|
Ideje, ki jih je vredno širiti
Odprto-kodna ekonomija - Yochai Benkler
Profesor prava Yochai Benkler velja po mnenju Larrya Lessiga za vodilnega intelektualca informacijske dobe. V svojem predavanju razlaga, da so na prostovoljstvu temelječi projekti kot sta Wikipedia in Linux, naslednja stopnica v razvoju človeških organizacij in ekonomske produkcije.
S tem, ko ta koncept prekinja s tradicionalno ekonomsko produkcijo, avtorsko zakonodajo in vzpostavljeno konkurenco, snuje nova pota za popolnoma nove ekonomske zakone, kjer so posamezniki postavljeni na raven industrijskih velikanov.
Benkler pri svojem delu razpravlja o konceptu skupnega dobra, ki se med drugim nanaša na radijski spekter in na distribucijo in dostopanje do znanja, ki si ga medsebojno delimo. Njegovo delo, kot je recimo knjiga iz leta 2006 z naslovom »The Wealth of Networks«, preiskuje efekte produkcije internetnih informacij na naše življenje, naš um in zakone.
Napotila
http://benkler.org/
http://cyber.law.harvard.edu/
Kratica TED v angleščini naznanja poroko tehnologije, zabave in oblikovanja (Technology, Entertainment, Design). Projekt se je v obliki konference začel oblikovati leta 1984, ko se je prvič na enem mestu zbrala skupina strokovnjakov teh treh področij. Od takrat se je ideja razširila tudi na druga področja.
Vsakoletna konferenca zbere v določenem trenutku najbolj fascinantne mislece, ki so izzvani, da v slabih 20 minutah publiki predstavijo svoje zamisli in ideje. Na internetu projekt TED ponuja video zapise njihovih predavanj. Osnovna zamisel tovrstnih srečanj in predavanj je samo ena – širjenje idej. Na naši strani bomo od časa do časa, po našem izboru, objavili kakšno od zanimivejših video predavanj, če pa želite sami pobrskati po arhivu predavanj, potem vam priporočamo obisk njihove spletne strani: http://www.ted.com/index.php/
Filmček: www.zofijini.net/oko_ideje.html
Vir: www.zofijini.net
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20080507212406104
Domov |
|
Powered By GeekLog |