|
Da je pridobivanje evropskega denarja lahko zelo uspešno, dokazuje kar pet uspešnih prijav na razpise programa EU PROGRESS. Zveza društev upokojencev Slovenije, Ekonomski inštitut Maribor- Center razvoja človeških virov, Javni zavod Socio, Združenje delodajalcev in Urad za enake možnosti so si tako zagotovili dobršen delež alternativnih finančnih sredstev.
Če je uspelo njim, zakaj ne bi tudi drugim, ki delujete na področju zaposlovanja, socialne zaščite in vključevanja, delovnih pogojev, nediskriminacije ter enakosti spolov?
To je namreč pet vsebinskih področij, ki jim je PROGRESS, program Evropske skupnosti za zaposlovanje in socialno solidarnost namenil dobrih 700 milijard evrov sredstev v času trajanja programa do leta 2013. PROGRESS prispeva k doseganju ciljev Lizbonske strategije in omogoča črpanje EU sredstev na podlagi razpisov in javnih naročil. Projekti, ki sodijo na področje programa PROGRESS, lahko s prijavo na ustrezni javni razpis, pridobijo kar do 80 odstotkov sredstev za njihovo izvajanje. Upravičenci prijavljajo svoje projekte neposredno na Evropsko komisijo.
Komu vse je namenjen?
Seveda vsem, ki pripravljate ali ste že oblikovali projekte s področja zaposlovanja ali zagotavljanja enakih možnosti. Na razpise se lahko prijavijo države članice EU, javni zavodi za zaposlovanje in njihove agencije, nevladne organizacije, socialni partnerji, visokošolske ustanove in raziskovalni inštituti, regionalne in lokalne oblasti, mediji in tudi nekatere druge ustanove. Možnost pa imajo tudi nekatere tretje države.
Kako se lotiti postopka prijave
Seveda je najpogostejše vprašanje, kateri razpis je primeren in kako se lotiti postopka prijave. Pri izbiri pravega razpisa vam lahko pomagajo s svetovanjem na Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve ali na Uradu za enake možnosti. Kontaktne osebe za posamezna področja programa so dosegljive na spletni strani ministrstva:
http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/trg_dela_in_zaposlovanje/progress/kontaktne_osebe_programa_progress_v_sloveniji/
Kljub temu pa je potrebno razpise najprej spremljati in se dobro seznaniti z njihovo vsebino. Na ta način bo oblikovanje projekta za prijavo veliko lažje in bolj tekoče. Po pregledu aktualnih razpisov na spletni strani ministrstva in ob odločitvi za prijavo svojega projekta na Evropsko komisijo, lahko k sodelovanju povabite tudi ministrstvo kot partnerja za vsebinsko in finančno sodelovanje pri projektu. Svojo prijavo oddate neposredno na Evropsko komisijo na predpisanem elektronskem obrazcu (SWIM aplikacija) in v tiskani obliki. V približno štirih mesecih vas Evropska komisija obvesti o uspešnosti prijave.
Preveč zamudno?
Tudi pri razpisih velja, da dobra priprava pomeni že dobršen del opravljenega dela na poti k uspehu. In četudi seznanitev s postopki prijave vzame nekaj časa, pot do sredstev kljub precej razširjenim predsodkom – »preveč administracije«, »preveč dela« - dejansko ni prezahtevna za nikogar. Koristne napotke pa lahko najdete tudi pri tistih, ki so s prijavo na razpis že uspeli. V ta namen bo v mesecu novembru 2008 na spletnih straneh ministrstva objavljen spletni priročnik s konkretnimi primeri dobrih praks tistih, ki so v Sloveniji med prvimi pridobili sredstva iz programa PROGRESS in usmeritvami strokovnjakov.
Uspeh je na dosegu rok, potrebno je samo nekaj truda in volje
Sredstva za dobre projekte so torej na voljo. Primeri uspešno dobljenih razpisov pa dokazujejo, da se z načrtovanim spremljanjem aktualnih razpisov in nekaj vloženega truda, dobre projekte lahko tudi uresniči. V priročniku dobrih praks programa PROGRESS, ki ga boste našli na spletnih straneh ministrstva, boste lahko prebrali, kako in komu vse je uspelo, na vas pa je, da primerom uspešnih praks na področju zaposlovanja in socialne solidarnosti dodate tudi svoje ime.
Kaj je program PROGRESS? |
Primeri zadev, ki jih lahko financira program PROGRESS*:
*Primere razpisov za leto 2008 si lahko ogledate na spletni strani ministrstva: |
Za več informacij o programu PROGRESS lahko kontaktirate go. Klavdijo Vrečer, predstavnico programa PROGRESS za Republiko Slovenijo, na tel.: 01/369 7657 ali po elektronski pošti: klavdija.vrecer@gov.si.
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20081027170722891
Domov |
|
Powered By GeekLog |