Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20070302214220580




Kako se lahko prepreči pandemijo ptičje gripe?

sobota, 3. marec 2007 @ 00:14 CET

Uporabnik: Sonce

Strokovnjaki s področja zdravstva ne morejo napovedati, ali prihaja pandemija ptičje gripe, niti, kdaj bi ta prišla, bi pa lahko na ti dve vprašanji odgovorila skupina strokovnjakov – zdravnikov, mikrobiologov in virologov s celega sveta.

S kombinacijo njihovega znanja in izkušenj, ki jih dobijo pri zdravljenju bolezni, raziskovanju virusov in proučevanju vzorcev bolezni, bi namreč lahko predvideli začetek morebitne pandemije ptičje gripe. V ameriški zvezni državi Iowi so namreč zasnovali nov sistem obveščanja, ki temelji na zakonitostih tržne ekonomije. Skupina strokovnjakov je s pomočjo posebnih spletnih baz zbira in proučuje podatke o izbruhih nalezljivih bolezni, te informacije pa si nadalje delijo s strokovnjaki iz drugih delov sveta, ki prav tako proučujejo te bolezni.

„Prav to smo že počeli na lokalni ravni v Iowi, da bi lahko predvideli sezono gripe,“ je za Reuters pojasnil dr. Phil Polgreen, pomožni profesor medicine na Univerzi v Iowi in vodja Ameriške mreže za odkrivanje nalezljivih bolezni.

Počasna zdravstvena birokracija

„Veliko zdravstvenih delavcev se z aktivnostjo gripe najprej sreča v svojem domačem okolju, s to informacijo, ki jo posredujejo dalje, pa se lahko napove potek pandemije,“ je poudaril Forrest Nelson, profesor ekonomije na Univerzi v Iowi, ki je pred leti oblikoval podoben sistem za napovedovanje izida ameriških volitev, sistem pa se je pokazal za bolj učinkovitega od javnomnenjsih raziskav.

Virus ptičje gripe H5N1 za zdaj predvsem napada ptiče, vendar pa Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) predvideva, da lahko omenjeni virus mutira v obliko, ki bo lažje napadala tudi ljudi. S ptičjo gripo se je od leta 2003 okužilo 275 ljudi, od teh jih je 167 umrlo. Prav zaradi morebitne pandemije smrtonosne gripe SZO in druge zdravstvene agencije proučujejo širjenje virusa, vendar pa so ta testiranja zelo počasna. Strokovnjak v laboratoriju v eni od zaradi gripe prizadetih držav lahko spremembe opazi pred globalno birokracijo, prav pri tem pa naj bi pomagala mreža raziskovalcev po svetu.

Vir: dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20070302214220580







Domov
Powered By GeekLog