Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20070426001011934




Klimatskim spremembam se bo prilagajal tudi turizem

četrtek, 26. april 2007 @ 00:10 CEST

Uporabnik: Sonce

Klimatske spremembe sodijo poleg zagotavljanja miru in odprave revščine med tri največje človeške probleme, med tri civilizacijske prioritete, je na današnjem posvetu na temo Klimatske spremembe in vplivi na razvoj turizma povedal Dušan Plut z oddelka za geografijo na ljubljanski filozofski fakulteti.

Posledice klimatskih sprememb vplivajo malodane na vse sfere življenja, močno pa jim je podvržen tudi turizem. Ukrepati je treba takoj, so se večinoma strinjali udeleženci posveta.

"Če ne bomo ukrepali takoj, bodo stroški podnebnih sprememb v tem stoletju presegli stroške obeh svetovnih vojn in gospodarske krize v prejšnjem stoletju," je povedala Vida Ogorelec Wagner iz Umanotere.

Nicholas Stern v svojem znamenitem poročilu ugotavlja, da bodo stroški klimatskih sprememb v prihodnjih letih dosegli od pet do 20 odstotkov globalnega bruto domačega proizvoda, ali celo več. Vlagati bi morali najmanj odstotek bruto domačega proizvoda, v svojem poročilu dodaja Stern, je povedala Tanja Mihalič z ljubljanske ekonomske fakultete.

Bogomir Kovač z ekonomske fakultete je pojasnil, da so ekonomski učinki klimatskih sprememb precej težavni. "Ekonomska analize kažejo, da začnejo stroški zmanjšanja emisij naraščati, ko se stopnjujejo okoljske zahteve," je dejal Kovač.

Kot je dodal, je tako tudi poziv Al Gora k 90-odstotnemu zmanjšanju emisij do leta 2050 v tem trenutku ekonomsko gledano popolnoma nesprejemljiv. Ni zelenih davkov, trgovanje z emisijskimi kuponi še ni zaživelo, predlog, da bi imeli vsi prebivalci svoje kvote, pa je lažje predlagati kot uresničiti, je pojasnjeval Kovač.

Slovenija je tako kot večina razvitih držav hkrati povzročitelj (emisije v Sloveniji so bile po besedah Andreja Krajnca z ministrstva za okolje in prostor po zadnjih podatkih leta 2005 za dva odstotka nad izhodiščnim letom 1986) in žrtev podnebnih sprememb, enako pa velja tudi za turizem. Tako je na primer letalski promet pomembno prispeval k razvoju turizma, hkrati pa je eden večjih onesnaževalcev zraka.

Prve spremembe na tem področju so sicer že vidne, saj naj bi se v ceno letalske vozovnice že uvajale posebne okoljske takse. "Po drugi svetovni vojni je bilo za letalsko vozovnico od Londona do New Yorka treba delati tri leta, danes teden dni," je dejala Lučka Kajfež Bogataj z ljubljanske biotehniške fakultete. Prepričana je, da se bodo letalske vozovnice podražile, sicer pa bodo na turizem in turistično ponudbo neposredno vplivale tudi klimatske spremembe.

Vroča poletja tudi za razvoj obmorskega turizma niso ugodna. Tako bo treba turistično sezono podaljšati, več turistov se bo med poletnimi meseci selilo v Alpe, kar pa morda predstavlja novo priložnost, je dejal Plut. Kovač meni, da turizem sicer deli usodo ostalih gospodarskih dejavnosti, hkrati pa ima nekaj posebnosti. "Turizem bo prvi prizadet, a kot panoga bo našel najhitrejše odgovore," je dodal Kovač.

Vir: umanotera.org

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20070426001011934







Domov
Powered By GeekLog