Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20070120114928364




Do zdaj smo ujeli petdeset skrivnostnih žarkov

ponedeljek, 22. januar 2007 @ 05:02 CET

Uporabnik: Pozitivke

Dr. Danilo Zavrtanik je od leta 2006 predsednik odbora sodelujočih v observatoriju Pierrea Augerja. Gre za enega najbolj ambicioznih znanstvenih projektov, raziskava pa želi odgovoriti na veliko skrivnost vesolja.

Iz vesolja, nihče ne ve natančno od kod in zakaj, prileti na Zemljo vsake toliko časa žarek izjemnih energij. Droben delec nosi energijo, ki je do desetmilijonkrat večja od vsega, kar so na Zemlji sposobne izpljuniti ustrezne naprave. Kaj je v vesolju takšnega, da lahko delce pospeši do tako visokih energij? Za vsakdanje življenje je dilema nepomembna.

Znanstveniki, ki se ukvarjajo z vesoljem, pa jo postavljajo med največje skrivnosti vesolja, na katere naj bi dobili odgovor v prihodnjih dveh desetletjih. Dr. Danilo Zavrtanik, fizik in predsednik Univerze v Novi Gorici, sodeluje pri mednarodnem projektu, ki si prizadeva najti odgovor. Nekaj se jim že svita, pravi, čeprav imajo v rokah šele prve izvide. Projekt, v katerem sodeluje 350 znanstvenikov, je material za Nobelovo nagrado, a dr. Zavrtanik o tem govori zadržano.

Verjamete v čudeže?
Ne.

Ker verjamete, da je mogoče vse razložiti z znanostjo?
Ja, gotovo. Vsega sicer ne morete razložiti, ker v danem trenutku nimate vsega znanja. Ampak to ne pomeni, da čudeži obstajajo. To pomeni, da nekaterih stvari ne razumete in vam zato lahko delujejo kot čudeži. Kot znanstvenik verjamem, da se naravo da razumeti in tudi razložiti. Če to verjamete, potem prostora za čudeže ni.

Koliko je potem prostora za Boga?
Oh, še vedno je. To je pomembno vprašanje predvsem, ko kot znanstvenik razmišljate o tem, kako je vesolje nastalo: ali je nastalo iz vakuuma, kot pravimo v fiziki, torej samo od sebe, ali pa ste za nastanek vesolja potrebovali stvarnika. Ampak to vprašanje je povsem filozofsko. Znanstveno v tem trenutku namreč ne pridemo tako daleč, da bi lahko rekli, da je za nastanek vesolja potrebna roka stvarnika ali pa da je nastalo kot spontan pojav.

Bog je torej morda še imel proste roke, ko je vesolje nastajalo, potem pa ne?
Rekel bi, da ja. Recimo, da je vesolje res ustvaril stvarnik. Ob stvaritvi je gotovo tudi postavil zakone, po katerih naj bi se vesolje razvijalo. Od tu naprej se narava ravna po teh zakonitostih.

Ampak če odvzamete možnost čudežev, vzamete možnost obstoja Boga. Ljudje se k Bogu pogosto obračajo, ko potrebujejo čudeže, pomoč, ki je znanost ne more dati. Denimo ob bolezni.
Ponovil bi: čudež je nekaj v naravi, česar ne znaš dojemati, pojasniti. Ampak to je pogled človeka, to ne pomeni, da čudeži v naravi obstajajo. Če neke zakonitosti danes ne poznamo, ne moremo reči, da je to čudež. Pravi znanstvenik tega ne bo priznal, ampak bo šel ta fenomen raziskovat, da bo prišel do odgovora in si bo to znal z naravnimi zakoni razložiti. V tem kontekstu ne vidim ne ovire ne potrditve možnosti obstoja Boga.

Je povprečen znanstvenik veren?
Oh, ne vem. Poznam kolege po vsem svetu in jih imate vseh vrst: vseh religij, ateiste, vse, kar hočete. V pogledu vere smo znanstveniki ravno taki kot vsi drugi ljudje.

