Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20081010140023230
Dobitnik Nobelove nagrade za mir Martti Ahtisaari
petek, 10. oktober 2008 @ 14:00 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Letošnja Nobelova nagrada za mir gre v roke nekdanjemu finskemu predsedniku Marttiju Ahtisaariju.
Martti Ahtisaari je prejel nagrado za "njegovo pomembno prizadevanje za razrešitev mednarodnih konfliktov na večih celinah in v več kot treh desetletjih", so danes sporočili z odbora za podelitev Nobelove nagrade za mir.
20 let igral pomembno vlogo za razrešitev resnih konfliktih
Kot je še zapisal petčlanski odbor v Oslu, so Ahtisaarijeva prizadevanja prispevala k mirnejšemu svetu in "bratstvu med narodi" v duhu Alfreda Nobela. Ahtisaari, ki je v vseh svojih funkcijah delal za mir in spravo, je 20 let igral pomembno vlogo v poskusih razrešitve več resnih in dolgotrajnih konfliktov. Ob tem so spomnili na njegovo delo pri razreševanju konfliktov od Namibije, Indonezijske province Aceh, Severne Irske do Kosova in Iraka.
Ahtisaarija so izpostavili kot "neverjetnega mednarodnega posrednika", ki je pokazal, kakšno vlogo lahko igra posredovanje v različnih oblikah pri razreševanju konfliktov. Ob tem so izrazili upanje, da bodo njegova prizadevanja in dosežki lahko navdihovali tudi druge.
Ahtisaari izpostavil mirovne pogovore v Namibiji
V pogovoru z norveško televizijo NRK je 71-letni Ahtisaari izrazil veselje in hvaležnost ob prejemu nagrade. Na vprašanje, kaj je zanj največji dosežek, je omenil mirovne pogovore v Namibiji v letih 1989 in 1990. Prav ta so po besedah odbora igrala "pomembno vlogo v dosegu namibijske neodvisnosti". Kot pomembnejše pa je omenil tudi indonezijski Aceh in Kosovo. Glede pomena nagrade za njegovo nadaljnje delo je Ahtisaari izrazil upanje, da bo sedaj zbiranje denarja za njegovo Pobudo za krizno upravljanje (CMI), ki jo je ustanovil leta 2000, postalo lažje.
Prvi neposredno izvoljeni predsednik Finske
Najprej učitelj v osnovni šoli, se je Ahtisaari leta 1965 pridružil finskemu zunanjemu ministrstvu in nato 20 let preživel v tujini, najprej kot veleposlanik v Tanzaniji nato pa pri Združenih narodih v New Yorku. Leta 1994 ga je finska socialdemokratska stranka kandidirala za predsednika in Ahtisaari je postal prvi neposredno izvoljeni predsednik Finske. Na tem mestu je ostal do leta 2000.
Konec leta 2005 je bil Ahtisaari imenovan za posebnega odposlanca ZN pri pogovorih o končnem statusu takrat še srbske pokrajine Kosovo, že pred tem pa je pomembno prispeval h končanju sovražnosti na tamkajšnjem območju. V svojem poročilu je predlagal nadzorovano neodvisnost Kosova in v vlogi posebnega odposlanca poskušal Srbe in prebivalce Kosova prepričati v dogovor, ob čemer pa so ga Srbi venomer obtoževali pristranskosti.
Neuspeh pri vprašanju rešitve statusa Kosova
Neuspeh pri tem je bil zanj hud udarec. Pogovore je končal leta 2007, leto za tem pa je Kosovo enostransko razglasilo neodvisnost.
Leta 2005 je z mirovnimi pogovori na Finskem pomagal končati tudi 30 let spopadov med uporniki iz indonezijske pokrajine Aceh in vlado, v katerih je umrlo okoli 15.000 ljudi. Mirovni dogovor je sledil sedmim mesecem pogajanj med obema stranema. Leta 2007 pa je Ahtisaarijev CMI na Finskem začel s skrivnimi sestanki med iraškimi suniti in šiiti.
Nagrado bo prejel 10. decembra
Ahtisaari bo skupaj z ostalimi nagrajenci nagrado, vredno po 10 milijonov švedskih kron (približno milijon evrov), prejel 10. decembra, ob obletnici smrti Alfreda Nobela leta 1896, na uradni slovesnosti v Oslu.
Lani sta to prestižno nagrado prejela nekdanji ameriški podpredsednik Al Gore in Mednarodna skupina Združenih narodov o podnebnih spremembah (IPCC) za njuna prizadevanja pri mobilizaciji sveta v boju proti grozečim podnebnim spremembam.
Podelili že nobelove nagrade za medicino, fiziko, kemijo in književnost
Podeljevanje Nobelovih nagrad se je začelo v ponedeljek z razglasitvijo dobitnika nagrade za medicino, sledile pa so razglasitve dobitnikov Nobelovih nagrad za fiziko, kemijo in književnost. V ponedeljek bodo v Stockholmu razkrili še nagrajenca za ekonomijo. Nagrajenci bodo nato nagrade, vredne po 10 milijonov švedskih kron (približno milijon evrov), prejeli 10. decembra, ob obletnici smrti Alfreda Nobela leta 1896.
www.siol.net
Komentarji (0)
www.pozitivke.net