Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20080119170750739




Biogoriva iz kulturnih rastlin – pobožne želje in resničnost

petek, 25. januar 2008 @ 14:49 CET

Uporabnik: Anonymous

Deset odstotkov bencina iz kulturnih rastlin v rezervar do 2020, se glasi cilj Evropske komisije. Ali bo pri tem ostalo, je vprašljivo. Glede na interno poročilo, ki je bilo posredovano organizaciji Greenpeace, bi bila škoda nepredstavljiva.

Poročilo z naslovom, Dejstva, nejasnosti in priporočila, je bilo sestavljeno 19.decembra 2007. Čeprav poročilo širši javnosti ni dostopno, je v medijih že pustilo svoje sledi. Kajti nekaj tednov pozneje je komisar za okolje Stavros Dimas v intervjuju za BBC priznal, da so bile nevarnosti, ki izhajajo iz tovrstnih biogoriv podcenjene.

Problemi, ki so posledica masovne proizvodnje biogoriv iz kulturnih rastlin, so za človeka in okolje večji kot predvideno. Kljub temu se Evropska komisija drži zastavljenega 10 odstotnega cilja, podobno kot pijanec plota. Če ne bo uresničen do 2020, bo pač pozneje.

Spoznanja raziskave

EU sama ni sposobna proizvesti potrebnih količin biogoriv iz kulturnih rastlin oz. surovin za njih. Odvisna bi bila od uvoza. Za 10 odstotkov bencina iz kulturnih rastlin bi v drugih deželah bilo uničenih še več gozdov, prav tako bi se izgubilo veliko obdelovalnih površin, namenjenim proizvodnji hrane. Ekološke in družbene posledice bi bile nepredstavljive.

Prvotnega cilja Evropske komisije, t.j. zmanjšanje toplogrednih plinov, na ta način ni mogoče doseči. V poročilu piše: »Ni mogoče zatrditi, da bi bil neto učinek pozitiven.« Poleg tega bi tako odvisnost od nafte nadomestili z odvisnostjo od uvoza biogoriv iz kulturnih rastlin oz. surovin.

Proizvajanje tovrstnih goriv je drago. Stroški se ne pokrijejo z uporabo. Gospodarske izgube za Evropo med 2007 in 2020 bi najverjetneje znašale okoli 33 do 65 milijard evrov. Iz poročila: »Denar in biomasa sta omejenaa vira v EU. Vložita naj se tja, kjer bi pokazala največji učinek.«

Če se biomaso uporablja, na primer za proizvajanje elektrike in toplote, se prihrani dobršen del toplogrednih plinov. Poleg tega bi bila uporaba biomase za proizvajanje elektrike in toplote cenejša kot njena uporaba za proizvodnjo biogoriv.

EU torej pod pretvezo zaščite podnebja zavaja. Proizvajanje bencina iz kulturnih rastlin vodi  v slepo ulico. Je neučinkovito, drago in ne ustvarja – kot zatrjujejo – nova delovna mesta.

Prevod in priredba: Valerija Hozjan
Vir: Greenpeace 2008

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20080119170750739







Domov
Powered By GeekLog