okoljem, izobraževanje zaposlenih) in

- Vpliv  na dobavitelje da proizvajajo (čistejša proizvodnja in manjšanje EMS, velik vpliv na upravljanje preskrbne verige) ter kupce da izbirajo trajnostno (izobraževanje in informiranje kupcev)

Mercatorjeve EKO aktivnosti v okviru naštetega vključujejo:

1. NOTRANJI PROCESI
1.1.RAZVOJ ZAPOSLENIH

1.2. INTERNO VAROVANJE OKOLJA 2. PRESKRBNA VERIGA 3. INFORMIRANJE IN IZOBRAŽEVANJE UPORABNIKOV V Mercatorju verjamemo, da lahko vsak posameznik s svojim odgovornim ravnanjem veliko prispeva k ohranjanju okolja. Zato smo kupcem ponudili alternativo navadnim plastičnim vrečkam in nato z njimi sodelovali pri nadaljnjih prizadevanjih za bolj premišljen in odgovoren odnos do okolja.

Mercator se zaveda svoje družbeno odgovorne vloge in vsako leto svojo osrednjo akcijo s konkretnimi učinki posveti enemu od področij, ki so posebej pomembna za našo družbo. Največje Mercatorjeve donacije v preteklih letih so bile na humanitarnem področju, v kulturi in zdravstvu, lani  pa je Mercator vsem slovenskim gospodinjstvom podaril nosilne vrečke za večkratno uporabo in tako pomagal svojim kupcem pri manjših, a pomembnih korakih, ki jih lahko vsi naredimo za okolju in naravi bolj prijazno vedenje.

Podarjanje nosilnih vrečk slovenskim gospodinjstvom je Mercator pospremil z zloženkami in sporočili za kupce na prodajnih mestih s spodbudo, naj nakupovalne vrečke prinašajo s seboj v trgovino, naj porabijo čim manj plastičnih vrečk, če plastične vrečke vseeno kupijo, naj jih uporabijo večkrat in odvržejo samo v primerne zabojnike za ločeno zbiranje odpadkov.

Glede na celoten cikel izdelovanja, uporabe in uničenja vrečke so take vrečke manj obremenjujoče za okolje. Za izdelavo papirnatih vrečk se porabi več virov (sečnja lesa, beljenje, manjša trajnost itd.), prav tako za izdelavo biorazgradljivih vrečk (so veliko dražje, uporabne relativno krajši čas, zanje se uporablja večinoma krompirjev škrob, kar lahko zmanjšuje obdelovalne površine za pridelavo hrane, zaradi česar se lahko draži hrana, potrošniki lahko dobijo občutek, da te vrečke lahko porabijo neomejeno število in odvržejo brez škode za okolje, kar nikakor ne drži). Zato trajne vrečke, ki jih lahko čim večkrat uporabimo, spodbujajo trajnostno miselnost in vedenje. Samo, če jih čim večkrat uporabimo in pravilno odvržemo, manj obremenjujemo okolje.

Tudi papir za letake, interni časopis in podobno so v Mercatorju zamenjali za recikliran papir. Če vsi spremenimo le nekaj navad, lahko prispevamo k velikim spremembam k naravi prijaznejšemu vedenju in k ohranitvi narave za naše potomce.

Prav zato smo pristopili k uresničevanju projekta Ekošol Slovenije 10.000 sadnih dreves na slovenskih ekošolah in ekovrtcih.

Druge Mercatorjeve okolju prijazne aktivnosti: 3. 10.000  SADNIH DREVES za slovenske ekošole

S pokroviteljstvom Mercatorja na prijazen in privlačen način pomaga izobraževati slovenske osnovnošolce o varovanju okolja. V sodelovanju z učitelji, mentorji in s strokovnjaki jih spodbuja, da s svojim znanjem in dejanji:

Program Ekošola kot način življenja je utečen program, ki uvaja načrtno in celostno okoljsko vzgojo v osnovne in srednje šole ter vrtce. Njihovo metodologijo sedmih korakov lahko primerjamo tudi z ISO 14001, kar daje še dodaten pomen sodelovanju Mercatorja in Ekošol ter pomeni prispevek Mercatorja k okoljskemu osveščanju in izobraževanju prihodnjih generacij.

Mercator je kot družbeno odgovorno podjetje s projektom 10.000  SADNIH DREVES za slovenske ekošole  poudarek namenil izobraževanju in ozaveščanju o okoljskih temah, ki so povezane z njegovim delovanjem in se jim še posebej posveča tudi v okviru svojih ostalih okoljskih aktivnosti.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20090325231523745







Domov
Powered By GeekLog