Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20070324005039943




Gradijo na vrstniškem ozaveščanju

sobota, 24. marec 2007 @ 00:50 CET

Uporabnik: Sonce

Kljub opozorilom o škodljivosti kajenja še vedno kadi približno tretjina prebivalcev Evropske unije. Podatki o kajenju kažejo, da večina kadilcev začne kaditi v najstniških letih, med njimi je tudi vse več deklet. Ker kajenje med mladimi predstavlja resen javnozdravstveni problem, je nenehno ozaveščanje o škodljivosti kajenja nujno. Vendar so mladi težavna starostna skupina, saj zaradi potrebe po upiranju pogosto ne poslušajo nasvetov starejših. Prav zato je Mladinsko združenje Brez izgovora osnovalo projekt O2 za vsakega, s katerim mladi ozaveščajo svoje vrstnike o škodljivih posledicah aktivnega ter pasivnega kajenja in o zvitih oglaševalskih prijemih tobačne industrije.

"Podatki kažejo, da je na svetu več kot polovica prebivalstva, mlajšega od 25 let, zato je treba graditi na vrstniškem učenju. Treba je ozaveščati in nam, mladim, omogočati reševanje problema na svoj način," poudarja Jan Peloza iz Mladinskega združenja Brez izgovora, ki si je za svoje delovanje izbralo geslo "Nič za mlade brez mladih". Projekt O2 za vsakega je največji ozaveščevalen mladinski projekt na področju tobaka v Sloveniji. Skupina petdesetih aktivistov združenja bo v prihodnjih dveh mesecih skušala doseči čim širši krog mladih od 12. do 25. leta starosti.

Z raznimi delavnicami po šolah in fakultetah ter s spremljevalnimi aktivnostmi, kot so zabave brez cigaretnega dima, filmske projekcije, okrogle mize, predavanja in oglaševanje na straniščih, bodo na izbranih lokacijah po Sloveniji skušali opozarjati mlade na škodljivosti tobaka. Njihovo akcijo podpirajo tudi vse tri študentske organizacije univerz, Slovenska zveza za tobačno kontrolo in kampanja Help evropske komisije. Pomemben del projekta O2 za vsakega je tudi raziskava Indirektno oglaševanje tobačne industrije v medijih.

Tobačna industrija se vedno bolj usmerja na posredno oglaševanje svojih izdelkov, zato bo 1500 mladih obiskalo kinematografe po Sloveniji in opazovalo, s kakšnim namenom se tobačni izdelki pojavljajo v filmih. Domneva tobačne zarote je, da naj bi filmska industrija služila skritim promocijskim namenom tobačnih izdelkov, kar pa neposredno vpliva na mlade in njihov odnos do tobaka.

Nekateri člani združenja Brez izgovora aktivno podpirajo uvedbo novega zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov. Vesna Kerstin Petrič, dr. med., z ministrstva za zdravje poudarja, da naj bi z uvedbo zakona o omejevanju tobačnih izdelkov mladim dajali pomembno sporočilo, da je družbeno nesprejemljivo, da se kadi kjer koli. Mladinsko združenje Brez izgovora še dodaja, da je diskriminacija kadilcev napačen pristop, rešitev pa vidijo v nenehnem ozaveščanju vrstnikov in v ukrepih, ki bi bili usmerjeni neposredno k tobačni industriji.

Vir: dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20070324005039943







Domov
Powered By GeekLog