Koliko torej vemo o vesolju? Koliko je še skrivnost?
Zelo veliko. O vesolju vemo pravzaprav relativno malo. Če se ustaviva le pri zgradbi vesolja, imamo že tu zelo resen problem. Poznamo samo pet odstotkov materije. Vse ostalo, 95 odstotkov, nam manjka. Iz obnašanja vesolja vemo, da mora obstajati še veliko neke druge, neznane snovi. Pravimo ji temna snov, ker nihče natančno ne ve, kaj to je. Ne vidimo je ne v vesolju ne v laboratorijih. Poleg tega je tu fenomen, da se vesolje pospešeno širi, za to pa je potrebna neka dodatna energija v vesolju, ki je tudi ne poznamo in ji fiziki trenutno pravimo temna energija. Če bomo hoteli pojasniti vesolje, bomo morali ta dva pojma razčistiti in eksperimentalno pojasniti. Kozmologija je zato veda prihodnosti. Zdaj zlagamo skupaj šele osnovne bloke.

Te temne snovi in temne energije naj bi bilo torej 95 odstotkov in izračuni kažejo, da mora obstajati. Sliši se, kot da se računi niso izšli, pa so si ju znanstveniki domislili, da so bile enačbe potem smiselne.
Saj ne gre za to, da bi bilo kar koli narobe z izračuni. Iz opazovanj na primer vemo, da se vesolje širi, in to pospešeno. Predstavljajte si začetek vesolja, veliki pok, ko je snov razneslo na vse strani. Pričakovali bi, da se bo snov najprej hitro širila v vse smeri, nato pa vse počasneje, ker bi začela delovati gravitacijska (privlačna) sila. Na koncu in če bi bilo snovi dovolj, bi se širjenje lahko celo ustavilo, če je ni dovolj, pa bi se širilo vedno počasneje. V resnici pa ne velja ne eno ne drugo: že Hubble je odkril, da dlje kot so galaksije, hitreje se od nas oddaljujejo. Ravno obratno, kakor bi pričakovali. Torej se vesolje pospešeno širi. In čisto po šolsko: v sistemu morate imeti nekaj, kar premaguje privlačno gravitacijsko silo in vesolje širi narazen. Ker ne vemo, kaj to je, temu pravimo temna energija. Trenutno na svetu ni znanstvenika, ki bi vedel povedati, kaj temna energija je.

So ugibanja?
Zelo špekulativna.

Če se vesolje širi, potem nekoč ne bomo videli nobene zvezde več?
Najprej je treba povedati, da je pogled v vesolje pogled v času nazaj. Svetloba na primer s svojo hitrostjo potuje od Sonca do Zemlje približno deset minut. Ko torej gledate sončni zahod in ob njem na morju uživate, morate vedeti, da se je to zgodilo pred desetimi minutami. Gledate sliko, ki je ni več. Če pogledate globlje v vesolje, je stvar še veliko hujša. Ko na primer pogledate kakšno galaksijo, ki je oddaljena petdeset milijonov svetlobnih let, vidite sliko izpred petdesetih milijonov let. Danes te galaksije morda ni več, morda se je kam zaletela, morda jo je pojedla kakšna črna luknja. Res pa je, da bomo videli vse manj zvezd, ker se vesolje ohlaja. Predstavljajte si zelo veliko kroglo, ki je zelo vroča, kot je bilo vesolje ob nastanku. Ker je krogla zelo vroča, je zelo svetla. Bolj ko je stvar vroča, bolj je svetla in seva: železo je pri 600 stopinjah rdeče, pri tisoč pa belo. Potem pa se je vesolje začelo hladiti. Ker gre za zaprt sistem, mu je ob širjenju in večanju prostornine logično padla temperatura. Danes je vesolje v povprečju izredno hladno, ima le 2,7 stopinje Kelvina ali -270 stopinj Celzija. In temu primerno je tudi zelo temno.

