Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20060930172544181




Nevarne metode zdravilcev

sobota, 30. september 2006 @ 17:25 CEST

Uporabnik: Ajda

sobota, 30.09.2006
Tekst: Nina Knavs

LJUBLJANA - Zakon o zdravilstvu, njegov predlog je v javni razpravi, naj bi iz tega poklica izgnal nevarne šarlatane, previdnost pa tudi po sprejemu zakona ne bo odveč. Tudi na videz nedolžne metode so lahko nevarne, če se jih loteva "napačen" človek ali če življenjsko ogrožen bolnik s tem izgublja dragoceni čas.

Nevarna sredstva za hujšanje
Vasilij Šimek iz društva zdravilcev Konaz ugotavlja, da niso nevarne metode, ampak izvajalci. Težava nastane, ko ljudje, ki se z zdravilstvom ukvarjajo, za to nimajo naravne danosti ali znanja. Tudi bioenergija, "če jo ne delaš prav", pacienta lahko spravi v nezavest, pravi Šimek. Lahko pride tudi do bruhanja ali pa spremembe osebnosti. Zelo nevarne pa so lahko snovi v različnih pripravkih. Gre na primer za sredstva za hujšanje, pa tudi druge pripravke, ki obljubljajo vse mogoče ozdravitve. "Od tam, kjer obljubljajo čudeže, je treba bežati," je poudaril Šimek.

Tudi Matija Horvat, ki je pri pripravi zakona o zdravilstvu zastopal Zdravniško zbornico Slovenije, se strinja, da so lahko na videz nedolžna zelišča zelo nevarna. Kot je razložil, lahko nekatera škodijo jetrom, obstaja pa tudi čaj, ki povzroča nevarne motnje srčnega ritma. Takšna zelišča lahko ljudje uporabijo po pomoti.

Sicer pa pri zdravilskih metodah obstajata dve vrsti škode, posredna in neposredna, je pojasnil Horvat. Najpogosteje je hujša posredna škoda, ko neposredno življenjsko ogrožen bolnik pri zdravilcu izgubi dragocen čas za diagnosticiranje in zdravljenje.

Kot izjemno nevarno metodo je Horvat izpostavil vrtanje lobanje, ki pa ga v Sloveniji k sreči ni. Že pred osmimi leti je naštel okoli 1200 zdravilskih metod, ki pa se množijo iz dneva v dan. Veliko od teh, ki so posebno nevarne, pri nas ni "udomačenih", in Horvat računa, da zdravilska zbornica ne bo dovolila njihove registracije.

Po osamosvojitvi več zdravilcev
Objektivnih podatkov o povečevanju števila zdravilcev v slovenskem prostoru nimamo, je razložil Matija Horvat. Poudarjanje v medijih je povzročilo vtis, da jih je danes več kot pred petdesetimi leti. Horvat ocenjuje, da je do razmaha morda prišlo z osamosvojitvijo. Takrat so zdravilci k nam začeli prihajati iz prej zaprtih držav, kot sta Rusija in Ukrajina, poleg tega pa je v prejšnjem obdobju oblast zdravilske metode manj tolerirala.

"Mešanje zdravilstva in medicine ni smiselno"

Osnutek zakona o zdravilstvu je pozitiven v tem, da bodo zdravilci registrirani, v njem pa je tudi precej varovalk za bolnika, ki se napoti k enemu od njih, ugotavlja Matija Horvat iz zdravniške zbornice. Odgovornost zdravilcev, ki so bili doslej le redko zakonsko preganjani, bo tako mnogo večja kot doslej. Horvat poudarja, da "mešanje" medicine in zdravilstva, ki bi si ga želeli zdravilci, ni smiselno. Prav tako se mu ne zdi prav, da bi, kot predvideva osnutek, v zakonu pisalo, da lahko zdravnik poda mnenje o primernosti zdravilske metode. Sicer pa tistim, ki se odločijo za obisk zdravilca, svetuje, naj to povedo svojemu zdravniku in naj razumejo, da jih zaradi tega ne bo obsojal. Poleg tega je zdravnik dolžan ukrepati tudi v primeru, ko pride do komplikacij zaradi zdravilskega zdravljenja.
http://www.dnevnik.si/novice/dnevnik

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20060930172544181







Domov
Powered By GeekLog