Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20060823141744465




Ali gensko spremenjeni krompir ubija - afera Pusztai

sobota, 26. avgust 2006 @ 05:01 CEST

Uporabnik: kukmak

Kronologija afere Pusztai - Ali gensko spremenjen krompir ubija?

V novembru 1995 se začne pri Rowert Research Institute v Aberdeenu, Velika Britanija raziskovalni projekt o vplivu prehranjevanja z gensko spremenjenimi rastlinami na živali. Za vodjo projekta je bil imenovan Dr. Arpad Pusztai, znanstvenik s svetovnim ugledom, specialist za vrsto beljakovin (lektin), ki se v gensko spremenjenih rastlinah uporablja za zaščito pred napadom insektov.

V januarju 1998 je Dr. Pusztai na BBC radiu prvič izrazil zaskrbljenost zaradi oslabljenega imunskega sistema poskusnih živali, ki so jih prehranjevali z gensko spremenjenim krompirjem.

V toku aprila istega leta je o rezultatih svojih poskusov dal intervju za TV World in Action, njegova izjava pa je emitirana šele štiri mesece pozneje. Pred tem je Dr. Pusztai obvestil o rezultatih svojih poskusov svoje nadrejene v inštitutu, v katerem so poskuse izvajali pa tudi vladne inšpektorje.

V maju 1998 obvesti TV postaja World in Action multinacionalno korporacijo Monsanto o načrtovani emisiji z Dr. Pusztajem, korporacija Monsanto pa zahteva dodatne informacije o izjavi znanstvenika.

V juniju 1998 daje komisija vladnih inšpektorjev Dr Pusztaju priznanje za njegovo delo, obenem pa mu škotski urad črta vsa finančna sredstva za nadaljevanje raziskovanja.

10. oktobra 1998 World in Action objavi intervju, v katerem Dr. Pusztai med drugim izjavi, da on ne bi užival gensko spremenjenega krompirja, ker je za zdravje nevaren. Rowett Research Institute in njegov direktor profesor Philip James v izjavi za tisk izrazita priznanje svojemu znanstveniku.

12. oktobra 1998 spremeni direktor James v drugi izjavi za tisk stališče in obžaluje dajanje »napačnih informacij« ter objavi zahtevo za čim hitrejše preverjanje raziskovalnih rezultatov in obenem suspendira Dr Pusztaja.

14. oktobra 1998 Napade multinacionalni koncern Monsanto televizijsko postajo World in Action in Dr. Pusztaja.

21. oktobra 1998 je objavljeno službeno poročilo o preverjanju rezultatov raziskave. To poročilo mednarodna znanstvena javnost naknadno oceni kot pristransko in nepopolno in trdi, da se na temelju dobljenih rezultatov ne more sklepati, da je gensko manipulirana hrana izzvala pri v poskus vključenih živalih škodljive posledice.

21. novembra 1998 objavi vlada enoletni moratorij in formira komite za biotehnologijo in gensko manipulirano hrano. Obenem Dr. Stanley Ewen iz Univerze Aberdeen Medical School objavi dopolnilno poročilo o anatomski raziskavi poskusnih živali in o ugotovljenih poškodbah na vitalnih organih (želodec, ledvica, vranica, ščitnica in možgani) in podpre stališče Dr. Pusztaia ter povdarja potencialno nevarnost gensko spremenjene hrane za zdravje.

4. februarja 1999 vladni komite za prehrano zahteva od Dr. Ewena podrobnosti njegovih raziskav.

12. februarja 1999 – 22 znanstvenikov iz 16 dežel podpiše memorandum podpore suspendiranemu Dr. Pusztaju in zahteva javno objavo ugotovljenih škodljivih učinkov gensko spremenjene hrane na rast in imunski sistem poskusnih živali in zahteva nadaljevanje raziskav.
Medtem je ravnatelj inštituta Prof. James (nagrada za uslugo?) napredoval. Imenovali so ga za načelnika vladne agencije v ustanavljanju – Food Standard Agency.

V spornih poskusih s prehranjevanjem so hranili živali z gensko spremenjenim krompirjem, v katerega je vnesen gen lešnika. S tem genom ima trensgena rastlina sposobnost proizvodnje tako imenovanega GNA lektina, beljakovine, ki ima insekticidni učinek. Lektini so pogosti v rastlinskem svetu. Majhne količine lektina najdemo v žitih, fižolu, v mehkužcih in ribah, torej so iz pradavnine sestavni del človeške prehrane, čeprav je treba omeniti, da so večje količine lektina brez termične obdelave za sesalce lahko toksične.
Danes je nesporno, da je imel gensko manipuliran krompir škodljiv učinek na zdravje poskusnih živali.

Za opravljene poskuse je pomembno, da v nasprotju z učinkovanjem lektina iz gensko manipuliranega krompirja, lektin lešnika, če ga dodamo v enaki koncentraciji običajnemu krompirju, živalim ni škodoval. To navaja na sklep, da je do določene spremembe prišlo lahko ob prenosu gena v gensko manipuliran krompir.

Vir: Marijan Jošt - INTELEKTUALNI IZAZOV TEHNOLOGIJE SAMOUNIŠTENJA

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20060823141744465







Domov
Powered By GeekLog