Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20080918200513532




Novinarska konferenca o izgradnji plinskih terminalov

četrtek, 18. september 2008 @ 20:05 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Datum: sreda, 17. september 2008
IZJAVA ZA JAVNOST

V torek 16. septembra ob 12 uri v prostorih Konfederacije sindikatov 90 Slovenije, Gregorčičeva 7 v Ljubljani je bila okrogla miza z novinarsko konferenco.

Na okrogi mizi smo govorili v  sledečih temah:

1) Terminali Italija
2) Terminal Krk - Hrvaška
3) Še vedno neumaknjena ideja o izgradnji terminala v Kopru
4) Nesmiselnost izgradnje teh terminalov, glede na to da se pridvideva izgradnja plinovoda
5) Zahteva za takojšno zamrznitev projektov za izgradnjo Terminalov ter zahteva sprejetje zaščite za ves Jadran na Evropskem nivoju. 

Poleg predstavnikov AAG org. iz Hrvaške, Italije in Slovenije so bili na novinarski konferenci prisotni še Tomaž Ogrin, Franco Juri, Franci Kek in Anton Komat.

Po novinarski konferenci so se sestali predstaniki nevladnih organizacij, ki so vključene v ALPE ADRIA GREEN, ter sprejele naslednje zaključke:  

1. Plinski terminali

AAG nasprotuje gradnji plinskih terminalov v ozkem severnem delu zaliva Jadranskega morja. Ti objekti velikih dimenzij (8 milijard m3 plina letno za vsak terminal) bi imeli zelo velik vpliv na okolje in socialno ekonomijo. AAG je že izrazila svoje nasprotovanje izgradnji dveh terminalov GAS Natural v tržaškem pristanišču in ENDESA v Tržaškem zalivu (off shore). Prilagamo pripombe, ki jih je AAG predstavila vladam Italije, Slovenije in Hrvaške in ki smo jih poslali tudi na evropsko komisijo (priložiti pripombe).

AAG poleg tega, iz enakih razlogov, nasprotuje kakršnemukoli projektu, ki bi bil predstavljen za koprsko pristanišče.

 Kar se tiče plinskega terminala, ki naj bi ga Hrvaška gradila na otoku Krk, AAG od le-te zahteva, naj upošteva tudi Italijo in Slovenijo v procesu vrednotenja vplivov-kot je to potrebno za plinska terminala v Tržaškem zalivu.

2.Plinovod Gazprom

AAG pričakuje, da bo lahko ocenila projekt v predstavitveni fazi in meni, da morebitna potrditev gradnje tega plinovoda pomeni, da sta plinska terminala v Tržaškem zalivu popolnoma nesmiselna.

3.Čezmejno onesnaževanje

AAG meni, da je čezmejno onesnaževanje med Italijo in Slovenijo, predvsem med tržaško pokrajino in Slovenijo, zelo zaskrbljujoče. V Trstu namreč delujejo nekatere izmed najbolj onesnažujočih industrij Furlanije Julijske krajine kot sta železarna v Škednju (železarska industrija) in tržaška sežigalnica. Te tovarne močno onesnažujejo z njihovimi izpusti v atmosfero (med katerimi je tudi smrtonosni dioksin)-tako tržaško pokrajino kot tudi Koper. Sama tržaška sežigalnica izpusti v atmosfero 100.000m3 dima na uro.

 Drugi močan vir onesnaževanja predstavlja tržaška čistilna naprava, ki že več let slabo funkcionira in spušča v morje-7,5km2 od italijanske obale-120.000m3 onesnažujočega blata na dan, ki močno poškoduje ekosistem Tržaškega zaliva. Tega pa si delijo Italija, Slovenija in Hrvaška.

 Kar še dodatno otežuje že tako močno onesnaževanje na mejah, je pravkar potrjen projekt italijanskega podjetja Teseco, da v Žavljah-Aquilinia- (2km oddaljena od slovenske meje) zgradijo napravo za obdelavo toksičnih odpadkov. Izpusti te naprave v zrak bi vsebovali: prah, amoniak in klorovodikovo kislino; te so vse rakotvorne snovi, ki bi jih veter raznašal v bližnjo Slovenijo.

 Slovenije niso niti obvestili o tem projektu, kar pa bi obvezno morali storiti na osnovi direktive 85/337/CEE. Tako pa so jo izključili iz postopka čezmejnega ocenjevanja vplivov na okolje.

4. Kršitev Zakona Seveso s strani Italije

V tržaški pokrajini je deset industrijskih objektov, ki predstavljajo veliko tveganje in bi, v slučaju nesreče, vplivali tudi na slovensko in hrvaško območje. Med temi objekti je tudi naftni terminal SIOT, ki je največji v Sredozemlju in je bil že tarča hudega atentata leta 1972. Za te objekte Italija ne spoštuje zakonodaje Seveso, ki zahteva varnostne programe, o katerih bi morali biti obveščeni tudi prebivalci sosednjih držav (Slovenija in Hrvaška). V tem trenutku varnostnih načrtov niso sporočili niti prebivalcem Trsta.

5.Dvojno povečanje nuklearke Krško

AAG meni, da ni primeren predlog o povečanju krške nuklearne centrale glede na to, da so še vedno nerešeni hudi problemi varnosti obstoječega objekta in se še vedno ne ve, kje se bodo uničevali radioaktivni odpadki. Poudarjamo, da je območje, kjer bi realizirali tudi nov objekt, velike potresne nevarnosti in prioritetno zahtevamo, da se izvede natančno geološko študijo celotnega območja Krško, preden se poda katerokoli drugo oceno. V postopku ocenjevanja morata biti vključeni tudi Hrvaška in Italija. Od slovenske vlade zahtevamo, naj izvede epidemiološko študijo na tem področju, da se pri prebivalcih oceni pojavnost levkemije in tumorjev.

6.Zaščita Roberta Giurastantea glavnga predstavnika organizacije Greenaction Transnational in člana izvršnega odbora združenja AAG italijanske-hrvaške in slovenske okoljske mednarodne organizacije

V AAG bomo primer prijavili  na mednarodno sodišče za človekove pravice, ter o tem obvestili vse pristojne v Evropski Uniji.

8. RAZNO

Naslednji sestanek AAG bo v mesecu oktobru.

Predsednik AAG:
Vojko Bernard
http://www.vest.si/2008/09/16/zahtevana-izjasnitev/ - izrezki iz tiskovne konferencePovezave:

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20080918200513532







Domov
Powered By GeekLog