Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/2008122600243234




Našli izgubljeni raj sredi afriške džungle

petek, 26. december 2008 @ 00:24 CET

Uporabnik: Sonce

Bil je eden redkih krajev na planetu, ki je ostal nekartografiran in neraziskan, a zdaj je Mount Mabu začel razkrivati svoje skrivnosti svetu. Vse do pred nekaj leti je bil ta velikanski gozd v odročnem goratem območju na severu Mozambika znan le lokalnim vaščanom. Ni ga bilo ne na zemljevidih ne v znanstevnih publikacijah.

A potem ko so ga "našli" na spletnem satelitskem zemljevidu Google Earth, se je britanska ekipa znanstvenikov zdaj vrnila z domnevno prve polne odprave v tamkajšnjo džunglo.

Pod zelenim baldahinom 45 metrov visokih dreves so odkrili deželo, napolnjeno z osupljivo bogato bioraznolikostjo: med drugim tri nove vrste metuljev, doslej neodkritega modrasa in nove populacije redkih ptic. Znanstveniki pričakujejo tudi, da so našli nove rastline med stotinami primerkov, ki so jih prinesli nazaj s seboj.

Evforični vodja odprave
Fotografije z odprave, objavljene v britanskem Guardianu, kažejo le del tega bogatega gozda, tropskih ovijalk, orjaških kač in ostale eksotične favne - od majhne afriške antilope in pigmejskega kameleona do opic samango in slonje rovke.

Znanstveniki na leto "opišejo" približno 2.000 novih vrst, a odkrivanje novih še vedno buri domišljijo, pravi vodja odprave Jonathan Timberlake: "Raznolikost je naravnost osupljiva - videti, kako so stvari prilagojene na majhne niše, to je zame fenomenalno. Če se kot človeška bitja ne moremo čuditi, kje smo? Če ne čutimo navdušenja, kaj počnemo s svojimi življenji?"

Vrhunec: parjenje metuljev na soncu
Mount Mabu so "odkrili" leta 2005, ko je Timberlakova ekipa iskala kraj za konzervacijski projekt. Kmalu zatem je kraj obiskal okoljevarstevnik Julian Bayliss, ki se je tedaj nahajal v okolici, in preučil satelitske posnetke, ki so prikazovali okoli 80 kvadratnih kilometrov prostran gozd.

Po nekaj krajših preiskovalnih izletih oktobra in novembra letos se je 28 znanstvenikov in pomočnikov iz Velike Britanije, Mozambika, Malavija, Tanzanije in Švice s 70 nosači odpeljalo do zapuščene čajne plantaže, kjer se cesta konča, in zadnjih nekaj kilometrov v osrčje gozda, kjer so za en mesec postavili svoj tabor, prehodili. Eden izmed vrhuncev je bil za ekipo nedvomno, ko so iz džungle prodrli do 1700 metrov visokega vrha Mount Mabuja, kjer se je na soncu zbralo na stotine metuljev med parjenjem.

Kljub divjanju vojne džungla nedotaknjena
Zunaj gozda je pokrajino popolnoma opustošila državljanska vojna med letoma 1975 in 1992, a v džungli so znanstveniki našli skoraj nedotaknjeno pokrajino. Nezavedanje o njenem obstoju, slab dostop in pomembnost gozda kot pribežališče za vaščane med vojno je vse pripomoglo k njegovi ohranitvi.

A znanstveniki se bojijo, da z vračanjem lokalnega prebivalstva in cvetočim gospodarstvom Mozambika narašča tudi pritisk, da bi gozd posekali za les ali pa ga požgali in tako naredili prostor za poljedelstvo.

Vir: rtvslo.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/2008122600243234







Domov
Powered By GeekLog