|
Rezultati analize so pokazali, da s klornim šokom niso pregnali nevarne bakterije
V stavbi H Onkološkega inštituta je še vedno legionela. "Negativen je samo en vzorec, vsi drugi so pozitivni," je bil včeraj, po štirinajstih dneh čakanja na rezultate ponovne analize vode, razočaran prof. dr. Zvonimir Rudolf, direktor Onkološkega inštituta.
V stavbi H, ki je le delno zasedena z bolniki, so legionelo odkrili konec januarja. Ker je s toplotnim šokom, kar je običajni postopek v boju proti tej tudi nevarni, predvsem pa nadležni bakteriji, niso mogli odpraviti, so 20. in 21. januarja izvedli klorni šok. Ta je tehnično uspel, bakterije pa očitno ni zatrl. To potrjuje opozorilo, ki ga lahko preberemo na spletni strani Zavoda za zdravstveno varstvo Celje, da kloriranje vode ni učinkovito orožje v boju proti legioneli.
Najbolj učinkovit je res toplotni šok, kar pomeni, da mora imeti voda na koncu vodotoka vsaj 60 stopinj Celzija. Te temperature pa v stavbi H Onkološkega inštituta ne dosežejo. Zvonimir Rudolf pravi, da so se zaradi tega že pogovarjali s projektanti. "Pregledati bodo morali oskrbo s toplo vodo, da je bo dovolj in da bo dovolj vroča tudi po tistem, ko bo zgradba v celoti vseljena," pravi Rudolf. Žal včeraj projektantov iz Biroja 71 nismo mogli priklicati. Na Onkološkem inštitutu pa še vedno domnevajo, da je največje gojišče legionele v nenaseljenem delu hiše, čeprav sedaj tudi tam točijo vodo. S tem ukrepom skušajo preprečiti nastajanje tako imenovanih mrtvih rokavov, ki so idealno gojišče za legionelo.
Včeraj nam ni uspelo izvedeti, za kakšen tip legionele gre. Vsi tipi namreč niso enako nevarni za človeka, nekateri sploh ne povzročajo obolenja. Ali bo do obolenja prišlo, je odvisno tudi od števila legionel v vodi, od tega, koliko časa, so ljudje izpostavljeni predvsem aerosolu, ki nastane pri prhanju, in kako odporen je človek. Leta 2001 sta se v Kliničnem centru med prhanjem okužila dva kirurga oddelka za kirurgijo srca in ožilja.
Rudolf pravi, da za njihove bolnike ni nevarnosti, da bi prišlo do vdihavanja aerosola. "Pacientov ne moremo preseliti, ker jih nimamo kam. Zato pa še naprej veljajo vsi varnostni ukrepi," zagotavlja Rudolf, ki med te uvršča tudi prepoved pitja vode, čeprav epidemiologi trdijo, da se z legionelo človek ne moremo okužiti pri pitju vode, ampak samo pri vdihavanju.
Doslej se na Onkološkem inštitutu nihče ni okužil z legionelo, čeprav imajo bolniki praviloma oslabljen imunski sistem in so za okužbe, tudi z legionelo, dovzetnejši. Sicer pa bo legionela Onkološki inštitut kar nekaj stala: samo za klorni šok so odšteli 2800 evrov, nekaj stanejo tudi analize vode, pa tudi dodatno ogrevanje vode in točenje nista zastonj. "Kolikšni bodo vsi stroški, bomo videli ob koncu leta," je še povedal prof. Rudolf.
www.dnevnik.si
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20070206093048694
Domov |
|
Powered By GeekLog |