Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20081016181530584




Ideja ženske rešuje tisoče nepalskih deklic

ponedeljek, 20. oktober 2008 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Piše: Meredith May

Olga Murray iz Sausalita v Kaliforniji je že pet let prostovoljka v Nepalu, kjer dela z zapuščenimi in prizadetimi otroki na področju izobraževanja. Tam je v časopisu prebrala nekaj, čemur ni mogla verjeti.

V južnem območju Dang so kmečke družine, ujete v skrajno revščino, ki zaslužijo manj kot dolar na dan, žrtvovale svoje hčere; prodajale so jih kot domače sužnje bogatim družinam v Katmanduju za 35 do 75 dolarjev.
"Te deklice so bile stare sedem, osem, devet ali deset let. Nihče ni nadziral, kaj se je z njimi zgodilo," je dejala Murray, stara 83 let. "Bila sem šokirana."
To je bilo leta 1989. Ker ji je uspelo ta problem rešiti je na tistem območju postala legenda.

Njena genialna ideja? Pujski.

Murray je prosila očete v vasi Tharu, naj svoje hčere obdržijo doma in jih pošljejo v šolo, namesto da jih prodajo za praznik maghe sakranti, ki je vsakega januarja. V zameno so družine lahko gojile pujske in jih prodajale za isto vsoto, ki bi jo dobile za svoje hčere. Murrayjina neprofitna organizacija Nepalese Youth Opportunity Foundation (Nepalska fundacija za priložnost mladim) je deklicam plačala tudi šolnine. Povrhu so jim darovali še petrolejko in dva litra petroleja mesečno - zelo zaželene reči v območju brez elektrike.
To je bil eksperiment, ki je temeljil na Murrayjinem poznavanju nepalske kulture, kajti tam je živela pet let in financirala izobraževanje sirot in brezdomnih otrok. Vedela je, da je svinjina dragoceno meso in da je za nekatere družine bila prodaja hčere edini način, da so lahko nahranile preostalo družino.

Od 37-ih družin, ki sta jim Murray in Som Paneru, njen nepalski dvojnik, prvo leto ponudila zamenjavo, jih je 32 njen predlog sprejelo. Nekateri so si namesto pujska zaželeli kozo in jo tudi dobili.

Murray in Paneru sta od takrat suženjstva rešila 3000 deklet in skorajda izkoreninila dolgoletno tradicijo suženjstva v vasi Tharu.
Namesto da so svoje življenje zapravile za pomivanje, čuvanje otrok, kuhanje in v najhujših primerih delale v bordelih, so se deklice lahko izobraževale. Nekatere so postale glasnice tega problema in po radijskih programih, uličnih igrah in shodih razkrile grozljive primere, ki so jih doživele v suženjstvu. Nekatere so ustanovile nadzorni odbor, ki je obiskoval vas Tharu in kontroliral prebivalce, da ne bi prodajali deklic.

Share Slovenija
Share - International

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20081016181530584







Domov
Powered By GeekLog