V Argentini sodelujete pri mednarodnem projektu raziskovanja žarkov iz vesolja z izredno visokimi energijami. Kaj bo ta prispeval k znanju o vesolju?
Gre za specifičen projekt, ker se nihče od znanstvenikov ne more ukvarja z vsemi problemi vesolja hkrati. Osredotočili smo se na fenomen, ki je zanimiv s stališča kozmologije, astronomije in tudi fizike osnovnih delcev. Žarkov z izredno visokimi energijami na Zemlji ni. Ti, ki pridejo iz vesolja, pa imajo energijo, ki je od milijonkrat do desetmilijonkrat večja od tiste, ki jo imajo delci, ki smo jih znanstveniki sposobni narediti v pospeševalnikih na Zemlji. In seveda se postavi vprašanje, kje v vesolju ti žarki nastanejo, od kod pridejo? Morda imamo v vesolju objekte, ki delujejo kot gigantski pospeševalniki in ki so delce sposobni pospešiti do teh ekstremnih energij. Za zdaj jih ne poznamo. Lahko pa da so ti žarki ostanki začetka vesolja, velikega poka, ko je bila gostota energije v vesolju strahovito velika.

Znanstvenikom jo narava seveda vedno zagode, to se ve, in jo je tudi nam. Problem teh visokoenergijskih kozmičnih žarkov je, da jih je zelo malo. Od tistih z največjo energijo, ki nas najbolj zanimajo, pade na Zemljo samo eden na kvadratni kilometer na stoletje. Če jih hočete preučevati, morate torej narediti napravo, ki bo dovolj velika, da boste v delu vaše kariere oziroma vašega življenja izmerili dovolj žarkov, da boste iz tega lahko sklepali, kaj ti žarki so in od kod prihajajo. To pa pomeni, da morate zgraditi observatorij ekstremnih dimenzij. Če bi na primer želeli izmeriti vsaj en žarek na leto, morate torej pokriti vsaj sto kvadratnih kilometrov.

Ta projekt smo začeli leta 1995 z idejo, da zgradimo dva observatorija na južni in severni polobli, ki bosta imela površino vsak po 3000 kvadratnih kilometrov. Gradnja južnega observatorija se je začela leta 2000 in danes je končan približno do treh četrtin. Je pa narejen tako, da ga sproti dograjujemo in lahko že od leta 2004 opravljamo meritve.

3000 kvadratnih kilometrov najbrž ne pomeni, da imate krožnike razporejene na območju petdeset krat šestdeset kilometrov?
Skoraj tako je. Naj povem, kako te kozmične žarke merimo. Ko priletijo v atmosfero, prej ali slej trčijo v molekule dušika ali kisika. Pri tem nastanejo novi nabiti delci, ki potujejo naprej in spet trčijo v druge molekule in tako nastane pravi plaz nabitih delcev, ki je ogromen. Sto milijard delcev je v njem in ko pade na Zemljo, se razširi po površini kroga s polmerom pet do deset kilometrov. Merimo jih lahko na tleh, ko priletijo, in s posebnimi kamerami snemamo njihovo pot skozi atmosfero. Za človeško oko so namreč ti delci nevidni.

Kako pa jih zaznate na tleh?
Detektorji so velike posode z vodo. Vsaka ima dvanajst kubičnih metrov vode, torej dvanajst tisoč litrov. Vseh detektorjev je 1600, torej smo v pampo, kjer je observatorij, izvozili 19 milijonov litrov vode, ki je biološko, kemijsko in fizikalno očiščena. Ko delci pridejo v detektor, zasvetijo, fotopomnoževalke svetlobo zaznajo in jo spremenijo v električni signal, ki ga je treba prenesti v centralo, kar storimo s tehnologijo, ki je zelo podobna mobilni telefoniji. Elektrike v pampi seveda ni, zato imamo sončne celice. Izredno pomembno je tudi, da so ure na detektorjih natančno usklajene in za to uporabljamo kar globalni sistem pozicioniranja.

O kakšnih energijah žarka govorimo?
Najvišji doslej izmerjeni žarek je imel energijo 3x10 na dvajseto elektronvolta.

Lahko ponazorite, koliko je to?
En proton z energijo 10 na dvajseto elektronvolta ima približno takšno kinetično energijo kot teniška žogica pri hitrosti 200 kilometrov na uro. S tem, da ne smete pozabiti, da je to mikrodelec.

Če bi zadel astronavta...
Pri tako veliki energiji vas kozmični žarek preprosto prebode, gre skozi vas, ga ne čutite in ne naredi neke škode. S stališča sevanja so bolj nevarni nabiti delci z manj energije, ki v vaših celicah pustijo več razdejanja.

