|
Ob svetovnem Dan varne rabe interneta se v slovenski točki osveščanja o varni rabi interneta Safe-si posvečamo boju proti spletnemu (in mobilnemu) nadlegovanju. Letošnji slogan nosi sporočilo: Spletno nadlegovanje ni zabavno. Ustavimo ga!
Mladi imajo na spletu občutek svobode in anonimnosti; pogosto lahko v vseh možnostih, ki jih ponuja splet, celo bolje izrazijo samega sebe kot v resničnem življenju. Včasih pa je lažni občutek anonimnosti tudi vzrok za neprimerno vedenje na spletu.
Evropske raziskave so pokazale, da so otroci žrtve nasilja na internetu pogosteje s strani svojih vrstnikov kot odraslih neznancev. Otroci se prej spleta žalijo, norčujejo in ustrahujejo drug drugega. S pomočjo vse bolj zmogljivih sodobnih telefonov sami ustvarjajo neprimerne in nezakonite vsebine: snemanje pretepa v šoli, objava intimnih posnetkov nekoga.
Pogoste so tudi kraje gesel in prevzem identitete ter pisanje in objavljanje neprimernih vsebin v tujem imenu. Strokovnjaki so ugotovili, da otroci virtualno nasilje dojemajo nekako zlahka, kot nedolžno šalo, saj se vse dogaja za zasloni in žrtvi ne gledajo v oči.
Zato je pomembno, da mlade spomnimo, da je spletno nadlegovanje nedopustno in jih usmerimo v to, da postanejo odgovorni in etični uporabniki novih tehnologij. Obenem pa svetujemo tistim, ki so žrtve tovrstnega nasilja, naj pošiljatelje blokirajo, shranijo dokaze nadlegovanja in čim prej povedo odraslemu, ki jim lahko pomaga.
VIRTUALNI SEJEM www.sidfair.org
Od 10. do 24. feb. bo odprt tudi svetovni virtualni sejem varne rabe interneta, kjer bodo »razstavljale« organizacije iz vsega sveta. Obiskovalci bodo lahko pokukali v to, kaj se dogaja v njihovih in drugih državah na tem področju, pregledovali razna elektronska gradiva in si ogledali videospote na temo e-varnosti.
Še več informacij o aktivnostih, ki jih pripravljamo, najdete na naši spletni strani: www.safe.si
Projekt SAFE-SI (www.safe.si), delujoč na Fakulteti za družbene vede,je točka osveščanja o varni rabi interneta v Sloveniji. Namenjena je otrokom, mladostnikom, staršem in učiteljem. Z različnimi informativnimi in svetovalnimi aktivnostmi spodbuja k učinkoviti in varni izrabi prednosti, ki jih prinašajo nove tehnologije, kot sta internet in mobilni telefon.
Dodatne informacije:
Ajda Jerman Kuželički, odnosi z javnostmi
Projekt SAFE-SI, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede
Kardeljeva ploščad 5, 1000 Ljubljana, Slovenija
01 580 5387
ajda@ris.org
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20090210105736431
Domov |
|
Powered By GeekLog |