Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20081216112824747




Kam odvreči odslužen star mobilni telefon?

torek, 16. december 2008 @ 22:31 CET

Uporabnik: Sonce

Verjetno veste, kam s papirjem? Pa tudi kam s plastiko, steklom in biološkimi odpadki? Kam pa vržete star mobilni telefon, ki ste ga ravno zamenjali z najnovejšim, najlepšim in funkcijsko prepolnim mobilnikom?

Razcvet mobilne telefonije je neverjeten. Tako hitro kakor se je razširila ta panoga, se jih je le malo, rezultat tega pa je, da je danes na svetu več mobilnih telefonov kot ljudi.

V vsakem aparatu je poleg plastike, kovine in keramike kup okolju nevarnih snovi, med drugim kadmij, berilij, litij, cink, berilij in arzen, in če te končajo na odlagališču za smeti, nas lahko kar pošteno skrbi za prihodnost. Te strupene snovi pomenijo veliko in dolgoletno nevarnost za okolje, saj je skrb zbujajoč že podatek, da strupi ene same odslužene baterije mobilnega telefona zastrupijo kar 600.000 litrov pitne vode.

Naštete snovi lahko resno poškodujejo živčni sistem, povzročijo težave pri razmnoževanju in razvoju, povzročajo raka in vplivajo na genetiko. Kadmij, na primer, velja za sedmo najbolj nevarno snov človeškemu organizmu. Je toksična in rakotvorna težka kovina.

Toksična sta tudi nikelj in živo srebro. In čeprav smo se od nikelj-kadmijskih baterij počasi že poslovili, tudi litij-ionske niso povsem nedolžne. Resda v njih ni težkih kovin, litijska visoka kemijska aktivnost pa lahko povzroči težave v okolju. V stiku z vodo se kovina lahko vname in povzroči podtalne požare, ki jih je težko pogasiti.

Naša skrb za okolje se pač ne sme končati pri ločevanju papirja, embalaže in stekla. V trgovinah z elektroniko boste namreč našli smetnjake za baterije, čedalje bolj aktualni pa so tudi takšni za zbiranje mobilnih telefonov. Reciklaža mobilnika resda stane, a s tem obvarujemo okolje pred nevarnimi snovmi, poleg tega se da ponovno uporabiti kar do 80 odstotkov sestavnih delov mobilnega aparata.

Kam potem z odsluženim mobilnikom, polnilnikom in baterijo? Sprejemati jih morajo vsi prodajalci, torej tudi vsi mobilni operaterji. Mobitel in Si.mobil zbirata odslužene mobilnike že več let, Si.mobil pa je pred kratkim začel novo akcijo z globljo filozofijo: ''Premisli, preden mobilnik vržeš v smeti. Premisli o okolju, v katerem živiš.'' Poleg smetnjakov za zbiranje takšnih telefonov so ponudili še okolju prijaznejše polnilnike, saj tudi varčevanje z električno energijo šteje.

Vir: dne.enaa.com/

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20081216112824747







Domov
Powered By GeekLog