Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20061109175338608




Astronomi pričakujejo vidni prehod Merkurja okrog Sonca

četrtek, 9. november 2006 @ 17:53 CET

Uporabnik: Pozitivke

Čeprav Merkur, ki je od vseh v našem osončju najbližji Soncu, slednjega obkroži enkrat v 88 dneh, pa se le vsakih nekaj let zgodi, da je tranzicijo mogoče videti. Žal samo s teleskopom.
Zadnji vidni prehod je bil leta 2003, na naslednjo priložnosti bomo čakali do 9. maja 2016. Merkur bo videti kot majhna črna pika, ki prehaja Sonce, danes in jutri pa ga bodo lahko opazovali na zahodu ZDA, jugovzhodu Avstralije ter v Novi Zelandiji, Kanadi in južnem Pacifiku.

„Ker je Merkurjeva orbita nagnjena k Zemljini, se Merkur le trinajstkrat v sto letih znajde točno med Zemljo in Soncem. Njegov letošnji prehod Sonca bo trajal pet ur, opazovali pa ga bodo lahko vsi, ki bodo v tem času (od srede od 19.12 do četrtka do 00.19 po GMT času) imeli dnevno svetlobo,“ je povedal Peter Bond, direktor Britanske kraljeve astronomske zveze. Pri opazovanju bodo morali teleskope prekriti s posebno zaščitno folijo, prehod pa bo mogoče – po mnenju mnogih se bo videl celo bolje, spremljati tudi preko interneta. Pojav bodo posnele tudi kamere vesoljskih plovil: japonskega Hinoda ter Nasinih Sohe in Tracea.

Merkur je tako majhen, da pred iznajdbo teleskopa njegove tranzicije ni bilo mogoče opazovati. Prvi, ki mu je to uspelo, je bil francoski astronomPierre Gassendi leta 1631. Zanj velja precejšnje zanimanje astronomov, ki komaj čakajo na posnetke, ki jih bo vrnilo ameriško vesoljsko plovilo Mercury Messenger, ki ga bo doseglo leta 2009. Dobro tono težka in 430 milijonov dolarjev vredna sonda je opremljena s sedmimi napravami, ki bodo zbirale podatke o sestavi Merkurjeve površine, njegovi geološki zgodovini, atmosferi, izjemno močnem magnetizmu in domnevno ledenih polih. Messengerju bo sledila evropska sonda BepiColombo, ki naj bi na Merkurju pristala leta 2015 ali 2016.
www.dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20061109175338608







Domov
Powered By GeekLog