Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/2007022219272030




Stacionarni radarji bodo kmalu na vsakem vogalu

četrtek, 22. februar 2007 @ 19:27 CET

Uporabnik: Sonce

Slovenski policisti prehitre voznike na avtocestnih odsekih že lep čas kaznujejo tudi s pomočjo stacionarnega radarja. Ker se je ta izkazal za zelo učinkovitega tako pri zmanjševanju povprečnih hitrosti kot števila prometnih nesreč in njihovih posledic, bo slovenski avtocestni križ kmalu prepreden s temi napravami. Edini tovrstni radar je od marca 2005 nameščen pred predorom Golovec na ljubljanski vzhodni obvoznici, najpozneje v začetku prihodnjega meseca pa bodo policisti začeli uporabljati še dva takšna merilnika hitrosti, ki bosta izmenično delovala v štirih novih ohišjih, nameščenih na različnih delih avtocestnih krakov.

Matej Kušar iz službe za komuniciranje Družbe za avtoceste Republike Slovenije (Dars) pravi, da bo do konca leta na avtocestah postavljenih skupno 18 ohišij s petimi merilniki hitrosti. Naprave so oziroma bodo postavljene v neposredni bližini predorov in razcepov na odsekih, kjer je prometna varnost še zlasti na preizkušnji. Poleg radarja pred predorom Golovec so ohišja že postavljena pred predorom Podmilj in pri razcepu Slivnica na štajerski avtocesti ter pred predorom Kastelec in na odseku Razdrto-Senožeče na primorski avtocesti. Da so tovrstni radarji zelo učinkoviti, nazorno prikazujejo številke.

Tiskovna predstavnica policije, je sporočila, da se je namreč v letu pred postavitvijo trenutno edinega delujočega stacionarnega merilnika na tistem odseku avtoceste zgodilo 53 prometnih nesreč, ki so zahtevale dve smrtni žrtvi, 13 ljudi pa se je v njih ranilo. V prvem letu po začetku opravljanja meritev hitrosti vozil se je število prometnih nesreč zmanjšalo na zgolj 12, torej za kar približno 80 odstotkov. V nesrečah se je en človek ranil, nobena nesreča pa se ni končala z najhujšimi posledicami.

Pozitivni učinek takšnih naprav lahko pripišemo tudi relativno visokim kaznim, ki grozijo prehitrim voznikom. Če namreč voznik prekorači dovoljeno hitrost za do 20 kilometrov na uro, bo moral iz žepa odšteti 41,73 evra, višja prekoračitev pa pomeni tudi višjo kazen. Najhujše divjake, ki vozijo za več kot 50 kilometrov na uro prehitro, čaka vsaj 250,38 evra kazni vključno z najmanj petimi kazenskimi točkami in še enim izjemno neprijetnim stranskim ukrepom - prepovedjo vožnje motornega vozila.

Pomemben pa je tudi psihološki učinek, saj vozniki nikoli ne bodo vedeli, v katerem od postavljenih ohišij je stacionarni radar.Nuška Tavčar pravi, da je radar pod Golovcem v vsem lanskem letu ujel 5004 prehitre voznike. Tem so izdali 4918 plačilnih nalogov in 74 odločb v hitrem postopku. Zoper 12 voznikov pa so podali tudi obdolžilni predlog na pristojno sodišče. Po podatkih policije so bile kršitve na začetku delovanja tega radarja zelo pogoste in prekoračitve dovoljenih hitrosti precej visoke, sčasoma pa sta obe številki padli.

V splošnem so najbolj pogoste prekoračitve med 10 in 20 kilometri na uro, iz česar tudi izhaja, da se je povprečna hitrost na tem odseku zmanjšala za skoraj 20 odstotkov. Projekt postavljanja stacionarnih merilnikov hitrosti pomeni tudi precejšen finančni zalogaj. Stroški gradnje ene lokacije vključno z vso potrebno tehnično infrastrukturo, postavitvijo ohišja in nakupom radarja s pripadajočo informacijsko opremo namreč znašajo okoli 40.000 evrov.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/2007022219272030







Domov
Powered By GeekLog