Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20070301121724498




Podzemni laboratorij bo odstiral skrivnosti fizike

četrtek, 1. marec 2007 @ 12:17 CET

Uporabnik: Sonce

Gradnja velikanskega podzemnega laboratorija na francosko-švicarski meji, ki bo fiziko popeljal v novo obdobje, je dosegla pomemben mejnik. V jamo, skopano sto metrov pod zemljo, so z žerjavom uspešno spustili 2000 ton težko opremo.

Stroj je del enega od štirih poskusnih sistemov, ki spadajo k najmočnejšemu pospeševalniku delcev na svetu (LHC), težkemu 12.500 ton. Znanstveniki Evropske organizacije za jedrsko raziskovanje so ga razvili, da bi preverili meje fizike.

Gre za močno in zapleteno napravo, ki bo pri izjemno visoki hitrosti zdrobila delce materije, s čimer bodo raziskovalci poskusili razrešiti skrivnosti vesolja. Stroj združuje več kot tisoč močnih magnetov, ki so nameščeni v 27 kilometrov dolgih krožnih rovih, z njihovo pomočjo pa bodo opazovali prenos oziroma prežarčenje delcev pri hitrosti, blizu svetlobni.

Ko bodo žarki potovali po rovih, se bodo prekrižali in povzročili »čelno trčenje« posameznih delcev, detektorji pa bodo zaznali in izmerili nove delce, ki bodo nastali v teh trčenjih. Ta proces bo znanstvenikom omogočil vpogled v skrivnosti fizike – kako razložiti medsebojno delovanje podatomskih delcev.

Stroj, ki so ga včeraj namestili pod zemljo, je visok 16 metrov, dolg 13 in širok 17 metrov. Je največji in deveti od petnajstih elementov, ki jih bodo spustili v podzemni laboratorij v vasi Cessy pri Ženevi, je povedal tiskovni predstavnik raziskovalne skupine Jim Virdee. »Vse te elemente smo pred petnajstimi leti risali na papir. Vznemirljivo je, ko jih vidimo v resnici.«

Vir: dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20070301121724498







Domov
Powered By GeekLog