Koliko žarkov oziroma plazov ste že ujeli?
Tistih žarkov z največjo energijo približno petdeset. Na podlagi meritev plazu delcev lahko določimo, od kod je visokoenergijski žarek, ki je plaz sprožil, prišel. To se nam zdi ključno: ali je žarek posledica velikega poka ali posledica neznanih pospeševalnikov v vesolju, o katerih smo govorili, denimo zelo aktivnih črnih luknjah v središču nekaterih galaksij. Prvi podatki so še zelo grobi, a kažejo, da bi znali biti potencialni pospeševalniki v naši bližini - seveda v astronomskem smislu, torej okoli 150 milijonov svetlobnih let daleč. To ni naša galaksija, je pa superjata galaksij Virgo, katere del smo tudi mi. Vir bi torej lahko bil znotraj te jate galaksij, kar je presenetljivo, saj tega nihče ni pričakoval.

Druga stvar, ki se nam nakazuje, je, da je vsaj večina teh žarkov posledica klasičnih pospeševanj, torej da ne gre za ostanke velikega poka.
Naslednji korak, ki ga moramo storiti, je pogledati v smer, od koder žarki prihajajo, in videti, ali so tam kakšni zanimivi astronomski objekti. Lahko bi to bila aktivna galaktična jedra - galaksije, ki imajo v sredini zelo masivno črno luknjo, ki je zelo aktivna. Tudi naša galaksija ima v sredini črno luknjo, a je majhna in za zdaj mirna. Veliko pa je galaksij z aktivnimi jedri. Prečesati moramo mape vesolja in pogledati, ali se smeri prihoda žarkov bolj ujemajo z določenimi objekti kakor z drugimi. Za to pa potrebujete določeno število teh kozmičnih žarkov in zato so naši rezultati trenutno omejeni.

Kaj se bo torej zgodilo, če se izkaže, da visokonergijski žarki prihajajo iz enega konca vesolja? Se bodo tja obrnili vsi teleskopi?
Zelo odvisno. Če so tam objekti, ki so vidni v klasični optični in radioastronomiji, potem se bo gotovo marsikaj obrnilo v tisti del vesolja. Če pa so tam objekti, ki jih s klasično astronomijo ne vidimo, potem se bo začelo zelo resno obdobje razvoja astronomije morda celo z nabitimi delci ali gama žarki.

V obeh primerih bo veliko hrupa.
Hrupa bo nedvomno veliko, da. Saj gre za temeljno in globalno zanimivo znanstveno vprašanje.

Torej se gibate v dometu Nobelove nagrade?
Tega ne bi ocenjeval. Nobelova nagrada je kot vsaka druga, eni jo dobijo, drugi ne.

Niste nikoli mislili, da bi jo projekt lahko dobil?
Seveda je možno. Če gledate znanstveno vrednost in zanimivost projekta, je gotovo v najvišjem rangu znanosti na svetu. Ampak saj veste, kako je z nagradami - gre za subjektivno odločitev neke komisije. Kot na primer pri oskarjih. Ali kot je ob podelitvi Nobelove nagrade rekel moj znanec Jack Steinberger: "Ko si mlad, moraš kaj pametnega narediti in potem dovolj dolgo živeti, da dočakaš odločitev komisije."

Koliko dni preživite v Argentini?
Observatorij deluje avtomatsko. Potrebno je minimalno vzdrževanje, tam je ekipa približno 25 inženirjev in tehnikov. Sicer pa smo vsi sodelujoči na svojih delovnih mestih, jaz na primer tu v Novi Gorici. Podatki se zberejo v osrednjem računalniku v Argentini in so tam prek spleta dostopni vsem sodelavcem po svetu. Analizo podatkov lahko opravljamo doma. Sicer pa gremo v Argentino dvakrat do trikrat na leto za dva do tri tedne.

