Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20090214151926749




Postanimo boljši ljudje!

sobota, 14. februar 2009 @ 15:19 CET

Uporabnik: Pozitivke

Ljubljana, 10. februarja 2009
Javna predstavitev in razprava
»Postanimo boljši ljudje!« - Pobude za solidarnost in vzajemno pomoč v finančni krizi

Lepo vas pozdravljam v imenu Sveta Evrope, te vseevropske mednarodne organizacije s sedežem v Strasbourgu, ki povezuje 47 držav članic ter skupno 800 milijonov Evropejk in Evropejcev. Spoštovanje človekovih pravic ostaja – poleg krepitve demokracije, in vladavine prava – naše temeljno poslanstvo in ključna naloga: »Evropa je skupnost enotnih vrednot, med katerimi je enakopravno dostojanstvo vseh ljudi, in prav spoštovanje takega enakopravnega dostojanstva je eden od temeljev vseh demokratičnih družb.«

V letošnjem letu naša organizacija obeležuje svojo 60. letnico, vendar kljub tej visoki obletnici in prehojeni poti ugotavljamo, da tudi v Evropi ni razloga, da bi se lahko zadovoljili z že doseženim, vsi si moramo prizadevati za napredek, za popolno uveljavljanje človekovih pravic.

V Svetu Evrope poudarjamo, da je v času globalne gospodarske in finančne krize ključno zagotavljati zaščito temeljnih človekovih pravic, zlasti socialnih pravic, kot so pravice do zadostnega življenjskega standarda, do zadostne prehrane, do zdravja, do primerne nastanitve, do dela, do socialnega zavarovanja in do izobraževanja. Kot opozarja Komisar Sveta Evrope za človekove pravice Thomas Hammarberg, te pravice opredeljuje ključna vprašanja danes: pravico do zaposlitve in sprejemljivih delovnih pogojev, pravico do obiskovanja šole in smiselne izobrazbe, pravico do zaščite in oskrbe v kriznih situacijah. Tako so opredeljene v mednarodnih pogodbah in ne morejo biti samo »revne sestrične« državljanskih in političnih pravic. Vse človekove pravice so povezane, soodvisne in nedeljive, zato jih ne moremo razvrščati v hierarhije. Socialne pravice niso bile definirane v vakumu – praznem prostoru: temeljijo na izkušnjah preteklih kriz in na vedenju, da prezrtje socialne pravičnosti lahko pripelje do velikanskih stroškov. Te pravice so lahko tudi uporabna vodilna načela za politične odločevalce v časih, ko morajo ti sprejemati težke odločitve. 

V Svetu Evrope v svojih dejavnostih in pobudah opozarjamo na probleme sodobne evropske družbe, skupaj z različnimi akterji pa poskušamo poiskati rešitve zanje, spodbujamo za oblikovanje in izvajanje ustreznih politik, dejavnosti, projektov za izboljšanje življenj vseh ljudi. V Sloveniji smo skupaj z Uradom vlade za narodnosti v sredini novembra 2008 začel v Sloveniji izvajati ozaveščevalno kampanjo »Dosta! Osvobodimo se predsodkov, spoznajmo Rome« (www.dosta.org) v okviru skupnega programa Sveta Evrope in Evropske komisije, s katero želimo opozoriti na pravice, enakopravnost, potrebno večje spoštovanje in vključevanje Evropejcev, ki so pripadniki romske skupnosti. Prepričani smo, da je za uspešno uresničevanje ciljev kampanje, tj. odpravljanje predsodkov in stereotipov do Romov potrebno sporočila kampanje vplesti v vse pomembne vidike družbenega življenja, na primer na področju kulture, vzgoje in izobraževanja, medijev, pa tudi na socialnem in ekonomskem.
V letošnjem letu ta sporočila kampanje »Dosta!« kot tudi dosežke uspešne mladinske kampanje "Vsi drugačni - vsi enakopravni" nadgrajujemo z novo kampanjo »Spregovori proti diskriminaciji«, s katero želi Svet Evrope dati glas žrtvam diskriminacije, zlasti zaradi naraščajočega strahu pred muslimani, Romi, Judi, priseljenci, pripadniki drugih etničnih skupin, ter vzpostaviti zavedanje, da dejanja diskriminacije v našem vsakdanjem življenju pomenijo kršitev človekovih pravic.

V teh okvirih, zlasti v prepričanju, da v naši družbi vsak lahko prispeva k uveljavljanju človekovih pravic, k rešitvam v kriznih situcijah, k iskreni, sočloveški pomoči, kako pomembni so majhni koraki od ljudi za ljudi, smo pripravili  današnjo razpravo z naslovom »Postanimo boljši ljudje!« - Pobude za solidarnost in vzajemno pomoč v finančni krizi. V sodelovanju z Evropsko SOS zadrugo in Slovensko filantropijo – Centrom za promocijo prostovoljstva predstavili primere odličnih praks za večjo solidarnost in vzajemno pomoč v finančni krizi.

mag. Kristina Plavšak Krajnc
Direktorica Informacijskega urada Sveta Evrope v RS

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20090214151926749







Domov
Powered By GeekLog