Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20070501112845614




Z vdihavanjem čistega kisika do vrhunskih rezultatov

torek, 1. maj 2007 @ 11:28 CEST

Uporabnik: Pozitivke

V želji biti (naj)hitrejši in (naj) boljši, brez nevarnosti, da padeš na doping kontroli, si vse več športnikov pomaga s „podmornicami“. Gre za posebne komore, v katerih se „nadihajo“ stoodstotnega kisika.

Najbolj znani športnik, ki uporablja bar komoro, je David Beckham, z njo pa si je pomagala tudi britanska nogometna zveza pri okrevanju Rooneya. Beckham si je kupil celo svojo komoro, ki od zunaj izgleda kot podmornica.

Od hrvaških športnikov so jo uporabili smučarka Janica Kostelić, nogometaš Dado Pršo, plavalec Gordan Kožulj in mnogi drugi. Hrvaška rokometna reprezentanca je „na dihanje“ v bar komoro odšla pred olimpijskimi igrami v Atenah, kjer je pometla s konkurenco in osvojila zlato medaljo. Janica Kostelič si je s komoro pomagala pri poškodbah ali pred operacijami. Čisto prvi pa so bar komoro uporabili nogometaši Glasgow Rangersov pred 40 leti.

V bar komori športniki vdihavajo čisti kisik. Plazma pri normalnem tlaku ne more sprejemati več kot toliko kisika. Če pa se tlak v okolici dvigne, se količina kisika, ki iz krvi prehaja v tkivo, lahko dvigne za 20 odstotkov. Povečana količina kisika v krvi ostane še štiri do šest ur po „terapiji“. Zato strokovnjaki priporočajo, da v komori preživimo vsaj dva tedna po uro na dan. Fiziološko je dogajanje pri hiperbarični oksigenaciji, kot se dihanju čistega kisika strokovno reče, podobno kot pri potapljanju, le da se dogaja na suhem.

Nimajo pa vsi dobrih izkušenj z njo. Plavalec Gordan Kožulj je priznal, da je z obiski bar komore pretiraval. Učinek je bil ravno nasproten od tistega, kar je želel in pričakoval.
www.dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20070501112845614







Domov
Powered By GeekLog