Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20070529162323159




Trajnostna energija in ekonomija vodika

sreda, 30. maj 2007 @ 00:03 CEST

Uporabnik: Sonce

Minister za okolje in prostor Janez Podobnik, ki je odprl 4. okoljski simpozij o okolju prijazni uporabi energije, je opozoril, da bo morala Slovenija sprejeti nov nacionalni energetski program in da bo težko spremeniti miselne vzorce Slovencev, ki porabijo veliko energije.

Dr. Peter Novak iz Sveta za varstvo okolja Slovenije je povedal, da sicer poznamo tehnologije za prehod na energetiko z malo ogljika, vendar nimamo vizije za družbeno-ekonomske spremembe in volje za gospodarjenje z okoljem. Slovenija je po njegovih besedah še vedno vezana na klasično energetiko in nima načrta, kako bo izpolnila sprejete obveznosti do leta 2020.

Janez Podobnik je dejal, da imamo v Sloveniji sistem različnih spodbud, to so ugodni krediti Eko sklada za izrabo obnovljivih virov energije. Ta sklad bo vzpostavil nov finančni inštrument za spodbujanje okoljskih naložb v obliki kapitalskih vložkov, ki jih bo predvidoma začel dodeljevati v drugi polovici leta. Po njegovem mnenju so cilji energetske politike za Evropo zelo zahtevni, doseči pa jih bo mogoče samo s povsem spremenjenim ravnanjem z energijo.

Odgovor na vprašanje, kako bo Slovenija v prihodnje skrbela za učinkovito rabo in obnovljive vire energije, je resolucija o nacionalnih razvojnih projektih za obdobje 2007 - 2023. Podobnik je rekel, da je največji projekt trajnostna energija in ekonomija vodika, ki ga bo država izvajala med omenjenima letoma ob kar 85-odstotni finančni podpori iz kohezijskega sklada EU. Za to razvojno prioriteto bo potrebnih okoli 190 milijonov evrov. Sredstva evropskih skladov naj bi bila na voljo še letos ali na začetku prihodnjega leta, država pa bo prispevala 30 milijonov evrov.

Peter Novak ni prepričan, da se politiki in gospodarstveniki v Sloveniji zavedajo, kako daljnosežni in materialno zahtevni so zadnji sklepi predsednikov vlad članic EU. Kot je poudaril, bi lahko z enoodstotnim deležem BDP v 20 letih ustavili naraščanje segrevanja Zemlje pri dveh do treh stopinjah Celzija.

Če ne bomo ukrepali, po njegovem mnenju lahko pričakujemo letno izgubo BDP med 5 in 20 odstotki, kar bi v Sloveniji pomenilo, da bi morala za ustavljanje podnebnih sprememb nameniti približno 297 milijonov evrov na leto. "Ali so naši politiki ob sprejemanju teh obveznosti mislili resno, bomo videli že v rebalansu proračuna za leto 2008.

Novak je opozoril, da je uresničitev naloge mogoča le z učinkovito rabo energije, najširšo uporabo obnovljivih virov energije ali/in jedrske fisije. Ker fuzija do takrat tehnično ne bo izvedljiva, je menil, da je izziv, ki stoji pred človeštvom, povečanje uporabe sončne energije. Po njegovem prepričanju Sloveniji manjkata znanje in kapital, da bi pri rabi energije dosegla dodano vrednost, enako kot v razvitih deželah po svetu.

Opozoril je se na visoko porabo elektrike, saj je Slovenija na enoto BDP na tretjem mestu in nad povprečjem EU. Če želi postati energetsko učinkovita in manj odvisna od uvoza, mora zmanjšati emisije toplogrednih plinov in rabo primarne energije za 20 odstotkov, porabo goriv v prometu (s spremembo politike do javnih prometnih sistemov) in v široki rabi, zagotoviti ničelno rast porabe elektrike, subvencionirati razvoj tehnologij in uporabo vetra, sonca, biomase in geotermalne energije, nastali presežek primarne energije pa preusmeriti v industrijo za proizvodnjo izdelkov z višjo dodano vrednostjo.

Po Novakovih besedah se je do zdaj uresničilo le malo od tega, kar je napisano in sprejeto v državnem zboru, saj ekonomske razmere niso ustrezne. Stavbe so, kot pravi, največji rudnik goriva v Sloveniji; če bi jih toplotno izolirali, bi s tem omogočili več tisoč novih zaposlitev za prihodnjih deset let. Kot je sklenil, so šele toplotno sanirane stavbe primerne za uporabo sončne energije za ogrevanje. Po njegovi oceni bi morala Slovenija za naložbe v predlagane sisteme nameniti 3,389 milijarde evrov do leta 2020.

Vir: umanotera.org

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20070529162323159







Domov
Powered By GeekLog