Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20090111141831890
Projekt Gradec - Marburg za krepitev sodelovanja med mestoma
nedelja, 11. januar 2009 @ 14:18 CET
Uporabnik: Pozitivke
Umetnostna galerija Maribor bo v torek, 13. januarja, ob 19. uri gostila prvo izmed desetih letos načrtovanih panelnih razprav v okviru projekta Gradec - Marburg, pri katerem sodeluje z avstrijskima ustanovama Kunsthaus Graz in Haus der Architektur Graz. Namen projekta je okrepiti sodelovanje med Mariborom in Gradcem na več področjih.
Osnovni cilj projekta je ozaveščanje o biurbanem položaju in spodbujanje pretoka praktičnih izkušenj in znanj med meščani, politiki, kulturnimi ustvarjalci, mestnimi načrtovalci in univerzami obeh mest, je na današnji novinarski konferenci v Mariboru poudarila direktorica Umetnostne galerije Maribor Breda Kolar Sluga. Slednja v projektu vidi možnost tesnejšega povezovanja s sodelujočima graškima ustanovama, v okviru projekta pa si obeta tudi širši krog obiskovalcev mariborske galerije.
Idejo za pripravo desetih panelnih razprav, ki bodo do konca leta potekale vsak drugi torek v mesecu izmenično v mariborski umetnostni galeriji in graški Kunsthaus, je dal direktor ustanove Kunsthaus Graz Peter Pakesch. Kot je povedal, se mesta, kot sta Gradec in Maribor, ki sta drug od drugega oddaljena le dobrih 70 kilometrov, a sta zaradi zgodovinske ločenosti z državno mejo bolj oddaljena, v luči skupne evropske prihodnosti ponovno odkrivajo. Po njegovih besedah se odpira veliko tem za razpravo, ki bodo nadgradile dosedanje sodelovanje med mestoma.
Prva v nizu razprav prinaša pogovor o prihodnosti mest. V njej bosta poleg direktorice mariborske galerije in direktorja graške Kunsthaus sodelovala tudi župana obeh mest, mariborski Franc Kangler in graški Siegfried Nagl, v razpravo pa bo vključen tudi graški arhitekt Klaus Kada.
Dve srečanji, februarja v Gradcu in maja v Mariboru, pripravlja ustanova Haus der Architektur Graz. Na prvi bodo udeleženci govorili o mreženju mest v mednarodnem kontekstu in priložnostih, ki jih ponuja sodelovanje med Gradcem in Mariborom na področju urbanega načrtovanja in regijskega razvoja. Druga razprava pa se dotika konkretnih skupnih ciljev in sinergij na področju urbanega načrtovanja in regijskega razvoja med mestoma.
V okviru projekta bodo sodelujoči govorili tudi o pripravah Maribora na leto 2012, ko bo mesto Evropska prestolnica kulture. Kot je dejal Pakesch, bo to izziv tudi za Gradec, ki je vlogo Evropske prestolnice kulture opravil leta 2003 in bo lahko Mariboru postregel s številnimi izkušnjami. Poudarek na tej temi bo na razpravi 10. marca v Mariboru, ki nosi naslov Evropska prestolnica kulture - Gradec 2003, Linz 2009, Maribor 2012.
Kot je povedala direktorica mariborske umetnostne galerije, organizatorji srečanj zainteresiranim ponujajo tudi brezplačni avtobusni prevoz med mestoma z namenom sodelovanja na razpravah, kjer bo poleg govorcev besedo dobilo tudi občinstvo. Da bo komunikacija potekala nemoteno, pa bodo vse razprave simultano prevajane v oba jezika, je še poudarila direktorica galerije.
Vir: www.mtaj.si
Komentarji (0)
www.pozitivke.net