Observatorij stoji sredi malo obljudene pampe. Zakaj? So tam najboljši pogoji?
Eno so fizikalni razlogi, drugo pa politični. Fizikalno je tako, da za pokritje vsega neba potrebujemo en observatorij na južni, enega pa na severni polobli. Idealno je, da sta med 30 in 45 stopinj zemljepisne širine, med 1200 in 1400 metri nadmorske višine, kjer lahko izmerimo največ informacij o plazu delcev, ki jih sproži kozmični žarek. Iskali smo torej 3000 kvadratnih kilometrov dokaj ravne površine na tej nadmorski višini s čisto atmosfero. Na južni polobli so bile možne tri lokacije. Avstralije projekt ni zanimal. Za južno Namibijo je bilo zelo veliko zanimanja, vendar je praktično brez infrastrukture, kar bi zelo podražilo projekt. Zato smo se odločili za Argentino, kjer je pampa, ljudi je zelo malo, a je obljudena. Takratni predsednik Argentine Menem se je za projekt zelo ogrel in precej pripomogel, da je država pomagala pri gradnji infrastrukture.

Kako ste vi našli mesto pri projektu? Zanimanja najbrž ni manjkalo?
Na začetku ni bilo nekega hudega pritiska. Vsi so nas imeli celo malce za lunatike, ko smo rekli, da želimo zgraditi 3000 kvadratnih kilometrov velik observatorij. Danes je seveda drugače in moramo ljudi celo odvračati, saj je 300 do 350 znanstvenikov, kolikor nas je zraven, dovolj, da projekt kakovostno izpeljemo. Pobudnik projekta je profesor James Cronin, Nobelov nagrajenec za fiziko iz Chicaga. Spoznal sem ga v osemdesetih letih, ko sem večinoma živel v Ženevi in delal v laboratoriju Cern. Usmeril se je v raziskave kozmičnih žarkov in nas nekaj z vsega sveta povabil, da se pridružimo projektu. Zdel se mi je zanimiv.

Kakšna je njegova praktična vrednost?
Projekt je čista bazična znanost - gre za človeško željo po razumevanju okolice in vesolja, v katerem živi. Je pa projekt drugače tehnično zanimiv. Ker moramo ob merjenjih poznati kakovost atmosfere, smo razvili posebne laserske naprave, ki lahko na razdalji od 25 do 30 kilometrov horizontalno izmerijo podatke za vsak košček atmosfere, navpično pa v razdalji 15 kilometrov. Te naprave so se izkazale za izredno zanimive za študij atmosfere, denimo aerosolov. Eno smo postavili tudi na Otlici in zdaj razvijamo še mobilno varianto.

Koliko ta projekt v Argentini stane?
V primerjavi z drugimi megaprojekti je težko verjeti, za kako malo denarja smo ga postavili. Observatorij je stal 55 milijonov dolarjev.

Je zasebno financiran?
Ne, v glavnem s strani držav, ki sodelujejo.

Unesco je pokrovitelj.
Ja. Vedeti morate, da je projektov v fiziki osnovnih delcev veliko. Mi smo združba znanstvenikov iz 55 ustanov sveta in ko smo s projektom začenjali, je bilo zelo težko odgovoriti na vprašanje: kdo pa sploh ste? Takrat je Unesco prevzel pokroviteljstvo, da se je projekt lahko predstavil kot celota.

Omenjali ste že Cern, ki ima največji pospeševalnik delcev na svetu. Kaže potreba po vašem projektu na njegove omejitve?
V znanosti vedno potrebujete različne pristope. Vsak dela na manjšem področju, potem pa sestavi celoto. Zgodba je v našem primeru in primeru Cerna zanimiva, ker se mikro- in makrosvet združujeta. Na eni strani Cern in podobni laboratoriji raziskujejo mikrosvet, osnovne gradnike vesolja pri zelo visokih energijah. V laboratoriju ustvarjajo pogoje, kot so bili v vesolju po prapoku, manj kot milijardinko sekunde po njem. Mi pa gledamo makrosvet. A sta oba povezana. Tisto, kar se je dogajalo na začetku, vpliva na to, kar se dogaja danes. O Cernu se morda v zadnjih letih manj sliši, ker gradijo največji hadronski pospeševalnik, na račun katerega so ustavili druge poskuse. Letos ali prihodnje leto, ko bodo ta pospeševalnik zagnali, bo Cern po mojem ponovno zablestel v polni luči. To je le največji laboratorij tega tipa na svetu, pospeševalnik bo tudi največji.

Mimogrede, ste brali Angele in demone?
Bral (smeh).

