Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20081203161547177
Naj vaša koža pozimi ne bo suha
sreda, 3. december 2008 @ 22:32 CET
Uporabnik: Sonce
Suh in mrzel zrak, ki nas obkroža pozimi, našo kožo kaj hitro poškoduje. Ko koža postane izsušena, se lahko pojavijo ekcemi in druge težave, zato pravočasno poskrbite za svoj največji organ.
Zavrzite groba čistila
Če še niste, to storite še danes – zavrzite groba čistila za obraz in telo, ki poleg umazanije z vaše kože odstranijo tudi koži naravno maščobo, ki le-to ščiti in je njen glavni vir vlaženja. Četudi je vaša koža nagnjena k prekomernemu maščenju, boste z uporabo grobih čistil naredili več škode kot koristi, saj bo koža pomanjkanje naravne maščobe skušala nadomestiti tako, da bo le-te pričela proizvajati še več.
Pogosto uporabljena cenena čistila, ki se nahajajo celo v čistilih za obraz, ki naj bi bila nežna, so:
Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
Sodium Laureth Sulfate (SLES)
Ammonium Lauryl Sulfate (ALS)
Ammonium Laureth Sulfate (ALES)
Sodium Methyl Cocoyl Taurate
Sodium Lauroyl Sarcosinate
Sodium Cocoyl Sarcosinate
Potassium Coco Hydrolysed Collagen
TEA (Triethanolamine) Lauryl Sulfate
TEA (Triethanolamine) Laureth Sulfate
Lauryl or Cocoyl Sarcosine
Disodium Oleamide Sulfosuccinate
Disodium Laureth Sulfosuccinate
Disodium Dioctyl Sulfosuccinate
Našteti anionski emulgatorji so lahko okuženi z nitrosamini, ki so rakotvorni. Uporabljajo se pri pranju avtomobilov, za čiščenje tal v garažah in delavnicah, za razmaščevanje strojev in … v 90% sredstev za osebno nego, ki se penijo.
Namesto cenenih in izjemno grobih čistil, investirajte v kakovostno in nežno naravno čistilo ali preprosto kupite ricinusovo olje.
Ne pozabite na vlaženje
Pozimi si lahko privoščite vlažilno kremo, ki vsebuje nekoliko več olja. Olja naj bodo seveda naravna in bogata z antioksidanti ter omega 3 maščobnimi kislinami namesto z omega 6 maščobnimi kislinami (sončnično, sojino olje), s katerimi so naša telesa zaradi narave prehrane že tako prenasičena.
Odlično je olje jojobe, ki je izjemno odporno na vročino in oksidacijo, koža pa ga hitro vpije. Deluje protivnetno in je bogat vir antioksidantov provitamina A in vitamina E. Kot nalašč za zimo je tudi avokadova maščoba. Poleg dragocenih antioksidantov in vitaminov, avokado vsebuje tudi salicilno kislino, ki deluje protivnetno.
Visoka vsebnost kalija pomaga vzpostaviti ravnovesje vode v celicah. Avokadovo meso je dragocen vir mono-nenasičene oleinske kisline. Ta tekoča, a zelo stabilna maščobna kislina, kožo oskrbi z vlago in jo naredi gladko in prožno.
Suho kožo lahko navlažite tudi tako, da zvečer nanjo z bombažno vato nanesete deviško olivno olje, ki vsebuje ogromno mono-nenasičene oleinske kisline, ki koži zagotavlja bogato in dolgotrajno vlaženje. Vsebuje tudi več učinkovitih antioksidantov, kot so fenol oleuropein in kartenoidi beta karotena, luteina in auroksantina.
Če imate suho kožo po vsem telesu, uporabite karitejevo maslo. Medtem ko to lahko na obraz privabi kakšen nov mozoljček, je za telo pravi balzam. Vsebuje nasičeno stearinsko kislino, ki okrepi koži naravno maščobno plast. Karitejevo maslo je bogat vir antioksidantov beta karotena in vitamina E, kot tudi alantoina, ki pomaga pri pospeševanju obnove celic in pomiri razdraženo kožo.
Napovejte vojno suhemu zraku
Več ali manj vsi prostori so pozimi ogrevani, okna pa so zaprta, zato zrak postane izsušen, kar le še poslabša stanje naše kože. Da bi bil zrak v stanovanju do vašega zdravja prijaznejši, uporabite vlažilec zraka. Vlažilci so cenovno dostopni in odlično opravljajo svoje delo, njihov učinek pa ne bo viden le na vaši koži, temveč na celotnem telesu.
Pijte!
Kot vedno, ko imamo težave s suho kožo, moramo tudi pozimi paziti, da spijemo dovolj tekočine. Privoščimo si lahko tudi okusne zeliščne čaje, vendar pa bodimo pazljivi pri uporabi pravih čajev, saj le-ti telo dehidrirajo, namesto, da bi bili vir tekočine.
Vir: lifestyle.enaa.com
Komentarji (0)
www.pozitivke.net