Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20081027172110146
Čistimo divja odlagališča odpadkov
torek, 28. oktober 2008 @ 05:02 CET
Uporabnik: Pozitivke
Tednik 7 dni organizira širšo akcijo odkrivanja in čiščenja divjih odlagališč odpadkov. Divja odlagališča niso samo problem ljubiteljev narave in čistega okolja, temveč vseh nas. Čeprav je res, da kup odpadkov sredi gozda najprej pade v oči sprehajalcem, ki so navezani na čisto okolje, pa se redno dogajajo tudi bolj skriti procesi, ki divja odlagališča spremenijo v pravo nevarnost za zdravje vseh ljudi v okolici. Raziskave namreč kažejo, da vsaj dve tretjini na črno odloženih odpadkov sestavljajo gradbeni odpadki, največkrat ostanek kakšne "samogradnje".
Navadno je to gradbeni material kot so stare opeke, les in drugo, a v sredini kupa se vse prevečkrat znajdejo motorna olja, razredčila, barve, lepila in druge snovi. Nekdanji lastniki se ponavadi ne zmenijo niti za to, da bi te snovi primerno zavarovali ali vsaj zaprli posode in tako se prepuščene vremenskim razmeram počasi razlivajo in pronicajo skozi zemljo v podtalnico, našo zalogo pitne vode.
Varujmo zdravo vodo
Vodo, ki se pretaka in čisti v zgornjih plasteh zemlje, smo že dodobra uničili. Letošnje poročilo zavoda za zdravstveno varstvo kaže, da se kvaliteta pitne vode pri nas niža. Sicer je vzrokov za to več, največkrat se omenja kmetijstvo in slabo komunalno infrastrukturo, a zanimivo je, da v vodi vse prevečkrat najdemo tudi nevarne kemikalije, ki so čisto lokalnega izvora. Vsako neodgovorno odlaganje odpadkov v naravi pomeni slabšo kakovost življenja za vse ljubitelje narave in tiste, ki jih narava sploh ne zanima. Živimo namreč v istem košu in pijemo isto vodo. Razlika je samo v tem, da se eni tega zavedajo, drugi pa ne.
Divja odlagališča so v upravnih mlinih že dolgo nikogaršnja stvar. Čeprav se lahko nekateri kraji pohvalijo z zelo dobro urejenimi zbirnimi centri odpadkov, divja odlagališča še vedno rastejo, nekdanjega lastnika pa je skorajda nemogoče izslediti. Če se za odlagališče izve, je preden se prične odstranjevanje, potrebno najti plačnika, ki bo odvoz in čiščenje plačal. Tukaj se začne podajanje žoge med občinami in komunalnimi službami, ki se vse prevečkrat konča v nedejavnosti. Skupaj lahko opozorimo na packe v naravi, ki nas obdaja in skrbi za naše zdravje.
Naj omenimo še, da je vsak kilogram odpadkov v gozdu, na travniku, ali ob cesti potencialna nevarnost, saj slabi zgledi še prehitro dobijo posnemovalce. Tam, kjer ne bo prvega kupa, divje odlagališče ne bo zraslo.
Pomagajmo vsi
Za reševanje problematike potrebujemo aktivno vključevanje vsakega posameznika! Vsi opazimo divja odlagališča - naj ne ostanejo skrita in prepuščnena naši brezbrižnosti. Za fotografiranje in postavljanje packe na spletno stran ne boste potrebovali niti pet minut.
Namen akcije je, da odkrijemo čimveč sramotnih pack v naravi in jih postavimo na ogled. S tem bomo vzpodbudili ustrezne institucije k večji dejavnosti in povzročiteljem nekoliko otežili vest. Ne bomo pa ostali le pri slikah; ko bomo zbrali podatke o večjem številu sramotnih točk bomo v uredništvu v sodelovanju z bralci izbrali najbolj moteče packe in organizirali sanacijo.
Več o tem in kako prijaviti PACKO.
Komentarji (0)
www.pozitivke.net