Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20070329160421799




Nezakonita kava: Ceno kave plača tiger s svojim življenjem

petek, 30. marec 2007 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Sonce

Prihaja kava iz naših skodelic iz zakonite ali nezakonite pridelave? Okoljevarstvena organizacija WWF je objavila študijo, ki je obsegala raziskavo o nezakoniti pridelavi kave v Bukit Barisan Selatan-u, v nacionalnem parku na indonezijskem otoku Sumatri. »Cena je za tigre, slone in nosoroge enostavno previsoka: lahko se zgodi, da bodo te vrste v nekaj manj kot desetih letih izumrle, če se ne ustavi nezakonito obdelovanje zemlje znotraj nacioanlnega parka,« pravi Claudia Kitschke, WWF-ovska izvedenka za zaščito živalskih vrst.

Indonezija je druga največja izvoznica kavne vrste Robusta, ki se pogosto znajde v instant kavah, kot tudi v navadnih kavah, ki jih ponujajo trgovine. Raziskave WWF-ja so pokazale, da kmetje v nacionalnem parku pridelujejo kavo na več kot 45.000 hektarjih površine. Letni pridelek, ki znaša 19.600 ton kave, pomešajo z zakonito pridelano kavo okolice.

Nezakonito pridelano kavo v Indoneziji uvažajo v kar 52 držav, in dostavljajo firmam kot so Kraft Foods, Nestlé in Lavazza. Do tega trenutka se tako izvozniki kot tudi uvozniki niso trudili, da bi razkrili nezakonito mešanico in le to početje preprečili. Podjetja so se sedaj v sodelovanju z WWF-jem odločila, da bodo uvedla ukrepe, da bi se preprečil nakup kave iz nezakonite predelave; s tem bi podprli zakonito pridelavo, poleg tega, da bi se vzpostavil živalim primeren življenjski prostor.

Nemčija je bila še pred ZDA, Japonsko in Italijo največja uvoznica »mešane« kave iz sumatrskega okrožja v letih 2003-2005. S pomočjo satelitskih posnetkov in pogovori s tamkajšnjimi pridelovalci kave in trgovci ter z nadziranjem trgovskih poti so lahko WWF-jevci spremljali vso pot, ki jo naredi nezakonito pridelana kava sorte Robusta, t.j. od izvoza kave in prodaje kavnim multinacijonalkam, vse do trgovinskih polic v ZDA, Evropi in Aziji. Nacionalni park, ki leži na jugu Sumatre je eden izmed zadnjih pomembnih naravovarstvenih področij ogroženih živali: od 400 prosto živečih sumatrskih tigrov jih živi danes le še okoli 40, ostalo je le še 500 slonov od nekdanjih 3000, in le še okoli 60 do 85 sumatrskih nosorogov se sprehaja po parku. Po WWF-jevskih navedbah je že skoraj 30 procentov površine nacionalnega parka izgubljene. WWF zahteva od kavnih multinacijonalk, da uvedejo strog nadzor. Prav tako mora indonezijska vlada nacionalni park bolje zaščititi.

Vir: umweltschutz-news.de/

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20070329160421799







Domov
Powered By GeekLog