Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20070124165346462




Lepota hrane

sobota, 27. januar 2007 @ 05:01 CET

Uporabnik: Pozitivke

HRANA STOLETNIKOV
Dreja Novak

Pri sedemdesetih si še otrok, pri osemdesetih postajaš mladinec in če te pri devedesetih povabijo v nebesa, jim tam povej, naj počakajo na sto... in šele nato premišljuj naprej.

Ta pregovor je napisan na kamnitem znamenju, ki je na plaži v majhni tropski vasici Ogimi na severu Okinawe (del Japonske). Okinawo sestavlja 161 otokov, ki so znani po obilju flore ter favne in mogočnem tropskem gozdu. Znano pa je tudi to, da tu živi največ stoletnikov na svetu. Energični dedki in babice tu živijo v svojih domovih, obdelujejo svoje vrtove in so zelo vitalni za svoja leta. Beseda upokojitev v okinawskem dialektu sploh ne obstaja. Bolezni sodobnega časa (srčna obolenja, rak) so tu zelo redke. Povprečna starost je 82 let, pa čeprav je tu potekala dolga in krvava bitka v drugi svetovni vojni.

Najnovejše raziskave (po katerih je nastala knjiga The Okinawa Program) so pokazale, da za dolgo starost niso krivi geni. Za zdravo starost so poleg zmerne in stalne telesne aktivnosti pomembne še prehranjevalne navade, duhovna hrana, močna družbena povezanost in občutek samoodgovornosti za svoje zdravje. Žal se danes tudi tu kaže vpliv napačne prehrane. Mladina se že spopada z boleznimi sodobnega časa, saj ne spoštujejo več tradicije svojih starih staršev.
Dolgo življenje

Raziskava, ki je trajala 25 let, je pokazala naslednjih osem glavnih odkritij, ki pripomorejo k dolgemu življenju.

* 1. MLADE ARTERIJE - Naše arterije so naše življenjske žile. Prenašajo kisik, glukozo, amino kisline, hormone, encime in ostala hranila, nujna za delovanje celic. Okinawci imajo za 80 odstotkov manj srčnih napadov kot Američani. Pri tem ima glavno vlogo način njihovega življenja, ki vsebuje: redno telovadbo, pravilno prehrano, zmerno uživanje alkohola, odpoved kajenju, manj stresno življenje in redno preverjanje krvnega pritiska. Glavna krivca za staranje arterij sta visok nivo holesterola in homocysteina.

* 2. ZMANJŠEVANJE TVEGANJA ZA HORMONSKO POGOJENE VRSTE RAKA - Prebivalci Okinawe imajo za 80 % manj raka na prsih in prostati, če jih primerjamo z Američani. Tudi raka na jajčnikih in črevesju je tam za polovico manj. K temu pripomore večinoma njihov način prehrane (manj kalorična prehrana, velika uporaba soje, zelenjave, rib, malo alkohola) in fizična aktivnost.

Dejanski vzroki za nastanek raka še niso popolnoma jasni, vemo pa, da nastane ko se spremeni struktura celice. Celica se degenerira takrat, ko dobiva različne udarce (toksini, virusi, bakterije ...). Več takih udarcev dobimo v času življenja, večja je verjetnost za nastanek raka. Maligna celica lahko raste počasi ali hitro. Ravno hitrost rasti pa je najbolj pomembna ugotovitev v raziskovanju rakavih celic. Celice ne bodo rasle, če jih ne bomo hranili. Umrejo, če jih izstradamo.

* 3. MOČNE KOSTI - Osteoporoza je bolezen, kjer kosti izgubijo večje količine kalcija. Do tega pride iz različnih razlogov, največkrat pa je vzrok premajhno uživanje kalcija, pomanjkanje telovadbe (ki temelji na moči), uživanje preveč sladkorja in starost. Okinawci imajo zelo močne kosti in za pol manjše tveganje za zlome v primerjavi z Američani (v ZDA ima 25 % žensk, ko so stare 65 let, vsaj dva zloma kosti). Največjo kostno maso imamo v zgodnjih dvajsetih letih in jo začnemo izgubljati pri tridesetih in tako naprej do konca življenja. Poznamo nekaj zaščitnih faktorjev, ki pomagajo ohranjati kalcij v kosteh, in to so: uživanje hrane, bogate s kalcijem, uživanje flavonoidov, veliko vitamina D in fizična aktivnost. Že 60 do 70 mg flavonoidov na dan (3 skodelice sojinega mleka) deluje zelo varovalno za kosti.