Cern je bil predstavljen kot nekakšen zagrizen znanstveni antipod Cerkvi.
Dan Brown bi lahko izbral tudi kakšno ameriško inštitucijo. Morda je namenoma izbral evropsko. Moram reči, da me knjiga ni pretirano navdušila, vse skupaj je malce privlečeno za lase, a je tipični ameriški bestseller.

Bi Slovenija potrebovala svojo vesoljsko agencijo?
Vprašanje. Če ni spontanega interesa, potem je verjetno prav, da je nima. Ne zdi pa se mi prav, da Slovenija ni članica Evropske vesoljske agencije. Ta se ne ukvarja, kot bi si morda predstavljali, le z vesoljskimi poleti. Velik del dejavnosti so raziskave, ki so tako ali drugače vezane na vesolje ali vesoljsko tehnologijo. Ker Slovenija ni članica, se odpoveduje zelo kakovostnemu delu raziskovalne dejavnosti, ki bi jo lahko imela. Ministru sem že večkrat rekel, da je ESA del evropske integracije in da bi morali biti zraven ter enkrat razbiti stereotip, da ESA predstavlja le vesoljske polete. A smo za zdaj neuspešni.

To je lahko tudi minus, ko se bo odločalo o sedežu evropskega navigacijskega sistema Galileo. Esa je pomemben partner.
Ne sledim zelo dobro zgodbi z Galileom. Opazil pa sem, da se o tem odloča na drugi ravni. Pomoč znanstvenikov, ki se na to vsaj malo spoznamo, se mi ni zdela zaželena in sem se s tem nehal ukvarjati. Čeprav se mi zdi, da bi se to agencijo v Slovenijo dalo pripeljati in to ne bi bilo tako nepomembno. Je pa to politična odločitev na ravni EU.

Kaj vas je gnalo, da ste ustanovili Politheniko, iz katere je nastala Univerza v Novi Gorici?
Ne vem, če me je kaj posebnega gnalo.

Ste bili kaj jezni na inštitut Jožefa Štefana, kjer ste bili dotlej direktor?
Ne, sploh ne. To je projekt, ki je pravzaprav na Jožefu Štefanu nastal. Ideja je bila razširiti dejavnost inštituta na pedagoško dejavnost in je zorela v letih 1993, 1994. Razvijali smo jo kot strateški cilj, da inštitut predvsem na podiplomski ravni pripeljemo na univerzo in da bi imeli možnost formalnega izobraževanja. Ko sem leta 1996 prenehal biti direktor inštituta, so se poti malo razšle, novo vodstvo je imel drugačne prednostne naloge. Nam pa se je zdelo, da je projekt dober, razvili smo nove študijske programe in pred desetletjem se je pokazalo, da se da projekt pripeljati do univerze. Spremenili smo ime v Polithehniko, kar so nekateri narobe razumeli, češ da politehnike po svetu ukinjajo, mi jih pa ustanavljamo. Le redki pa so dojeli, da je to namig, da želimo univerzo.

Kako to, da je končala v Novi Gorici?
Strateško smo pogledali, kam bi lahko projekt umestili. V izboru so bili Koper, Nova Gorica, Novo mesto, Celje in Kranj, v tem vrstnem redu. In smo šli naokoli. V Kopru ni bilo navdušenja in smo nekako odšli z dolgimi nosovi. V Novi Gorici pa smo županu razlagali naše želje tako vneto, da nas je po petnajstih minutah ustavil in rekel: veste, saj jaz vsega ne razumem, kar mi pravite, ampak se mi zdi projekt v redu in naj kar bo v Novi Gorici. Saj je tako prav: lokalna skupnost si mora tak projekt želeti.

Katero vino nama boste zdaj priporočili glede na to, da ste na univerzi tudi dekan visoke šole za vinogradništvo in vinarstvo?
(smeh) Saj nisem dekan. Ta šola je kot enota nastala pred dvema, tremi meseci in sem jo pomagal postaviti na noge s svojimi organizacijskimi izkušnjami. Dekan bo nekdo iz stroke, kakšno vino vam pa lahko vseeno priporočim.

Andrej Brstovšek
www.dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20070120114928364







Domov
Powered By GeekLog