Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20070213095909283




Pri nas vse večji problem brezdomstva

torek, 13. februar 2007 @ 09:59 CET

Uporabnik: Sonce

Brezdomstvo je tudi v Sloveniji resen družbeni problem. Po mnenju varuha človekovih pravic ga je treba nujno takoj začeti sistematično obravnavati in poiskati primerne rešitve. Država bi morala preprečevanju problema brezdomstva nameniti več energije, ne le sredstev.

Meni, da je na potezi oblast, predvsem ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Treba je narediti več, kot pa le poskrbeti za zatočišča, je dejal in opozoril tudi na problem tistih, ki npr. živijo v denacionaliziranih stanovanjih, ali tistih, ki ne morejo priti do socialnega stanovanj. Brezdomstvo ustvarja vladavina kapitala.

Mnogo jih konča na cesti zaradi prisilne izselitve, ko ne morejo več plačevati najemnine.Gre za nov trend brezkompromisnih posledic družbene vladavine kapitala, ki je mnogi niso bili vajeni. Tako do konca ne verjamejo, da se bo prisilna izselitev dejansko zgodila,je navedel v poročilu.Kot je zapisal varuh, je treba najti rešitve za ljudi, ki ne znajo, ne zmorejo ali pa tudi nočejo živeti po klišejih, ki v slovenski družbi veljajo za "normalne".

To pomeni, da jim zagotovimo vsaj minimalne pogoje za življenje in jim ob tem skušamo pokazati, da je "vrnitev" še možna. Po njegovem mnenju je treba torej delovati preventivno in preprečevati nastanek revščine, brezposelnosti, pri čemer je pomembno ozaveščati delodajalce. Poskrbeti je treba za zadostne stanovanjske zmogljivosti, povečati dostopnost do subvencije najemnin, preprečevati naraščanje alkoholizma in odvisnosti od drog, nuditi bolnim zdravstveno pomoč in šibkim oporo.

Varuh pa v poročilu opozarja tudi na družbeno klimo, ki z negativnim pristopom do problema tega nikakor ne rešuje. Sankcioniranje beračenja ni in ne more biti rešitev. Rešitev je morda v večji solidarnosti, razumevanju, medsosedski pomoči, toleriranju in sprejemanju drugačnosti, in tudi samokritičnosti. Po ocenah ministrstva za delo naj bi bilo brezdomcev v Sloveniji med 800 in 1300.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20070213095909283







Domov
Powered By GeekLog