* 4. BISTER UM - Pravilna prehrana nam pomaga do čistejših arterij in tako do boljše cirkulacije krvi v možganih. Za bister um so potrebni še antioksidanti v hrani in učenje celo življenje. Za izgubo spomina so lahko krivi tudi holesterol, visok pritisk in homocystein. Raziskave so pokazale, da je najboljši antioksidant za možgane (tudi pri alzheimerjevi bolezni) vitamin E. Sadje in oreščki so idealna hrana za možgane. V njih je tudi veliko bora, minerala v sledeh, ki verjetno vpliva na električno prevodnost možganov.

* 5. VITKO IN GIBČNO TELO - Okinawci ostajajo vitki s pomočjo prehranjevanja z manj kalorično hrano, nerafiniranimi ogljikovimi hidrati, s pomočjo reka hara hachi bu - jej, dokler nisi 80 % poln in s fizično aktivnostjo. Popolnoma napačne so diete, ki prepovedujejo uživanje ogljikovih hidratov. Pri takih dietah izgubljamo predvsem vodo in mišično maso. Ogljikovi hidrati pa izgorevajo tudi bolj čisto (glukoza, voda, CO2) kot maščobe in proteini. Paziti moramo, da jemo samo nerafinirane ogljikove hidrate (polnozrnato moko, rjav riž ...) in to kombiniramo z vsakdanjo fizično aktivnostjo (jogo, plesom, plavanjem ...). Fizična aktivnost naj bo vedno sestavljena iz vaj za gibčnost, moč in vzdržljivost.

* 6. NARAVNA MENOPAVZA - Ženske v Okinawi ne poznajo terapije z nadomestki estrogena in nimajo težav z menopavzo. Pomaga jim pravilna prehrana z veliko flavonoidi (soja, stročnice, laneno seme, čebula ...) in fizična aktivnost. Soja vsebuje rastlinske estrogene, estrogen pa povzroča raka dojke. Kako torej pomaga preprečevati raka dojke in oblažiti menopavzo? Temu znanstveniki rečejo paradoks. Soja vsebuje estrogen, ki je podoben človeškemu, vendar nima škodljivih vplivov. Telo oskrbi z majhno količino estrogena tam, kjer ga primanjkuje in blokira telesu lasten estrogen tam, kjer bi lahko povzročil raka. Soja in laneno seme zvišata raven koristnega estrogena in estrogensko aktivnost ter s tem lajšata simptome menopavze. Estrogensko aktivnost sprožijo: soja v zrnju, tofu in sojino mleko, ne pa sojina omaka. Zdravilne učinke ima samo genetsko nespremenjena soja.

* 7. ZMANJŠEVANJE ŠKODE PROSTIH RADIKALOV - Prosti radikali nastajajo med metabolizmom in škodijo našim celicam. Proti njim se borimo z antioksidanti v hrani (predvsem v zelenjavi in stročnicah). Če jih zatremo, upočasnimo staranje, zmanjšamo nevarnost za bolezni srca, raka in srčno kap. Najpomembnejše odkritje glede prostih radikalov je: če jemo manj kalorij na dan in hrano, bogato z antioksidanti, si lahko podaljšamo življenjsko dobo.

* 8. ODLIČNO PSIHIČNO ZDRAVJE - Ne skrbi, vse se bo uredilo.
Za dolgo in zdravo življenje je potreben optimističen pogled, prilagodljivost in lahkoten pristop do življenja. Držati se moramo pregovora: Če hočemo živeti dolgo zdravo življenje, se moramo naučiti sprejemati spremembe, pa četudi na začetku izgledajo negativne. Posebno pomembno za psihično zdravje je, kako se spoprimemo s stresom. Neštete raziskave so pokazale, kako stresni dogodki (smrt, ločitev, konflikti) vplivajo na naše zdravje. V takih situcijah se zmanjša imunski sistem in odpornost proti bakterijam in virusom. Dandanes nas obdaja veliko stresnih dejavnikov (hrup, hitrost, vse več zahtev ...) in pri tem je zelo pomembna naša reakcija nanje. Stres si lahko olajšamo na več načinov, npr. z meditacijo, dihalnimi vajami, kontrolo jeze, optimizmom in pravilno prehrano. Med pravilno prehrano spadajo ogljikovi hidrati v polnozrnatih žitih. Ti stimulirajo proizvajanje serotonina, ki vzpodbudi občutke sproščenosti in ugodja. V celih žitih je tudi veliko vitamina B, ki je posebno pomemben v stresnih situacijah (velike količine vitaminov iz skupine B vsebuje suhi pivski kvas).

Velika pomoč za psihično zdravje so tudi močne socialne vezi in povezanost z družino. Take vezi nas varujejo tudi pred boleznimi in prezgodnjo smrtjo. Raziskave so pokazale, da ljudje, ki imajo tri ali več prijateljev, živijo veliko dalj časa od tistih, ki živijo v izolaciji.

Povzeto po knjigi Lepota Hrane avtorice Dreje Novak, http://www.andeuros.org/books

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20070124165346462







Domov
Powered By GeekLog